Proiect de Lectie Morometii
Proiect de Lectie Morometii
Proiect de Lectie Morometii
Competenţe generale:
– Utilizarea corectă şi nuanţată a limbii române în diferite situaţii de comunicare;
– Comprehensiunea și interpretarea textelor;
– Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente
culturale/literare;
– Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare.
Competenţe specifice:
– Compararea, pe baza unor criterii clar formulate, a unor viziuni despre lume, despre
condiţia umană sau despre artă reflectate într-un text literar;
– Analiza relaţiilor dintre o operă studiată şi contextul cultural în care a apărut aceasta;
– Adecvarea tehnicilor și strategiilor argumentative la situații de comunicare diverse
(scrise sau orale).
Obiective operaţionale:
– să determine conflictele romanului, motivele declanșării, natura lor și părțile implicat;
– să încadreze personajul într-o anumită categorie umană, pe baza trăsăturilor socio-psiho-
morale ale acestuia, aşa cum reies din text;
– să prezinte patru elemente ale discursului epic, semnificative în construcţia personajului
(de exemplu: titlu, temă, relaţii temporale /spaţiale, conflict, perspectivă narativă, construcţia
subiectului, acţiune/secvenţă narativă, modalităţi de caracterizare, etc.);
– să motiveze evoluția personajului principal;
– să-și exprime un punct de vedere argumentat vizavi de protagonistul operei literare și de
problemele cu care acesta se confruntă.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, descoperirea, brainstormingul, problematizarea, pălăriile
gânditoare, jurnalul reflexiv.
Forme de organizare: activitatea frontală și activitatea individuală și activitate pe grupe.
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, manualul, caietele elevilor, opera literară, tabla.
Bibliografia utilizată:
- Marin Preda, Moromeţii, vol. I şi vol. II, Editura Cartex Serv, București, 2006;
- George Călinescu, Istoria literaturii române, Editura Minerva, Bucureşti, 1988;
- Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura
Polirom, Iaşi, 1999;
- V. Goia, Didactica limbii şi literaturii române pentru gimnaziu şi liceu, Editura Dacia,
Cluj – Napoca, 2002;
- C. Crăciun, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura
Emia, Deva, 2004;
- George Călinescu, Istoria literaturii române de la origini şi până în prezent, Bucureşti,
Editura Minerva, 1982;
- Limba şi literatura română, manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, Bucureşti,
2007.
Durata: 50 de minute
SCENARIUL DIDACTIC
Nr Strategia didactică
Crt. Etapele Conţinutul învăţării Metode şi Mijloace Forma Evaluar
lecţiei procedee de învăţă- de
mânt organi-
zare
Moment Se vor asigura condiţiile necesare Conversaţia Activita- Observa
1. organizatoric unei defăşurări optime a activităţii: te rea
(1 min.) se asigură liniştea, se notează frontală sistemati
absenţii și se pregătesc materialele că
didactice.
Actualizarea Se cere elevilor să încadreze Conversaţia Fişe de Activite- Chestio-
2. cunoştinţelor romanul Moromeții de M. Preda lectură te narea
(10 min.) într-o tipologie, să precizeze temele, frontală orală
conflictele, perspectiva narativă,
structura şi compoziţia romanului
(făcându-se referire la cele două
volume, la anumite secvenţe din
opera literară și la scenele mai
importante). De asemenea li se
solicită elevilor să prezinte simetria
romanului (referire la tema
timpului).
Fișă de lucru
Fișă de lucru
2. Se deosebește de alte personaje ale textului? Dar de alte personaje literare întâlnite în
Fișă de lucru
Fișă de lucru
Pălăria verde → generează idei noi.
,,Moromete se așeză pe piatra de hotar, (...) ca un martor al unei lumi ciudate care a
pierit. Nu cumva timpul era undeva același? Nu cumva copiii de aceea sunt copii, ca să nu-și
înțeleagă părinții...și de aceea părintele e părinte ca să-i ierte și să sufere pentru ei? (...) Am
făcut tot ce trebuia, le-am dat la toți fiecăruia ce-a vrut... ce mai trebuia să fac și n-am făcut?
Ce mai era de făcut și m-am dat la o parte și n-am avut grijă? Mi-au spus ei mie să le dau ceva
și nu le-am dat? A cerut cineva ceva de la mine și eu am spus nu? Mi-a arătat mie cineva un
drum mai bun pentru ei pe care eu l-am ocolit fiindcă așa am vrut eu? S-au luat după lume, nu
s-au luat după mine! Și dacă lumea e așa cum zic eu, ce mai rămâne de făcut? N-au decât să
se scufunde! Întâi lumea și pe urmă ei cu ea.”
(Marin Preda, Moromeții)