RPH M6

Unduh sebagai pdf atau txt
Unduh sebagai pdf atau txt
Anda di halaman 1dari 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 6

KOD KURSUS:
KPR 3044

NAMA KURSUS:

LATIHAN MENGAJAR 1

PENSYARAH:
DR. ZULKEFLEE BIN HJ. YAACOB

NO. KAD PENGENALAN:


990314036619

NAMA PELAJAR:
NAMA NO. MATRIK

MUHAMAD FIKRI BIN DERAMAN D20191087899

IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN BAHASA MELAYU


FAKULTI BAHASA DAN KOMUNIKASI
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS SEMESTER 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 6
BAHASA MELAYU KSSM

Tarikh : 13 September 2022


Nama : Muhamad Fikri bin Deraman
No. Matrik : D20191087899
Tingkatan : 2C
Masa : 12:20-1:25 P.M (65 Minit)
Jumlah murid : 33 orang
Kehadiran :
Tema : 7 Indah Seni Gah Budaya
Tajuk : Kata kerja transitif dalam petikan Pandai Ukir (m/s84)
Kemahiran
Aspek Tatabahasa
Bahasa
Standard 5.1 Memahami dan menggunakan perkataan daripada pelbagai golongan
Kandungan kata dalam pelbagai ayat.

Standard 5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja transitif dengan betul

Pembelajaran mengikut konteks.

Objektif
Pengajaran & Pada akhir pengajaran, murid dapat:

Pembelajaran 1. Mengenal pasti tiga kata kerja transitif.

2. Menulis tiga ayat daripada kata kerja transitif yang diperoleh.

Ilmu: bahasa (Linguistik)

Nilai: bekerjasama, Fokus, Keberanian, berhemah

Kemahiran:
Elemen Merentas a) KBAT – KBAT:
Kurikulum
Aktiviti: Peta I-Think

Peta i - Think: Peta buih


Aras berfikir: mengaplikasi, memahami

b) Penilaian / Pentaksiran: latihan bertulis

Sistem Bahasa : sintaksis

ABM/ BBM: papan putih, kad berwarna, buku teks tingkatan 2 (ms 84),
gunting

Pengetahuan Sedia Ada: jenis-jenis golongan kata


Aktiviti PAK-21 : Peta I-Think
Model : Model pengajaran eksplisit/pengajaran langsung

Catatan
Fasa/Isi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran (KBT/Nilai/KBAT/
kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Pentaksiran/Aktiviti
PAK-21/BBM)
1.Guru menunjukkan kepada 1. Murid menjawab KBT: Bersifat
murid gambar/gaya salam dan membaca ingin tahu
Set Induksi (5 minit):
pergerakan sesuatu yang doa belajar.
merujuk kepada kata kerja. EMK: tatabahasa
2.Murid bersedia
1.Guru menunjukkan sebelum memulakan
kepada murid 2 Murid perlu memberi sesi pembelajaran
gambar/gaya pergerakan Nilai: kerjasama
respond dengan meneka
sesuatu yang merujuk gambar/gaya pergerakan 3. Murid memberi
kepada kata kerja. yang ditunjukkan oleh guru tumpuan di dalam KBAT: Menilai
secara beramai-ramai kelas.
⚫ Mengunting Pentaksiran: Secara
3. Guru bertanya soalan lisan (Soal jawab)
⚫ Makan kepada pelajar 4. Murid menjawab
soalan yang ditanya oleh
berkenaan dengan PAK21:
⚫ Memotong guru.
gaya yang Teknik soal jawab
⚫ ditunjukan
2. Murid perlu memberi
4. Guru menyatakan ABM/BBM:
maklum balas dengan
objektif pembelajaran Gunting, marker,
meneka gambar/gaya
kepada murid sebagai papan putih
pergerakan yang
panduan aliran pengajaran
ditunjukkan .
dan pembelajaran semasa.
Soalan:
Berdasarkan tekaan
kamu sebentar tadi iaitu
memontong ,makan da
dikategorikan sebagai
suatu?

