RPH Minggu 14

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 19

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (PKJR)


TEMA: 2 : MASYARAKAT MUHIBAH KELAS: 1 Al-Razi MINGGU: 14
UNIT: 6 : Buku Segalanya MASA: 1.40 – 3.10 PM TARIKH: 3/7/2023
TOPIK: Buku merapatkan kita TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.1 3.2.1 (iii) Bertanggungjawab Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan Raya Prasarana di Jalan Raya 2.1 2.2.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Membina dan menulis sekurang-kurangnya 4 ayat
dengan betul. Murid berjaya membina dan menulis empat ayat dengan
2. Mengenal pasti bahagian jalan raya yang boleh betul berdasarkan gambar.
meningkatkan keselamatan pejalan kaki dan
penunggang basikal.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 33, Buku Aktiviti 38, Buku aktiviti murid (PKJR) ms
Menulis 7
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK21)
Aktiviti:- _17__ / _34__ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 38. _12__ / _34__ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
3. Murid membina ayat berdasarkan frasa. (KBAT) bimbingan dan diberi latihan
4. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 38. (PBD) pengukuhan.

5. Murid berbincang jawapan secara dalam kumpulan. (PAK21) _5__ / _34__ murid tidak dapat
6. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang prasarana jalan raya. mencapai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
7. Murid membina ayat menggunakan prasarana yang diberi. (KBAT) (PBD)
8. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 41. (PAK21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Free Discussion (Perbincangan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Bebas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
PdPc akan datang:
PdPc ini akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut _____________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
KELAS: 3 Al-Kindi
TEMA: 3 : KESELAMATAN MASA: 3.30 – 4.00 PM MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah 5.00 – 6.00 PM TARIKH: 3/7/2023
TOPIK: Waspada Selalu TEMPOH: HARI: Isnin
30 minit dan 60 minit
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.4 (iv) Keselamatan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.membina sekurang-kurangnya 4/6 ayat tanya daripada
kata tanya dengan betul.(TP3) Murid berjaya menggunakan kata tanya dengan betulnya.
2.membina 6/6 ayat tanya daripada kata tanya dengan
betul.(TP4-TP6)
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 46
Tatabahasa – Kata Tanya
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid diajar teknik belajar dan ingat ‘mengapa,apa,bagaimana,di mana dan siapa’
_32__ / _39__ murid dapat mencapai
dengan menggunakan singkatan perkataan.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. _4__ / _39__ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 46. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing mengenal pasti ayat penyata.
5. Murid dibimbing menyatakan kata tanya yang sesuai. (KBAT) _3__ / _39__ murid tidak dapat
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti ms 51-52. (PBD) mencapai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
7. Dua orang murid dipilih ke hadapan kelas, seorang diminta bertanyakan
soalan dan seorang lagi diminta memberikan jawapan berdasarkan petikan. PdPC pada hari ini:
(PAK 21) Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Kindi MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 3.10 – 4.00 PM TARIKH: 4/7/2023
TOPIK: Amaran Kebakaran TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.3 (ii) Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.memberi sekurang-kurangnya 3/5 respon terhadap soalan
yang dikemukakan dengan betul.(TP3) Murid berjaya mendengar dan memberikan respons
2.memberikan 5/5 respons terhadap soalan yang terhadap soalan bercapah dengan baik
dikemukakan dengan betul.(TP4-TP6)

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 47
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang kejadian kebaran yang pernah mereka lihat. (Termasuk
_29__ / _37__ murid dapat mencapai
melalui TV)
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. __5_ / _37__ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 47. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing memahami petikan.
5. Murid mendengar dan memberikan respons terhadap soalan bercapah yang _3__ / _37__ murid tidak dapat
diberi. (KBAT) mencapai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (PBD)
7. Setiap kumpulan,melakukan simulasi berdasarkan dialog dalam buku teks. PdPC pada hari ini:
(PAK 21) Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Role-Play (Main peranan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 2 : MASYARAKAT MUHIBAH KELAS: 1 Al-Razi MINGGU: 14
UNIT: 6 : Buku Segalanya MASA: 4.30 – 6.00 PM TARIKH: 4/7/2023
TOPIK: Melafazkan Pantun TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: Selasa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.2 4.2.1 (ii) Semangat Bermasyarakat Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Pada akhir PdPC murid dapat :


