5_6221806671434355646

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) BAHASA MELAYU TAHUN 2

BUTIRAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Mata Pelajaran Bahasa Melayu


Tarikh 10 Oktober 2024
Masa 10:50 – 11:50 pagi (satu jam)
Kelas 2 Kompeten
Bilangan Murid /40 orang
Tema MP Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Tajuk Jimatkan Elektrik
Kemahiran/Fokus Aspek Tatabahasa
1. Murid mahir bertanya dalam berbahasa Melayu.
Pengetahuan Sedia Ada
2. Murid telah beberapa contoh kata tanya.
Standard Kandungan 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks
5.3.1 Memahami, mengenal pasti dan menggunakan ayat mengikut konteks;
Standard Pembelajaran
(iii) ayat tanya dengan kata Tanya
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menentukan sekurang-kurangnya empat kata tanya berdasarkan fungsi.
Objektif Pembelajaran
2. Memadankan sekurang-kurangnya empat kata tanya pada ayat dengan betul.
3. Membina tiga ayat tanya menggunakan kata tanya dengan tepat dan betul.
Murid dapat:

Kriteria Kejayaan 1. Memahami fungsi kata tanya dalam bahasa Melayu.


2. Mengenalpasti ayat tanya dengan mengisi kata tanya mengikut konteks.
3. Menggunakan kata tanya dalam ayat dengan betul.
P : Eklektif
S : 1. Berpusatkan murid
Pendekatan (P)/ Strategi (S)/ 2. Berpusatkan bahan
Kaedah (K)/Teknik (T) K : Koperatif
T : Belajar sambil
bermain
Pentaksiran Penilaian Formatif (Secara Lisan) – Murid memahami kata tanya melalui aktiviti
bermain sambil belajar.
Tabiat Berfikir Menjana Pemikiran Kritis dan Kreatif Murid
(HOM/KBAT/KBKK) KBAT – Menganalisis dan Menilai
1. Bahasa
2. Patriotisme
Elemen Merentas Kurikulum 3. TMK: Belajar melalui/ menggunakan TMK
(EMK) 4. Kreativiti: Imaginasi dan visualisasi
5. Nilai Murni
6. Alam Sekitar
1. Keprihatinan
Penerapan Nilai 2. Kerjasama
3. Hormat-menghormati
1. Buku Teks Bahasa Melayu Tahun 2 Jilid II - 1
2. Projektor - 1
3. Speaker - 1
4. Komputer Riba - 1
5. Pen Marker - 6
Alat/ Bahan Bantu Mengajar
6. Flip and Match - 12
7. Poket Doraemon – 1
8.
9. Lembaran kerja pengukuhan - 40

Seni dalam Pendidikan Didik Hibur


ASPEK BIMBINGAN GURU
Tema Fokus Bimbingan
Langkah 2: Pelaksanaan
(TFB)

Elemen Bimbingan:

Kemahiran Insaniah (KI): 1. KKG2 - Menganalisis maklumat / data dan membuat perkaitan
2. KKG4 – Membuat keputusan
3. KMI3 – Mengamalkan tingkah laku positif
4. KMK3 – Kefahaman dan menjawab soalan dengan tepat
5. KAT3 – Memimpin tugasan pasukan
6. KAT5 – Interaksi dan kolaboratif dalam pasukan
Amalan Pedagogi Masa Pembelajaran Koperatif / Pembelajaran Kontekstual
Kini (PMK):
Refleksi Sebelum/ Semasa/ Selepas

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Masa (Minit) Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan

Set Induksi Aktiviti 1: 1. Guru memulakan kelas BBM : video


(5 minit) dengan memaparkan dan
‘Tayangan Video Boboiboy’ menjelaskan objektif TMK : komputer riba,
pembelajaran yang perlu projektor,
dicapai oleh murid
menggunakan slaid KBAT : menganalisis
pembelajaran.
KI : KKG4 – Membuat
2. Guru video yang ditanyakan keputusan
oleh guru.
PMK : -
1. Contoh soalan guru: 3. Murid diminta menjawab
 Apakah situasi yang kamu EMK : Alam sekitar, Bahasa
soalan guru dan memberikan
lihat di gambar? perhatian. TEKNIK : Kuiz
 Tuliskan 3 ayat berkenaan
gambar ini? 4. Guru bersoal jawab dengan NILAI MURNI :
murid berkaitan gambar. Bertanggungjawab,
Kerajinan.
2. Jangkaan jawapan murid: 5. Guru memberikan
 Kebersihan alam sekitar peneguhan.
 Bumi akan tercemar
 Ya/Tidak
Guru memperkenal dan
memaparkan tajuk pelajaran

