Abecedară

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: I
PROPUNATOR:
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul [ț] și litera ț mic de tipar și de mână
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare
Scopul : Familiarizarea cu sunetul [ ţ ] ,asocierea acestuia cu litera ţ mic de tipar şi de mână in
procesul citirii corecte , conștiente și expresive..

Subcompetențe :
1.3- Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate
1.4- Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1- Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
2.2- Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
2.3- Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
2.4- Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine
3.1- Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: :

O1 – să identifice sunetul [ţ] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor

O2. - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [ ţ] în pagina din abecedar şi în alte surse

O3. – să pronunţe corect sunetul [ţ ], silabe şi cuvinte în care se află acest sunet

O4 - să citească silabe şi cuvinte care conţin pe lângă literele învăţate şi litera nouă
OC5. – să marcheze în scris sunetul [ţ ] cu ajutorul literei [ţ ] mic de mână

O5 – să- şi coordoneze mişcările pentru a foileta în condiţii de eficienţă manualul;

O6 - să- şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;

O7- vor manifesta interes pentru conţinutul textului din manual;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1.METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, observația, exercițiul, metoda fonetică analitico – sintetică, problematizarea, explicația, explozia
stelară, brainstormingul, munca independentă, jocul didactic;
2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;

RESURSE MATERIALE: jetoane cu diferite imagini și litere; fișe de lucru, planșe didactice, foi, lipici, stimulente, videoproiector;
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze, stimulente, calificative

BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum școlar clasele I-IV, Chișinău, 2010.
-M.Buruiană, S. Cotelea, ş.a, Abecedar, Ştiinţa Prut Internaţional, Chişinău, 2016.
- Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV” –
program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Evenim. Mijloace Forme de


Conținutul științific Evaluare
didactic și metode organizare
Evocare
Asigurarea unui climat educațional favorabil și pregătirea celor necesare frontal Observarea
bunei desfășurări a lecției. conversația sistematică
explicația Frontal Aplauze/
În timp ce fac controlul cantitativ al temei pentru acasă, elevii rezolvă autoevaluare
sarcinile din fișele pe care le-au primit . (Anexa 1)
Se fac aprecieri asupra temei.
Sunt evidențiați elevii care au rezolvat corect tema, au scris caligrafic și au
un caiet îngrijit.

„Înainte de a trece la lecția nouă aș dori să ne reamintim ce am învățat noi la Conversația


orele de limba și literatura română.
- Ce lecție am avut de pregătit pentru astăzi? (George Enescu)
- Cine a cântat la vioara și la pian compunând opere minunate despre ţara Jocul didactic Frontal
noastră?( George Enescu) Aprecieri
verbale
- Vă rog să mă convingeţi, citind textul George Enescu. Exercițiul echipe
* Se deschid manualele şi se citeşte textul integral, selectiv.

*Se poartă o scurtă conversaţie despre text.

*Despre cine este vorba în text? (despre două fete, Geta şi Eugenia)

aplauze

3
Ce fac cele două fete?( ascultă muzică)
Conversația frontal
Cum se numeşte opera pe care o ascultă? (Rapsodia Română) individual calificativ
Explicația e
*Alcătuiţi o propoziţie cu cuvintele Eugenia, George Enescu

*Citiţi propoziţia a patra!-Acum ascultă împreună un disc..

Transformaţi următoarea propoziţie într-o întrebare –Geta si Eugenia sunt


colege..

*Alcătuiţi o propoziţie cu ajutorul cuvintelor: Geta, pian, la, cântă.

„Dragi copii la ora de Matematică și explorarea mediului am ajutat unul


dintre elevii Zânei, să-și împodobească aripioarele cu buline, pe buburuză,
ora aceasta oare pe cine vom aduce înapoi?
Vom ajuta floarea să-și găsească petalele.
Să descifrăm împreună rebusul următor cu ajutorul imaginilor(ANEXA 2)

1. 2. 3. 4.

5. 6. 7. 8.

(completez cuvintele indicate de elevi)

Ce nume de animal am descoperit pe orizontală?

