RPH RABU BM 17 Ogos 2022

Unduh sebagai pdf atau txt
Unduh sebagai pdf atau txt
Anda di halaman 1dari 7

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

BAHASA MELAYU TAHUN 6

BUTIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 17/08/2022

Masa 8.40 am – 9.40 am (1 jam)

Kelas 6 Fasih

Bilangan Murid 21 Orang

Tema MP Sains, Teknologi dan Inovasi.

Tajuk Duniaku dan Inovasi

Kemahiran/Fokus Seni bahasa: Seni tulisan jawi.

1. Murid sudah belajar huruf-huruf jawi di sekolah agama.


Pengetahuan Sedia Ada 2. Murid pernah menggunakan barangan yang telah diinovasi.

4.4 Mengaplikasikan, menghayati dan menghasilkan unsur keindahan dalam seni


Standard Kandungan
tulisan jawi.
4.4.2 Mempersembahkan keindahan seni tulisan jawi melalui kata-kata hikmat.
Standard Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:


1. Membaca sekurang-kurangnya 1 perkataan jawi yang terdapat buku kad

Objektif Pembelajaran manila.


2. Menulis sekurang-kurangnya 1 peribahasa dengan menggunakan tulisan
jawi yang diberikan oleh guru.

Murid dapat:

Kriteria Kejayaan 1. Membaca huruf jawi


2. Menukarkan huruf jawi kepada rumi.

S:
Strategi (S)/Pendekatan (P)/ P:
Kaedah (K)/Teknik (T) K:
T:

Pentaksiran

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT)

Elemen Merentas Kurikulum


(EMK)
Penerapan Nilai

Alat/ Bahan Bantu Mengajar

Seni dalam Pendidikan

ASPEK BIMBINGAN GURU

Tema Fokus Bimbingan (TFB) :

ELEMEN BIMBINGAN

Kemahiran Insaniah (KI) :


Pedagogi Masa Ini (PMI) :
Refleksi : Sebelum/ Semasa/ Selepas

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Masa (Minit) Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan

Set Induksi 1. Guru memulakan kelas BBM: bahan maujud


(5 minit)
1. Model inovasi. dengan memaparkan dan penyapu dan
menjelaskan objektif penyedut
pembelajaran yang perlu
hampagas
dicapai oleh murid pada
hari ini.
2. Guru menunjukkan bahan KI: TS7
maujud yang dibawa
kepada murid. EMK: Inovasi
3. Guru bersoal jawab
dengan murid berkenaan
inovasi dan teknologi.
Teknik: soal jawab

4. Guru mengaplikasikan
nilai murni ilmu dan Nilai: ilmu
kesungguhan dan
menghubungkaitkan
2. Contoh soalan guru: dengan isi pelajaran.
i. Apakah ini? 5. Guru memberikan
ii. Apakah yang berlaku pada peneguhan.
kereta dan penyedut 6. Guru memperkenalkan
hampagas ini? tajuk pelajaran “Duniaku
iii. Cuba perhatikan sekeliling dan Inovasi” kepada
kamu, ada berlaku inovasi? murid.

3. Tajuk pelajaran:
“Duniaku dan Inovasi”

Langkah 1 Permainan mencari ayat jawi. 1. Guru membentuk 4 BBM: kad manila,
(15 minit)
kumpulan. kad ayat
2. Guru memberi
penerangan kepada
KI: TS7
setiap kumpulan untuk
mencari 5 patah
perkataan dalam tulisan PMI: pembelajaran
(KAD MANILA) jawi di bawah meja. berasaskan
3. Setelah selesai mencari, penyelesaian
murid menampal kad
jawi tersebut pada kad
EMK: kemahiran
manila dan merumikan
huruf jawi tersebut. berfikir
(KAD JAWI) 4. Kumpulan yang selesai
akan mendapat markah Teknik:
1. Buruj dan menang.
perbincangan
2. Matahari 5. Guru menyemak
3. Hutan jawapan yang ditulis oleh
4. Pusat sains murid. Nilai: berdikari,
5. Roket 6. Guru menerapkan nilai kerjasama
6. Basikal kerjasama, kepimpinan
7. Penyapu dan bersungguh-
8. Penyedut sungguh serta kerajinan
9. Oksigen semasa PdP sedang
10. Nutrien dilaksanakan.
11. Telefon bimbit
12. komputer riba
13. tablet
14. mikrofon
15. kamera
16. pen
17. ketuhar
18. seterika
19. kapal terbang
20. mesin basuh
21. peti sejuk

Langkah 2 1. Guru mengedarkan sehelai


(10 minit) Menulis jawi yang berdasarkan
teks yang mengandungi kertas kepada semua murid. BBM: kertas A4
peribahasa yang diberikan. 2. Murid dikehendaki menulis
simpulan bahasa dalam tulisan
KI: TS7
jawi yang dibekalkan oleh guru.
3. Aktiviti dijalankan secara
individu. EMK: kemahiran
4. Setelah selesai, guru akan menulis
menyemak jawapan yang telah
disediakan oleh murid.
Teknik: penerangan,
.
pembentangan

Nilai: keberanian
Langkah 3 Persembahan individu. 1. Murid diberi masa untuk
(15 minit)
menghias hasil tulisan jawi BBM: wheel of names,
yang ditulis di atas kertas
komputer riba,
2. Secara rawak, 4 orang
projektor lcd.
murid dikehendaki
mempersembahkan hasil
“Wheel of names”
tulisan jawi di hadapan KI: TS3
kelas.
3. Guru bertindak sebagai
PMI: pembetangan
fasilitator semasa murid
individu.
melakukan persembahan.

EMK: kreativiti

Teknik: penerangan

Nilai: keberanian dan


kreativiti

Langkah 4 1. Pengayaan: 1. Guru mengedarkan BBM: lembaran kerja


(10 minit)
Padankan huruf rumi dengan lembaran kerja mengikut
huruf jawi. tahap pencapaian murid.
PMI: pembelajaran
Aktiviti pengayaan: berasaskan
1. Secara individu, murid perlu penyelesaian
memadankan huruf rumi masalah.
dengan huruf jawi.

Aktiviti pemulihan EMK: pembelajaran


1. Murid perlu menyambung terbeza
2. Pemulihan: titik-titik pada lembaran
Menyambung titik untuk kerja dan membentuk
Teknik: latih tubi
membentuk huruf jawi. beberapa huruf jawi
tunggal.
2. Guru melakukan
perbincangan jawapan.
Penutupan 1. Kognitif
(5 minit)
Rumusan isi pelajaran: 1. Guru merumuskan isi TMK: slaid
- Peribahasa bahasa pelajaran pada hari ini.
pembelajaran
melayu 2. Murid menyebut Kembali
- Huruf jawi padanan huruf-huruf jawi.
3. Guru merumuskan nilai-nilai Nilai: bersungguh,
2. Sosial murni yang diperolehi murid. keberanian, berdikari,
Rumusan nilai murni: 4. Guru menyatakan kriteria patuh
- Berdikari pencapaian murid.
- Bersungguh-sungguh 5. Guru memberikan
- Kerajinan peneguhan.
- Keberanian

Catatan refleksi:
...................................................................................................................................................................
Kekuatan : ...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
Kelemahan : ...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
Cara atasi : ...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
: ...................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing:


............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