Jangkaan
jawapan :
Perbuatan/peker
jaan

Objektif dinyatakan:

Pada akhir pengajaran,


murid dapat:

1. Mengenal pasti tiga


kata kerja transitif.
2. menulis tiga ayat
daripada kata kerja
transitif yang diperoleh.
KBT: Bersifat
ingin tahu
Fasa 1 (10 minit):
1. Guru akan menjelaskan
pengenalan dan sedikit berkenaan dengan 1. Pelajar EMK:
golongan kata secara memberi Aspek tatabahasa
sorotan
keseluruhan yang merangkumi tumpuan Nilai: Fokus,
konsep kata nama.kata semasa guru Semangat
adjektif, dan kata tugas. mengajar.
1. Guru akan
menjelaskan sedikit KBAT: Menilai
berkenaan dengan 2. Guru menjelaskan konsep Pentaksiran: Secara
golongan kata secara 2. Pelajar cuba
berkenaan kata kerja.(topik lisan (Soal jawab)
keseluruhan. menjawab
semasa).
pertanyaan
3. Guru mengajukan soalan guru, PAK21:
Soalan : Golongan Teknik soal jawab
kata ada berapa kepada pelajar.
jenis?
ABM/BBM:
Jangkaan jawapan: ada Papan putih, pen
empat marker,
Lembaran kerja
Soalan: Apakah jenis- Petikan/teks
jenis golongan kata?

Jangkaan Jawapan:
Kata nama.kata
adjektif,kata tugas,kata
kerja

2. Pengenalan topik kata


kerja
Konsep umum beserta
contoh
EMK:
Fasa 2 (15 minit): 1. Guru menjelaskan berkenaan kata 1. Pelajar
Aspek tatabahasa
persembahan kerja tak transitif dan kata kerja memberi
tak transitif. tumpuan
1. Pengenalan kata kerja Nilai:
semasa
transitif dan kata kerja tak kerjasama
guru
2. Dalam setiap kumpulan yang
transitif mengajar.
telah dibentuk guru akan berikan KBAT: Menilai,
dua keping kad warna bagi setiap 2. Pelajar menganalisis
2. Kad warna: kumpulan. berbincang
bersama Pentaksiran:
Kad biru (kata kerja transitif)
ahli Secara lisan
3. Guru akan menulis beberapa
Kad putih (kata kerja kumpulan (berkumpulan)
perkataan yang terdiri daripada kata
tak transitif) untuk
kerja transitif dan kata kerja tak
menentukan
Rujuk lampiran transitif di papan tulis. PAK21:
jawapan
Teknik soal jawab
yang betul
3. beberapa perkataan yang
4. Murid dikehendaki bekerjasama berdasarkan
terdiri daripada kata kerja ABM/BBM:
memberi respond dengan kata kerja
transitif dan kata kerja tak
mengangkat kad warna yang diberi. yang ditulis Kad berwarna
transitif. Perkataan yang
Jika perkataan merujuk kepada kata oleh guru di
akan dipapar/ditulis ialah: Papan putih
kerja transitif murid perlu papan putih
✓ Ketawa
mengangkat kad berwarna biru. Pen marker
Jawapan kata kerja takManakala jika perkataan merujuk
transitif kepada kata kerja tak transitif
murid perlu mengangkat kad
berwarna hijau. Setiap kumpulan
✓ Membasuh perlu mengangkat kad warna
Jawapan:kata secara serentak
kerja transitif berpandukan arahan guru.