4
Despre ce animal este vorba?- veveriţa

Unde traieşte el?- în pădure

Cum se numesc animalele care trăiesc in libertate (sălbăticie)? –sălbatice

Se citeşte o poezie ghicitoare pentru legătura cu titlul lecţiei noi „Veveriţa”

„ Ronțăie nuci și alune

Sare grațioasă

Coada-i e stufoasa

De-o ghicești îndată spune! „ (veverița)

Cu ce se hrăneşte veveriţa?

Alcătuiţi o propoziţie despre veveriţă.

Se face analiza fonetico- morfologică- sintactică

Câte cuvinte are această propoziţie?

Care este primul (al doilea, al treilea...) cuvânt?

Câte silabe are cuvântul veveriţă?

Care sunt sunetele componente ale primei silabe?

Care sunt sunetele componente ale celei de-a patra silabe?

Ce sunet este nou in acest cuvânt?

,,Copii, noi astăzi la Comunicare în limba română vom învăța litera ț Frontal

5
mic de tipar și de mână, vom scrie litera de mână, vom citi și scrie silabe,
Realizarea cuvinte, propoziții, vom despărți cuvinte în silabe, vom alcătui propoziții,
sensului întrebări și vom povesti un text după imagini.
Sunteți pregătiți?”

În propoziţia „În copacul din curtea bunicii este o veveriță..”elevii au Jetoane cu litere
recunoscut în al câtelea cuvânt se aude sunetul [ț]. de tipar de
Elevii dau exemple de cuvinte care încep, conțin și se termină cu sunetul [ț]. mână mari și individual calificative
Elevii despart in silabe cuvintele și localizează sunetul în cuvânt.
mici, silabe
Se cere să se alcătuiască două propoziţii cu două din aceste cuvinte.

Prezentarea planşei cu litera „ț”mic de tipar Problematizarea


*Elevii observă alcătuirea literei şi o verbalizează.
Activitate
Descoperirea literei „ț” mic de tipar,în lecţie - vor încercui litera cu diferențiată
creionul.

Intuirea imaginilor din manual


*se intuiesc imaginile din manual;
*se alcătuiesc propoziţii pe baza imaginii din manual.

Citirea coloanelor de cuvinte


* Se citesc coloanele de cuvinte în şoaptă, în ritm propriu.
Apoi se citesc cu voce tare. Fiecare cuvânt este citit de alt elev.

Prezentarea literei „ț” mic de mână


* Se analizează elementele grafice din care este alcătuită litera.

*Se intuieşte litera şi se identifică elementele componente: O liniuţă


ajutătoare oblică şi un bastonaş pe două spaţii cu întorsătura în jos, o liniuţă
orizontală sus şi o virguliţă sub literă.

6
*Se stabilesc asemănări şi deosebiri cu litera „t”.

Se scrie pe tablă, mai întâi întreagă, apoi pe elemente componente.

Apoi iar se scrie întreagă.

*Copiii „scriu” în aer, pe bancă cu degetul, cu stiloul închis, pe maculator,


fără liniatură, la tablă, fără linii de spaţii.

*Se scrie cu creionul / stiloul în subsolul paginii. Se recunoaşte litera pe


planşă.

* Se fac exerciţii pentru încălzire muşchilor mici ai mâinii.

Scrierea literei „ț” mic de mână


*Se reaminteşte poziţia corectă în timpul scrierii.
*Se reactualizează cunoştinţele referitoare la încadrarea corectă în pagină:
data, titlul, alineatul, spaţiul dintre litere
*Elevii scriu trei litere în caietul de fișe. Se verifică modul de scriere.
Elevii care au scris corect continuă, ceilalţi mai exersează pe maculator, sunt
ajutaţi, li se explică…

*Elevii scriu trei rânduri cu litera „ț” mic de mână.


*Se scriu cuvintele veveriță, Ancuța, Petruț,mistreț și lăbuță la tablă și pe
caietul de fișe, explicând modul de legare a literei cu alte litere .

Reflexie
Exercițiu – joc: Să găsim petalele florii aduse de Zâna Primăvară! Joc didactic
Pentru aceasta ne vom juca și lucra aceste fișe.”(Anexa 3) Problematizarea frontal
Fișa nr.1
„Eu spun una, tu spui multe.”
Verificarea se va face oral și la flipchart.

