BM THN 5 TS25 (Unit 6)

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)

MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5


TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5M MINGGU: 10
KEBERSIHAN MASA: 11.30 -- 1.00 TARIKH: 24/05/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
TOPIK: Terapi Ketawa
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2 1.2.2 Kesihatan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menghuraikan maklumat tersirat berdasarkan
Bertutur dan menghuraikan maklumat tersirat secara kritis
bahan dengan betul.
dan kreatif.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 37
Mendengar dan Bertutur
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid ditunjukkan video di You Tube tentang cara menguruskan stress.
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
___ / ___ murid dapat mencapai
2. Murid diminta membuka buku teks ms 37. objektif pembelajaran dengan baik dan
3. Murid diminta bertutur dan menghuraikan maklumat tersirat secara kritis diberi latihan pengayaan
dan kreatif. (PBD)
PdPC pada hari ini:
4. Murid dibimbing menyatakan maklumat tersirat berdasarkan bahan. (KBAT)
Memuaskan
5. Murid dibahagikan kepada berpasangan. Tidak memuaskan
6. Secara berpasangan, murid diminta melengkapkan dialog dengan
menghuraikan maklumat tersirat secara kritis dan kreatif. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Talk Partners ( Rakan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Berbual)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5P/5M MINGGU: 10
UNIT: 6 : Minda Sihat MASA:9.10 – 11.00/11.30 TARIKH: 25/05/2023
TOPIK: Cerialah Sahabatku TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.1 Kasih sayang Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Kepentingan Mematuhi
2 : Persekitaran Jalan Raya Isyarat Keselamatan Jalan 2.3 2.3.5
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Membaca dan melengkapkan maklumat pada peta alir Murid berjaya melengkapkan peta alir dengan betul dan
untuk membuat rumusan. menerangkan akibat tidak mematuhi isyarat keselamatan
2. Menerangkan akibat tidak mematuhi isyarat jalan raya.
keselamatan jalan raya.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 38-39, BAM: 8-9
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mendengar penerangan guru tentang Kemurungan.
Aktiviti Utama:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya ___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan baik dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 38-39. diberi latihan pengayaan.
3. Murid ditunjukkan poster dan keratan akhbar tentang isu Kemurungan di
Malaysia.
/ murid dapat mencapai objektif
4. Murid diminta membaca dan melengkapkan maklumat pada peta alir untuk
membuat rumusan. (PBD) pembelajaran dengan baik dan diberi
5. Murid memerhatikan gambar dalam BAM PKJR ms 8-9. latihan pengayaan.
6. Murid menulis kesalahan, akibat dan tindakan yang sepatutnya mengikut
situasi 3 dan 4 di dalam gambar. PdPC pada hari ini:
7. Murid membandingkan jawapan dengan rakan sebelah. Memuaskan
8. Murid membuat penambahbaikan jika perlu. Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 i-Think Map - Peta Alir
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5P/5M MINGGU: 10
KEBERSIHAN MASA: 9.40/11.30 TARIKH: 26/05/23
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
TOPIK: Kesihatan Mental
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
3.3 3.3.1 Bertanggungjawab Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Mendraf dan menghasilkan karangan pidato berdasarkan Murid berjaya menghasilkan karangan pidato dengan betul.
bahan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 40-41
Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
___ / ___ murid dapat mencapai
dengan tajuk pelajaran. objektif pembelajaran dengan baik dan
2. Murid diminta membuka buku teks ms 40-41. diberi latihan pengayaan.
3. Murid diminta mendraf dan menghasilkan karangan pidato berdasarkan
/ murid dapat mencapai objektif
bahan. (PBD) pembelajaran dengan baik dan diberi
4. Murid dibimbing menghasilkan draf dan menulis karangan berformat. (KBAT) latihan pengayaan.
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
PdPC pada hari ini:
6. Secara berkumpulan, murid berbincang untuk menghasilkan draf dan
Memuaskan
menulis karangan pidato. (PAK 21) Tidak memuaskan
7. Seorang murid dipilih untuk membaca pidato yang telah dihasilkan. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
KBAT Mengaplikasi PAK-21 Hot Seating (Kerusi Panas)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS:5M/5P MINGGU: 12
KEBERSIHAN MASA: 9.10/11.30 TARIKH: 5/06/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Amalkan Hidup Sihat
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
4.3 4.3.3 Kesihatan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya mempersembahkan seni kata lagu yang telah
Mengubah suai seni kata lagu dan mempersembahkannya
diubah suai dengan gaya yang kreatif.
dengan gaya yang kreatif.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 42
Seni Bahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya / murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran. pembelajaran dengan baik dan diberi
2. Murid diminta membuka buku teks ms 42. latihan pengayaan.
3. Murid berkongsi idea cara mengamalkan gaya hidup sihat.
4. Murid diminta mengubah suai seni kata lagu dan mempersembahkannya / murid dapat mencapai objektif
dengan gaya yang kreatif. (PBD) pembelajaran dengan baik dan diberi
5. Murid dibimbing mengubah suai seni kata lagu dengan menggunakan diksi latihan pengayaan.
yang sesuai. (KBAT)
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. PdPC pada hari ini:
7. Secara berkumpulan, murid diminta mempersembahkan lagu “Udara Bersih, Memuaskan
Hidup Sihat” yang telah diubah suai dengan gaya yang kreatif di hadapan Tidak memuaskan
kelas. (PAK 21)

Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mencipta PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Lain-lain (Persembahan)
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5 P MINGGU: 12
KEBERSIHAN MASA: 10.30 – 11.00 TARIKH: 06/06/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
TOPIK: Tidur Sejenak
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Pendidikan
5.1 5.1.3 Berhati-hati Keselamatan Jalan
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membina 5 ayat menggunakan kata adjektif
Mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata
dengan betul.
adjektif.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 43
Tatabahasa
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- / murid dapat mencapai objektif
Murid berkongsi pengalaman bercuti bersama keluarga. (PAK 21) pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
.
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 43. PdPC pada hari ini:
3. Murid diminta mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata adjektif Memuaskan
berdasarkan bahan dalam buku latihan. (PBD) Tidak memuaskan

4. Murid dibimbing menyatakan kata adjektif perasaan, jarak dan waktu


berdasarkan gambar. (KBAT)
5. Murid dibahagikan kepada berpasangan.
6. Setiap pasangan diminta menyenaraikan kata adjektif perasaan, jarak dan
waktu yang terdapat dalam buku teks ms 43. (PAK 21)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berpasangan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5 MUTIARA MINGGU: 12
KEBERSIHAN MASA: 11.00 TARIKH: 07/06/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Rabu
TOPIK: Kempen Kebersihan Pasar
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
1.2,3.2 1.2.1,3.2.4 Kesihatan Nilai Murni
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
1. Bertutur dan menghuraikan maklumat tersirat Murid berjaya menghuraikan maklumat tersirat berdasarkan
secara kritis dan kreatif. bahan dengan betul.
2. Menulis teks prosa yang diimlakkan
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 44
Mendengar dan Bertutur & Menulis
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- / murid dapat mencapai objektif
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti:- latihan pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
PdPC pada hari ini:
2. Murid diminta membuka buku teks ms 44. Memuaskan
3. Murid secara berpasangan, diminta bertutur dan menghuraikan maklumat Tidak memuaskan
tersirat secara kritis dan kreatif. (PAK 21)
4. Murid dibimbing menyatakan maklumat tersirat berdasarkan bahan. (KBAT)
5. Murid membaca teks bertajuk Splin.
6. Murid menulis ayat yang diimlakkan dalam buku latihan. (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Talk Partners ( Rakan
KBAT Menilai PAK-21
Berbual)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 (PKJR)
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN KELAS: 5P/5M MINGGU: 12
UNIT: 6 : Minda Sihat MASA: 9.10/11.30 TARIKH: 08/06/2023
TOPIK: Senaman Ringan TEMPOH: 60 minit HARI: Khamis
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
2.3 2.3.1 Kasih sayang Nilai Murni
Tema PKJR Tajuk PKJR Kod Fokus PKJR Kod HP PKJR
Kepentingan Mematuhi
2 : Persekitaran Jalan Raya Isyarat Keselamatan Jalan 2.3 2.3.5
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Membaca dan meneliti kandungan teks karya sastera dan Murid berjaya membuat rumusan teks yang dibaca.
karya bukan sastera untuk membuat rumusan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 45, BAM PKJR ms 8-9
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:- / murid dapat mencapai objektif
Murid mendengar penerangan guru tentang Kemurungan. pembelajaran dengan baik dan diberi
Aktiviti Utama:- pengayaan.
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 45.
3. Murid diminta membaca dan memahami risalah untuk membuat rumusan.
(PBD)
4. Murid dibimbing meneliti maklumat dalam teks. (KBAT)
5. Murid membuat rumusan berdasarkan risalah yang dibaca dalam buku
latihan.
6. Murid memerhatikan gambar dalam BAM PKJR ms 8-9.
7. Murid menulis kesalahan, akibat dan tindakan yang sepatutnya mengikut
situasi 3 dan 4 di dalam gambar. PdPC pada hari ini:
8. Murid membandingkan jawapan dengan rakan sebelah. Memuaskan
9. Murid membuat penambahbaikan jika perlu. Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid bersoal-jawab dengan guru semasa guru membuat kesimpulan tentang isi
pelajaran.
KBAT Menganalisis PAK-21 i-Think Map - Peta Alir
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5P/5M MINGGU: 12