Murid berjaya melafazkan pantun dengan sebutan dan
1. Murid melafazkan sekurang-kurangnya 2/4 rangkap
intonasi yang betul
pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 34, BAM ms 7
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _18__ / _32__ murid dapat mencapai
Murid mendengar guru membacakan pantun dengan betul. objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
_14__ / _32__ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran.
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 34. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid memberi penerangan tentang pantun empat kerat oleh guru. pengukuhan.
4. Murid berlatih melafazkan pantun empat kerat dengan intonasi yang betul
_2__ / _32__ murid tidak dapat
secara dalam kumpulan. (KBAT) mencapai objektif pembelajaran dan
5. Murid melafazkan pantun di hadapan kelas. (PAK 21) (PBD) diberi latihan pemulihan.
Penutup:-
PdPC pada hari ini:
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan /
pelajaran. (KBAT) Tidak memuaskan
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Lain-lain (Nyatakan)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
PdPc akan datang:
PdPc ini akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut _____________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 2 : MASYARAKAT MUHIBAH KELAS: 1 Al-Razi MINGGU: 14
UNIT: 6 : Buku Segalanya MASA: 1.10 – 2.10 PM TARIKH: 5/7/2023
TOPIK: Padankan Saya TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
5.1 5.1.1 (iv) Kerjasama Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya mengenalpasti dan menggunakan penjodoh
1.Mengenalpasti dan menggunakan sekurang-kurangnya 4/6
bilangan dengan betul.
penjodoh bilangan dengan betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 35, Buku Aktiviti 40
Tatabahasa – Penjodoh Bilangan
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- _14__ / _32__ murid dapat mencapai
Murid ditunjukkan beberapa bahan bantu mengajar seperti gunting, kertas dan objektif pembelajaran dengan baik dan
pensel dan berbincang mengenai penjodoh bilangan bagi bahan tersebut. (PAK 21) diberi latihan pengayaan.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk _15__ / _32__ murid dapat mencapai
pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 35. bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing mengenalpasti penjodoh bilangan di dalam teks. pengukuhan.
4. Murid membina ayat menggunakan penjodoh bilangan dengan betul ke
dalam buku tulis. (KBAT) _3__ / _32__ murid tidak dapat
5. Murid mencatatkan nama objek yang boleh menggunakan penjodoh mencapai objektif pembelajaran dan
bilangan yang disenaraikan dalam petah berkenaan dalam Buku Aktiviti ms diberi latihan pemulihan.
40. (PBD)(KBAT)
Penutup:- PdPC pada hari ini:
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan /
pelajaran. Tidak memuaskan
Table Talkers (Perbincangan di
KBAT Menganalis PAK-21
meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
PdPc akan datang:
PdPc ini akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut _____________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Biruni MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 2.40 – 4.00 PM TARIKH: 5/7/2023
TOPIK: Amaran Kebakaran TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.1 1.1.3 (ii) Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.memberi sekurang-kurangnya 3/5 respon terhadap soalan
yang dikemukakan dengan betul.(TP3) Murid berjaya mendengar dan memberikan respons
2.memberikan 5/5 respons terhadap soalan yang terhadap soalan bercapah dengan baik
dikemukakan dengan betul.(TP4-TP6)