✓ Tidur
Kata kerja tak transitif

✓ Memperbaiki
Jawapan :kata kerja transitif

✓ Aisyah menaiki bas ke


sekolah.
Jawapan :kata kerja
transitif

✓ Kakak
terminum susu
basi Jawapan:
kata kerja
transitif

✓ Aimuni berjalan
menuju ke kantin
Jawapan : kata kerja tak
transitif

✓ Dia cuba
mempelajari
Jawapann: kata kerja
transitif

Fasa 3 (15 minit): latihan 1. Guru memberikan setiap 1. Pelajar


NILAI :
berpandu kumpulan satu petikan yang mendengar arahan
bersumber daripada buku teks daripada guru Bekerjasama
iaitu petikan Pandai ukir. dengan penuh
EMK: aspek
1.Petikan pandai tekun.
tatabahasa
Ukir (Buku Teks (ms 84)
2.
Rujuk lampiran Murid dikehendaki
2 Pelajar KBAT :
bekerjasama untuk berbincang
melaksanakan Menganalisis
dan menganalisis kata kerja
tugasan yang
3.PAK-21: transitif yang terdapat dalam
diberikan dengan PAK-21 :
petikan. Melalui cara ini
Peta I-Think (peta buih) penuh
murid perlu memberi fokus
kesungguhan. Peta I-think
utama yang perlu dianalisis
4.Aktiviti dengan (kata kerja transitif) dan
bimbingan guru elakkan perkara yang tidak
PETA I-THINK:
berkenaan (kata kerja tak
Peta buih
Objektif 1 transitif).
tercapai:
ABM/ BBM:
Mengenalpasti tiga kata 3. Kata kerja transitif yang Buku teks tingkatan
kerja transitif. dijumpai hendaklah ditulis 2/ lembaran kerja.
dalam lembaran peta I-think
(peta buih) yang diedarkan
oleh guru.
4. Guru akan membimbing
murid semasa proses analisis
petikan
Fasa 4 (15 minit) : latihan EMK:
kendiri Aspek tatabahasa
1. Guru menjelaskan .1Pelajar mendengar
arahan untuk latihan
1.Lembaran aktiviti (latihan Nilai: Kerjasama
kendiri (latihan individu). arahan daripada
individu)
guru
Rujuk lampiran KBAT: mengaplikasi
dengan penuh
2. Berdasarkan kata kerja
tekun.
transitif yang telah murid Pentaksiran: secara
analisis dan senaraikan bertulis
2.Lembaran aktiviti
dalam peta I- think,murid
2 Pelajar
-pilih 3 daripada 5 kata dikehendaki memilih 3 ABM/BBM:
melaksanakan
kerja yang terdapat pada daripada 5 kata kerja
tugasan yang Papan putih
peta I-think dan menulis yang terdapat pada peta
diberikan dengan
tiga ayat lain selain daripada I-think dan menulis tiga Pen marker
penuh kesungguhan
petikan. ayat lain dalam lembaran
aktiviti yang diberi. Lembaran praktis
Murid tidak dibenarkaan
3.Guru akan memilih 3
menyalin semula ayat
ayat secara rawak untuk
yang terdapat dalam
dibincangkan
petikan. Murid
dikehendaki membina
4.Penilaian bertulis ayat baharu.

3. Murid diberi masa


Objektif 2 tercapai:
untuk melengkapkan
Menulis tiga ayat lembaran aktiviti
daripada kata kerja
transitif yang diperoleh.
4. Guru akan memilih 3
ayat secara rawak untuk
dibincangkan di dalam
kelas.
5. Latihan ini merupakan
penilaian bertulis.Lembaran
perlu dihantar untuk
disemak oleh guru setelah
selesai sesi perbincangan.
1.Pelajar memberi Kemahiran Berfikir:
Penutup (5 minit): Menjana idea,
1. Guru memberi perhatian kepada mengingat
peneguhan positif
dengan mengucapkan guru dan kawan yang
PENUTUP SOSIAL Nilai: kerjasama
tahniah dan berterima sedang memberi
kasih atas komitmen
-peneguhan positif
yang diberi serta refleksi terhadap Pentaksiran: soal jawab
pencapaian yang telah pembelajaran pada BBM: Papan putih, pen
⚫ Mengucapkan tahniah
diusahakan murid. marker.
dan berterima kasih hari tersebut.
atas komitmen yang
diberi serta pencapaian
2. Guru meminta
yang telah diusahakan 2. Pelajar
murid untuk merumus
murid.
perolehan pembelajaran mengucapkan terima
pada hari ini sebagai
penutup pengajaran. kasih kepada guru
PENUTUP KOGNITIF setelah selesai belajar
Meminta murid untuk dan tamat waktu.
memberikan
refleksi tentang pelajaran
semasa.

Jangkaan respond:
-kami belajar tentang kata
kerja transitif dan kata kerja
tak transitif

-kami dapat membezakan


antara kata kerja transitif
dan kata kerja tak transitif.
Refleksi:

Kriteria Kejayaann

1.
2.
3
LAMPIRAN

Rajah 1 peta buih (peta I-think)


Rajah 3 : petikan pandai ukir sumber buku teks

Rajah 4 : Lembaran aktiviti