‘Jimatkan Elektrik

Langkah / Masa Aktiviti Pengajaran dan


(Minit) Isi Pelajaran Pembelajaran Catatan

Langkah 1 Aktiviti 1: 1. Guru memaparkan slaid tentang O.Pem 1


(10 minit) Penerangan Kata Tanya Jimatkan Elektrik – Kata Tanya
dan Fungsinya dan Ayat Tanya. BBM : Buku Teks Bahasa
Melayu Tahun 2 Jilid II dan
2. Guru memberikan penerangan Slaid pembelajaran,
tentang kata tanya dan fungsinya. projektor
TMK : canva, komputer
3. Murid diminta untuk memberi
perhatian dan bersedia menjawab riba.
soalan guru. KBAT : Menganalisis
KI : KMK3 – Kefahaman
dan menjawab soalan
4. Guru memulakan aktiviti 2 Flip dengan tepat
And Match.
Aktiviti 2: KKG4 – Membuat
Flip and Match 5. Murid yang dipilih perlu mencari keputusan
pasangan kata tanya dan PMK : Pembelajaran
fungsinya. Kontekstual
EMK : Nilai Murni, bahasa,
6. Murid diberikan ganjaran individu
sekiranya menjawab dengan alam sekitar,
tepat. TEKNIK : Bersoal jawab
NILAI MURNI : Teliti
7. Jika salah, murid perlu menyebut
fungsi kata tanya yang dipilih dan
menutup semula kata tanya.

8. Guru memberi peneguhan.

Langkah 2 Aktiviti 1 (Berkumpulan): 1. Guru membahagikan murid O.P 1 & 2


(20 minit) kepada 6-7 kumpulan.
‘Padankan Kata Tanya BBM : Slaid Pembelajaran
dalam Ayat’ 2. Guru memberi penerangan TMK : canva, projektor,
tentang aktiviti padankan ayat
tanya dalam ayat. komputer riba, Wordwall.
KBAT : Menganalisis dan
3. Guru menayangkan soalan
menggunakan slaid canva. Menilai

4. Guru memulakan aktivti dengan KI :


memilih seorang ahli kumpulan.
KKG2 - Menganalisis
‘Aktiviti Menyeluk Poket maklumat / data dan
Doraemon’ 5. Murid tersebut perlu hadir ke
hadapan dan mengambil satu membuat perkaitan
kata tanya dalam poket KKG4 – Membuat
Doreamon. keputusan
KMI3 – Mengamalkan
6. Murid perlu menyatakan kata
tingkah laku positif
tanya tersebut adalah sesuai
atau tidak dengan soalan yang KMK3 – Kefahaman dan
dipaparkan. menjawab soalan dengan
tepat
7. Murid diberikan ganjaran individu KAT3 – Memimpin tugasan
sekiranya menjawab dengan pasukan
tepat. KAT5 – Interaksi dan
kolaboratif dalam pasukan
8. Sekiranya salah, guru akan
PMK : Pembelajaran
memberi peluang kepada
Koperatif
kumpulan yang lain.
EMK : Nilai Murni, Alam
9. Guru memberi peneguhan. sekitar
TEKNIK : Didik Hibur
(Main Peranan)
NILAI MURNI : Kerjasama
dan hormat-menghormati.
Langkah 3 Aktiviti 1: 1. Guru menyangkan satu dailog BBM : Kertas a4, Gambar
(20 minit)
‘Membina ayat Secara yang mempunyai pertanyaan. Dailog
Berkumpulan’ TMK : Slaid pembelajaran,
2. Dalam dailog tersebut, bahagian
ayat tanya akan dikosongkan. KBAT : Menganalisis

KI : KKG1 – Mengaplikasi
3. Murid dikehendaki menjawab pengetahuan / kemahiran /
dengan menulis ayat tanya pada konsep
kertas yang telah disediakan.
KMK3 – Kefahaman dan
menjawab soalan dengan
4. Bagi murid yang lemah, mereka
tepat
dikehendaki menngeluarkan subjek
dan predikat dalam ayat.
PMK : -

5. Guru memberi peneguhan.


EMK : Alam sekitar,
Bahasa
TEKNIK : Lembaran kerja
NILAI MURNI : Kerajinan,
Bertanggungjawab,

Penutupan 1. Kognitif Aktiviti: Refleksi dan Rumusan BBM: Komputer riba;


(5 minit) Rumusan isi pelajaran: Projektor LCD
• Mural Penutup Botol
1. Guru merumuskan isi pelajaran
pada hari ini. Nilai murni:
Rumusan nilai murni:
Alam Sekitar 1. Patriotik
• 2. Murid menyebut yang telah
2. Kerjasama
• Bahasa dipelajari.

2. Sosial 3. Guru merumuskan nilai-nilai


- Pujian dan tepukan murni yang diperoleh murid.
kepada murid. Guru memberi pujian kepada murid
atas usaha dan kerjasama mereka.
Catatan refleksi:

 Adakah murid dapat memahami dan menggunakan kata tanya dan ayat tanya dalam konteks yang sesuai?
 Bagaimana murid menunjukkan kemahiran membina ayat tanya?
 Apakah aktiviti yang paling berkesan dalam menarik minat murid dan mencapai objektif pembelajaran?

Dengan rancangan pengajaran ini, diharapkan murid dapat belajar dengan cara yang interaktif dan menyeronokkan
sambil memahami konsep menjaga alam sekitar dan teknologi hijau.

Kekuatan :

Kelemahan:

Cara atasi:

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing:

............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................