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 47
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid bercerita tentang kejadian kebaran yang pernah mereka lihat. (Termasuk
_26__ / _36__ murid dapat mencapai
melalui TV)
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. _8__ / 32___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 47. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
pengukuhan.
4. Murid dibimbing memahami petikan.
5. Murid mendengar dan memberikan respons terhadap soalan bercapah yang _2__ / 32___ murid tidak dapat
diberi. (KBAT) mencapai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (PBD)
7. Setiap kumpulan,melakukan simulasi berdasarkan dialog dalam buku teks. PdPC pada hari ini:
(PAK 21) Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Role-Play (Main peranan)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 (PKJR)
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Kindi MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 5.00 – 6.00 PM TARIKH: 5/7/2023
TOPIK: Hati-hati Membantu TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.2 2.2.1 I) Kreativiti Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Isyarat Keselamatan Pejalan
2 : Persekitaran Jalan Raya 2.4 2.4.2
Kaki
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.membaca dan mengenal pasti 6/10 maksud kosa kata
Murid berjaya membaca dan mengenal pasti maksud kosa
dengan baik.(TP3)
kata dengan baik.
2.membaca dan mengenal pasti 10/10 kosa kata dengan
baik.(TP4-TP6)
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 48, BAM PKJR ms 12.
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan
tersebut.
_32__ / _39__ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 48. _4__ / 39___ murid dapat mencapai
3. Murid meneliti dan membaca petikan. objektif pembelajaran dengan
4. Murid dibimbing mencari maksud kosa kata dengan menggunakan kamus. bimbingan dan diberi latihan
5. Murid membaca dan mengenal pasti maksud kosa kata. (KBAT) pengukuhan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (PBD)
_3__ / _39__ murid tidak dapat
7. Setiap ahli kumpulan diminta membincang dan membandingkan jawapan
mencapai objektif pembelajaran dan
mereka. (PAK 21) diberi latihan pemulihan.
8. Murid membaca petikan dalam BAM PKJR ms 12.
9. Murid menggarisi perkataan yang mempunyai imbuhan awalan dan akhiran. PdPC pada hari ini:
10. Murid membincangkan dan membandingkan jawapan dalam kumpulan Memuaskan /
masing-masing. (PAK21) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3 (PKJR)
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Biruni MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 1.10 – 2.10 PM TARIKH: 6/7/2023
TOPIK: Hati-hati Membantu TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.2 2.2.1 I) Kreativiti Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Isyarat Keselamatan Pejalan
2 : Persekitaran Jalan Raya 2.4 2.4.2
Kaki
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.membaca dan mengenal pasti 6/10 maksud kosa kata
Murid berjaya membaca dan mengenal pasti maksud kosa
dengan baik.(TP3)
kata dengan baik.
2.membaca dan mengenal pasti 10/10 kosa kata dengan
baik.(TP4-TP6)
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 48, BAM PKJR ms 12.
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid meneka huruf untuk permainan ‘Hangman’. Murid meneka perkataan
tersebut.
_25__ / _33__ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 48. __5_ / _33__ murid dapat mencapai
3. Murid meneliti dan membaca petikan. objektif pembelajaran dengan
4. Murid dibimbing mencari maksud kosa kata dengan menggunakan kamus. bimbingan dan diberi latihan
5. Murid membaca dan mengenal pasti maksud kosa kata. (KBAT) pengukuhan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (PBD)
__3_ / _33__ murid tidak dapat
7. Setiap ahli kumpulan diminta membincang dan membandingkan jawapan
mencapai objektif pembelajaran dan
mereka. (PAK 21) diberi latihan pemulihan.
8. Murid membaca petikan dalam BAM PKJR ms 12.
9. Murid menggarisi perkataan yang mempunyai imbuhan awalan dan akhiran. PdPC pada hari ini:
10. Murid membincangkan dan membandingkan jawapan dalam kumpulan Memuaskan /
masing-masing. (PAK21) Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Menganalisis PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Kindi MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 2.40 – 4.00 PM TARIKH: 6/7/2023
TOPIK: Sentiasa Beringat TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.2 (ii) Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.memberikan 5/8 jawapan pemahaman berdasarkan
petikan dengan betul.(TP3) Murid berjaya menghasilkan jawapan pemahaman dengan
2.memberikan 8/8 jawapan pemahaman berdasarkan betul
petikan dengan betul.(TP4-TP6)