KEBERSIHAN MASA: 10.00/11.30 TARIKH: 09/06/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Jumaat
TOPIK: Makanan Sihat Minda Cerdas
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Pendidikan
1.2,2.1,3.3,5.1 1.2.2,2.1.2 Berhati-hati Keselamatan Jalan
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid Berjaya melakukan peranan dan tugas masing-masing
Melakukan peranan dan tugas masing-masing mengikut
mengikut kumpulan yang ditetapkan.
kumpulan yang ditetapkan.
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 46
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid diminta membuka buku teks ms 46. / murid dapat mencapai objektif
pembelajaran dengan baik dan diberi
3. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
latihan pengayaan.
4. Murid menyediakan fail untuk menyimpan hasil kerja setiap kumpulan.
5. Setiap kumpulan peranan dan tugas masing-masing, iaitu: (KBAT)
• Cari dan catatkan maklumat tentang fungsi, kebaikan dan jumlah PdPC pada hari ini:
Memuaskan
pengambilan makanan dalam kumpulan makanan yang diberikan
Tidak memuaskan
daripada pelbagai sumber. Kemudian, bincangkannya. (PAK 21) (PBD)
• Rujuk kamus untuk mencari makna perkataan yang sukar.
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Think– Pair– Share (Fikir-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
Pasang– Kongsi)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Projek Mudah
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5M/5P MINGGU: 13
KEBERSIHAN MASA: 9.10/11.30 TARIKH: 12/06/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Isnin
TOPIK: Makanan Sihat Minda Cerdas
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Pendidikan
1.2,2.1,3.3,5.1 1.2.2,2.1.2,3.3.1,5.1.3 Berhati-hati Keselamatan Jalan
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya membentangkan hasil perbincangan secara
Mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata
main peranan.
adjektif
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 46
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
/ murid dapat mencapai objektif
dengan tajuk pelajaran.
pembelajaran dengan baik dan diberi
2. Murid diminta membuka buku teks ms 46. latihan pengayaan.
3. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan.
4. Murid menyiapkan tugasan secara dalam kumpulan. (KBAT)
PdPC pada hari ini:
5. Murid membentangkan hasil perbincangan secara main peranan mengikut Memuaskan
kreativiti kumpulan dengan menggunakan kata adjektif sifatan atau keadaan, Tidak memuaskan
warna dan ukuran. (PAK 21) (PBD)
Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran.
Presentations (Persembahan)-
KBAT Mengaplikasi PAK-21
berkumpulan.
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Main Peranan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 5
TEMA: 2 : KESIHATAN DAN
KELAS: 5P MINGGU: 13
KEBERSIHAN MASA: 10.30 TARIKH: 13/06/2023
UNIT: 6 : Minda Sihat TEMPOH: 60 minit HARI: Selasa
TOPIK: Makanan Sihat Minda Cerdas
Kod Standard Kandungan: Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni: EMK
Pendidikan
3.3,5.1 3.3.1,5.1.3 Berhati-hati Keselamatan Jalan
Raya
Aspirasi Murid:
Kemahiran Kemahiran Kemahiran Etika dan Identiti
Pengetahuan / /
Berfikir Memimpin Dwibahasa Kerohanian Nasional
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat :
Murid berjaya menulis sebuah pidato bertajuk “Makanan
Mengenal pasti dan membina ayat menggunakan kata
Sihat Minda Cerdas”
adjektif
SISTEM BAHASA / KEMAHIRAN BAHASA: BBB / SUMBER:
Sebutan dan Intonasi
Buku Teks: 46
Membaca
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas kembali pelajaran lalu. (PAK 21)
Aktiviti:-
___ / ___ murid dapat mencapai
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya objektif pembelajaran dengan baik dan
dengan tajuk pelajaran. diberi latihan pengayaan.

2. Murid diminta membuka buku teks ms 46.


3. Murid diberi tugasan menulis sebuah pidato bertajuk “Makanan Sihat Minda PdPC pada hari ini:
Cerdas” berdasarkan maklumat yang dicatat. (PBD) Memuaskan
Tidak memuaskan
4. Murid menyiapkan tugasan secara dalam individu. (KBAT)

Penutup:-
Murid bersoal jawab dengan guru tentang isi pelajaran. (PAK 21)
Table Talkers (Perbincangan
KBAT Mengaplikasi PAK-21
di meja)
TAHAP PENGUASAAN 3 PENTAKSIRAN BILIK DARJAH (PBD) Buku Latihan
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti dengan Murid diberikan lembaran kerja untuk Murid diberikan lembaran kerja untuk
bimbingan guru. pengukuhan. pengayaan.
REFLEKSI

Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
