Proiect de Lectie Basmul
Proiect de Lectie Basmul
Proiect de Lectie Basmul
Competenţe specifice:
1.1, identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii
sensului global al acestuia
2.3, alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical
Obiective cognitive
să reproducă succint rezumatul textului studiat
să numească personajele basmului studiat
să povestească pe scurt alte basme lecturate
să numească unele trăsături comune personajelor pozitive cunoscute
să descopere trăsăturile specifice basmului
să identifice forţele care se confruntă în basm
Obiective afective
să surprindă mesajul etic al basmului
să trăiască emoţional alături de personajele preferate
să motiveze victoria binelui asupra răului
Resurse: a) conţinuturi vizate: textul basmului Greuceanu;( noţiunea de basm), opera epică;
b) capacităţi: cunoştinţele elevilor; clasă cu nivel mediu;
c) locul: sala de clasă.
Metode şi procedee: lectura, conversaţia, munca independentă, învăţarea prin cooperare,
învăţarea prin descoperire, observaţia, tehnica termenilor cheie
Materiale şi mijloace: Volum cu basme populare, imagini cu eroi din diferite basme, manualul
de limba română, Ed Didactică şi Pedagogică pentru minorităţi, cretă colorată.
4. Forme de organizare: activitate frontală, independentă, în grupe de elevi (individuală şi
prin cooperare).
5. Forme de evaluare: orală şi scrisă (întărirea răspunsurilor, observaţia sistematică)
Scenariu didactic
1. Captarea atenţiei
Se poartă o discuţie situaţională, se notează absenţii, elevii sunt rugaţi să-şi pregătească cele
necesare lecţiei
2. Reactualizarea cunoştinţelor
După organizarea clasei, se verifică tema lecţiei precedente, cantitativ şi calitativ. Se
fac aprecieri în legătură cu modul în care elevii au rezolvat sarcinile primite ca temă.
3. Captarea atenţiei
5. Conducerea învăţării
Profesorul apelează la o altă tehnică: tehnica termenilor cheie: „Se dau cuvintele:
împărat, fiu de împărat, a se lupta, probă de foc, ajutoare, fata de împărat, a învinge, nuntă.
Imaginaţi o naraţiune în care să se integreze cuvintele date.” Au la dispoziţie 5 minute.
Elevii lucrează independent-individual şi alcătuiesc o naraţiune. Unii dintre elevi îşi vor prezenta
oral basmul.
Prin conversaţie euristică elevii sunt antrenaţi într-o investigaţie de ansamblu a textului
studiat
Se fixează cîteva repere:
a) timpul naraţiunii (întîmplării): nu poate fi precizat, este un timp imaginat, ireal;
„a fost odată ca niciodată”
b) spaţiul : nu poate fi precizat exact, e un spaţiu mitic;
c) personajele: împăratul , Greuceanu, Faurul –Pământului, zmeii , zmeoaicele
d) probele la care este supus Greuceanu
e) „ajutorul ” eroului ;
f) acţiunea şi momentele ei
Se formează perechi, unii elevi identifică detaliile portretistice evidenţiindu-se
trăsăturile supranaturale; se pot face corelaţii cu personaje din alte basme sau din alte opere
literare studiate ;
- se evidenţiază trăsăturile „eroilor” şi modalităţile de caracterizare;
- se observă întâmplările neobişnuite în care realul să îmbină cu fantasticul
- elevii vor semnala asemănări şi deosebiri între basmul Greuceanu şi alte opere literare ;
- reluând lectura primului paragraf al basmului şi ascultând şi pasaje din basme , elevii vor
deduce care sunt formule de început, mediane şi de încheiere din basmele cunoscute de ei.
- după ce vor extrage formulele, elevii vor fi întrebaţi care este rolul acestora (iniţiale:
anunţă intrarea în lumea ficţiunii; mediane: este semnalată continuarea acţiunii; finale: scoate
ascultătorii din lumea imaginară şi îi aduce în cea reală, veridică);
- elevii sunt antrenaţi apoi într-o discuţie legată de prezenţa anumitor cifre magice în basme;
- forţele care se confruntă în basm: profesorul îi întreabă pe elevi cum pot fi grupate
personajele din text; vor fi capabili să enumere personajele care reprezintă binele sau forţele binelui
şi pe cele care reprezintă răul sau forţele răului;
- elevii sunt solicitaţi să discute despre finalul basmului studiat, dar şi al acelora citite de ei;
vor descoperi că, în general, basmele au un deznodământ fericit
Elevii , pe măsură ce se amintesc trăsăturile basmelor , ei notează schiţa de pe tablă în caiete. Se
sintezizează că, opera în care personaje imaginare, cu puteri supranaturale se înfruntă cu forţele
răului pe care îi înfruntă şi trec prin întâmplări neobişnuite se numeşte BASM.
Profesorul împarte elevilor fişa cu trăsăturile basmului . (fişa 2)
6. Asigurarea feed-back-ului
Se asigură pe tot parcursul lecţiei, întărirea făcându-se prin aprecieri verbale „bine” „exact” etc
7, Obţinerea performanţelor
Se dau elevilor fragmente de basm ,ei vor trebui să recunoască trăsătura specifică basmului care
apare acolo (fişa 1)
Fişa cu soarele