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 49
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
_30__ / _35__ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. _5__ / 35___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 49. objektif pembelajaran dengan
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
pengukuhan.
4. Murid memahami dan menaakul bahan.
5. Murid menghasilkan jawapan pemahaman. (KBAT) _-_ / 35___ murid tidak dapat
mencapai objektif pembelajaran dan
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (PBD)
diberi latihan pemulihan.
7. Setiap kumpulan menghantar wakil untuk membaca jawapan pemahaman
bagi setiap soalan. (PAK21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:-
Tidak memuaskan
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Biruni MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 4.30 – 6.00 PM TARIKH: 6/7/2023
TOPIK: Sentiasa Beringat TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.2 3.2.2 (ii) Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.memberikan 5/8 jawapan pemahaman berdasarkan
petikan dengan betul.(TP3) Murid berjaya menghasilkan jawapan pemahaman dengan
2.memberikan 8/8 jawapan pemahaman berdasarkan betul
petikan dengan betul.(TP4-TP6)

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 49
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu.
_28__ / _33__ murid dapat mencapai
Aktiviti:-
objektif pembelajaran dengan baik dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya diberi latihan pengayaan.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 49. _5__ / _33__ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
bimbingan dan diberi latihan_-_ /
4. Murid memahami dan menaakul bahan. _33__ murid tidak dapat mencapai
5. Murid menghasilkan jawapan pemahaman. (KBAT) objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti. (PBD)
7. Setiap kumpulan menghantar wakil untuk membaca jawapan pemahaman PdPC pada hari ini:
bagi setiap soalan. (PAK21) Memuaskan /
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
TEMA: 3 : KESELAMATAN KELAS: 3 Al-Biruni MINGGU: 14
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah MASA: 2.10 – 3.10 PM TARIKH: 7/7/2023
TOPIK: Sediakan Payung Sebelum Hujan TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.1 4.1.1 (iii) Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.melengkapkan petikan dan bercerita menggunakan
Murid berjaya bercerita dengan menggunakan
sekurang-kurangnya 2/6 perumpaan dengan betul.(TP3)
perumpamaan yang betul
2.melengkapkan petikan dan bercerita menggunakan 6/6
Perumpaan dengan betul.(TP4-TP6)
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 50
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- __27_ / _35__ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21) objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi pengayaan.

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk _6__ / _35__ murid dapat mencapai
pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 50. bimbingan dan diberi pengukuhan.
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
4. Murid dibimbing memahami dan menaakul bahan. (KBAT) _2__ / 35___ murid tidak dapat
5. Secara berkumpulan, murid bercerita dengan menggunakan perumpamaan mencapai objektif pembelajaran dan
yang betul.(PBD) diberi pemulihan.

Penutup:- PdPC pada hari ini:


Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan /
pelajaran. Tidak memuaskan
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1 (PKJR)
TEMA: 2 : MASYARAKAT MUHIBAH KELAS: 1 Al-Razi MINGGU: 14
UNIT: 6 : Buku Segalanya MASA: 3.30 – 4.30 PM TARIKH: 7/7/2023
TOPIK: Buku merapatkan kita TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.1 3.2.1 (iii) Bertanggungjawab Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
2 : Persekitaran Jalan Raya Prasarana di Jalan Raya 2.1 2.2.1
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
3. Membina dan menulis 4 ayat dengan betul.
Murid berjaya membina dan menulis empat ayat dengan
4. Mengenal pasti bahagian jalan raya yang boleh
betul berdasarkan gambar.
meningkatkan keselamatan pejalan kaki dan
penunggang basikal.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi Buku Teks: 33, Buku Aktiviti 38, Buku aktiviti murid (PKJR) ms
Menulis 7
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK21)
Aktiviti:- _10__ / _30__ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk objektif pembelajaran dengan baik dan
diberi latihan pengayaan.
pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 38. _18__ / _30__ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
3. Murid membina ayat berdasarkan frasa. (KBAT) bimbingan dan diberi latihan
4. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 38. (PBD) pengukuhan.