Fișa nr.2
7
„Alintă cuvintele!”

Fișa nr.3
„Desparte în silabe cuvintele”

Fișa nr.4
„Cuvinte prietene și cuvinte certate”

Fișa nr.5
„Ordonează cuvintele!”

Verificarea se face oral și la flip-chairt.


Fiecare fișă este sub formă de petală, care vor fi lipite pe tulpina florii.
Se va recunoaște floarea formată în urma lipirii petalelor. Au reușit elevii să
salveze un alt elev al Zânei.

Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor Analiza


la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei și se va răspunsurilor
pune la panou o față zâmbitoare sau tristă, în funcție de cum se simt copiii. calificative

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

8
Evenim. Mijloace Forme de
Conținutul științific Evaluare
didactic și metode organizare
Dirijarea Citirea textului frontal Observarea
învățării *Elevii citesc în ritm propriu,în şoaptă , textul din abecedar. sistematică
*Se realizează citirea model de către învăţătoare cu o pronunţie conversația
clară şi apăsată a semnelor de punctuaţie.
*Se citeşte textul de către elevi-citirea în lanț.
*Se pun întrebări despre conţinutul textului:
Explozia stelară:
Cine?
Ce?
Unde?
Cum?
Când?
Citirea selectivă
Citeşte propoziţia în care se spune:
- cine a găsit un pui de veveriță?;
- care este numele veverițe?i; Observarea
- ce are veverița?; Frontal sistematică a
- pe cine strigă Petru?ț; elevilor
- ce aruncă băiatul?;
- unde se cațără veverița?.

Scrierea propoziţiilor
*Se va scrie propoziţia:
„Rița ține o alună..”(un elev la tablă şi ceilalţi în caiete.)
* Exercițiu de copiere: elevii vor copia propoziția din caietul de fișe
„Veverița ronțăie alune.”
Exercițiu de transcriere: ex.nr.1 din caietul de fișe

Obținerea Exerciţii de dezvoltare a vorbirii.


performan Se va folosi un material pe calculator CLOPOȚICA sau pe fișe Problematizarea
ței individual calificative
Activitate
diferențiată

9
Activitate în Exercițiu-joc:Agale/vioi! Analiza
completare Scrieți cât mai multe cuvinte formate dintr-o singură silabă cât Joc didactic Munca în răspunsurilor/
noi(elevii cu dificultăți) numărăm crescător și descrescător până la 10. Problematizarea perechi stimulente
Vă opriți când spunem: STOP!
1. Uneşte cuvântul cu imaginea corespunzătoare:
Horia gâscă îngeri veveriţa

2. Scrie sub fiecare imagine cuvântul potrivit:

3. Desparte în silabe următoarele cuvinte:


Jianu - ........................... haiduc - ................................. colege - .......................... rață -…….………….
4. Separă cuvintele şi scrie propoziţia obţinută : Gâscanulapierdutpapucii.

10
ANEXA 3
Fișa nr.1
„Eu spun una, tu spui multe.”

 Carte = tată =
 Hartă = hoț =
 Munte = moț =
 Poartă = județ =

Fișa nr.2
„ „Alintă cuvintele!”
 Blană = vulpe =
 Coadă = fată =
 Groapă = masă =
 Brad = urs =
 Alună = băiat =

Fișa nr.3
„Desparte în silabe cuvintele”
 Veveriță = hoț =
 Căluț = blăniță =
 țintaș = vulpiță =

Fișa nr.4
11
„Cuvinte prietene și cuvinte certate”
 înșiră desumflă
 încalță dezbracă
 îmbracă dezbracă
 face descalță
 închide deschide

Fișa nr.5
„Ordonează cuvintele și transcrie corect propoziția”

 ține, veverița, între lăbuțe, aluna.

12
ANEXA 2

V A C A
E L E F A N T
1. 5.
V U L P E
2. L E U
R I N O C E R
P I S I C A
Ț A P 6.

3.
A R I C I
7.

8.

4.

S-ar putea să vă placă și