5. Murid berbincang jawapan secara dalam kumpulan. (PAK21) _2__ / _30__ murid tidak dapat
6. Murid mengimbas kembali pelajaran lalu tentang prasarana jalan raya. mencapai objektif pembelajaran dan
diberi latihan pemulihan.
7. Murid membina ayat menggunakan prasarana yang diberi. (KBAT) (PBD)
8. Murid melengkapkan latihan dalam Buku Aktiviti ms 41. (PAK21) PdPC pada hari ini:
Memuaskan /
Penutup:- Tidak memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
Free Discussion (Perbincangan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Bebas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
PdPc akan datang:
PdPc ini akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut _____________________________________________________
RPH MINGGU 15
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 1
TEMA: 2 : MASYARAKAT MUHIBAH KELAS: 1 Al-Razi MINGGU: 15
UNIT: 6 : Buku Segalanya MASA: 1.40 – 3.10 PM TARIKH: 10/7/2023
TOPIK: Melafazkan Pantun TEMPOH: 1 jam 30 minit HARI: Isnin
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.2 4.2.1 (ii) Semangat bermasyarakat Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya melafazkan pantun dengan sebutan dan
1.Melafazkan sekurang-kurangnya 1/3 rangkap pantun
intonasi yang betul.
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti 39
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK21) ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti:-
diberi latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran. ___ / ___ murid dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 39.
bimbingan dan diberi latihan
3. Murid dibimbing untuk melengkapkan pantun. (KBAT) (PBD) pengukuhan.
4. Murid melafazkan pantun empat kerat dengan sebutan yang betul dan
___ / ___ murid tidak dapat mencapai
intonasi yang sesuai. (PAK 21)
objektif pembelajaran dan diberi
5. Guru merakamkan bacaan murid untuk diperdengarkan semula. latihan pemulihan.
6. Murid memberikan respon terhadap pantun yang diperdengarkan.
PdPC pada hari ini:
Penutup:-
Memuaskan
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Tidak memuaskan
pelajaran.

Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Lain-lain (Nyatakan)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

PdPc akan datang:


PdPc ini akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan datang akan ditambahbaik dari sudut _____________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
KELAS: 3 Al-Kindi
TEMA: 3 : KESELAMATAN MASA: 3.30 – 4.00 PM MINGGU: 15
UNIT: 7 : Keselamatan di Rumah 5.00 – 6.00 Pm TARIKH: 10/7/2023
TOPIK: Sediakan Payung Sebelum Hujan TEMPOH: 30 minit dan HARI: Isnin
60 minit

Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK


4.1 4.1.1 (iii) Kasih sayang Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1.Bercerita menggunakan sekurang-kurangnya 5/8
perumpamaan dengan betul.(TP3) Murid berjaya bercerita dengan menggunakan
2.Bercerita menggunakan sekurang-kurangnya 7/8 perumpamaan yang betul
perumpamaan dengan betul.(TP4-TP6)

SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:


Sebutan dan Intonasi
Buku Aktiviti: 50
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- ___ / ___ murid dapat mencapai
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21) objektif pembelajaran dengan baik dan
Aktiviti Utama:- diberi pengayaan.

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dengan tajuk ___ / ___ murid dapat mencapai
pelajaran. objektif pembelajaran dengan
2. Murid diminta membuka buku aktiviti ms 50. bimbingan dan diberi pengukuhan.
3. Murid meneliti dan membaca petikan.
4. Murid dibimbing memahami dan menaakul bahan. (KBAT) ___ / ___ murid tidak dapat mencapai
5. Secara berkumpulan, murid bercerita dengan menggunakan perumpamaan objektif pembelajaran dan diberi
yang betul.(PBD) pemulihan.

Penutup:- PdPC pada hari ini:


Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi Memuaskan
pelajaran. Tidak memuaskan
Recap Group (Mengulangi /
KBAT Menganalisis PAK-21
mengingat semula)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Aktiviti
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc ini akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc seterusnya akan ditambahbaik dari sudut __________________________________________________
