Pneumatik
Pneumatik
Pneumatik
Pneumatik
Aus dem Lernfeld Steuerungs- und
Regelungstechnik
im Rahmen des metalltechnischen
Fachunterrichts in Türkisch
bearbeitet von
Mustafa Metin
INHALTSVERZEICHNIS
1. LERNSITUATION 4
2. SACHANALYSE 4
3. LERNAUSGANGSLAGE 5
4. DIDAKTISCHE ÜBERLEGUNGEN 5
5. LERNZIELE 5
6. METHODISCHE ÜBERLEGUNGEN 5
7. GEPLANTER UNTERRICHTSVERLAUF 6
8. PNEUMATIK AUFGABENBLATT 7
9. PNEUMATIK LÖSUNGEN 18
10. LITERATURVERZEICHNIS 37
1. Lernsituation
Die Gruppen bestehen aus 4-8 Schülern zwischen 18-20 Jahren, sind in Deutschland geboren
und haben einen deutschen Schulabschluß (Fachoberschulreife und Haupschulabschluß).
Daher ist den meisten die türkische Sprache nur aus dem Elternhaus bekannt und ihr
Vokabular beschränkt sich auf die im Alltag gebräuchlichen Wörter. Da die deutsche
Schulausbildung und der Alltag in Deutschland einen erheblich größeren Sprachschatz
hervorbringen, sprechen die meisten deutsch oder wechseln zwischen Deutsch und Türkisch.
Dieser Wechsel findet meistens mitten im Satz statt. Die Schüler nehmen das eigentlich nicht
mehr wahr, weil sie in ihrem Alltag diese Sprechweise perfektioniert haben. Je nach Bedarf
oder Kenntnis werden Wörter mit der anderen Sprache ersetzt, weil sich in der
entsprechenden Sprache die Sachlage kürzer erklären läßt. Daraus läßt sich schließen, daß
sogar im Alltag nicht ausreichend in der Muttersprache kommuniziert werden kann, da der
Sprachschatz fehlt. Meistens kann dies auch nicht zu Hause aufgefangen werden.
In der jeweiligen Ausbildung finden die Schüler sich einem anderen Problem gegenüber. Die
allgemeine Fachsprache des deutschen Auszubildenden bringen sie gar nicht mit in ihren
Berufsstart. Der deutsche Auszubildende bekommt durch handwerkliche Tätigkeiten oder
Unterhaltungen im Alltag ein Grundgerüst an Fachwörtern vor dem Ausbildungsbeginn schon
mit. Dem ausländischen Schüler fehlt dieses Wissen meistens. Im allgemeinen wird in der
Ausbildung auf diese Problematik nicht eingegangen. Daher hat der ausländische
Auszubildende größere Schwierigkeiten Sachverhältnisse zu verstehen. Im Laufe der
Ausbildung wird diese Lücke geschlossen, aber in der Muttersprache kann er sich trotzdem
nicht besser ausdrücken als vor dem Ausbildungsbeginn. Das hat natürlich zur Folge, daß er
zu Hause kaum ausreichend seine Tätigkeit am Arbeitsplatz beschreiben kann. Somit
entstehen für den ausländischen Schüler drei unterschiedliche Welten. Eine am Arbeitsplatz,
eine zu Hause und eine in seiner restlichen Freizeit, die er mit Freunden verbringt. Jede für
sich hat eine andere Art der Kommunikation. Mit dem bilingualen Zusatzunterricht lassen sich
diese Grenzen in einem bestimmten Grad einreißen und man erreicht bei dem Schüler ein
harmonischeres Zusammenspiel zwischen Arbeitswelt und Privatleben. Da er nach
erfolgreichem Erlernen der türkischen Fachsprache sich auch in seiner Muttersprache
ausdrücken kann, wird er sich zu Hause besser über seine Arbeit mitteilen können. Auch
wenn den anderen Familienmitgliedern die Fachsprache nicht geläufig ist, werden sie es
doch im Laufe der Zeit durch die Berichte des Schülers miterlernen. Hierdurch erlangt der
Schüler natürlich auch eine Stärkung seines Selbstbewußtseins.
2. Sachanalyse
Die Einheit Pneumatik behandelt die Themen Pneumatikanlage, Bauteile und die Funktion
dieser Bauteile. Die Pneumatik wird in vielen Metallberufen unterrichtet und ist daher ein
geeignetes Thema für das binationale Projekt. Das Verständnis der Abläufe in der Pneumatik
trainiert sehr stark das Vorstellungsvermögen des Auszubildenden und bereitet ihn auf die
komplexen Aufgaben vor, die ihn im Berufsleben erwarten. Vieles der gelernten Inhalte kann
er in andere Gebiete wie Hydraulik, Elektropneumatik und speicherprogramierbare Steuerung
übernehmen.
Vor allem lässt sich in diesen Fächern vieles aus dem Alltag in den Unterricht mit einfließen.
Alle Dinge die für uns zur Selbstverständlichkeit geworden sind, werden mit Hilfe der
Hydraulik, der Pneumatik, der Elektropneumatik und der speicherprogrammierbaren
Steuerung gesteuert und geregelt. Beispielsweise das automatische Öffnen einer Tür, wenn
wir uns dieser nähern oder wenn die Aufzugstür aufgeht, wenn sich jemand in der Tür
einklemmt. Das alles ist möglich mit den Bauteilen, die in der Hydraulik, der Pneumatik, der
Elektropneumatik und der speicherprogrammierbaren Steuerung eingesetzt und vernetzt
werden.
3. Lernausgangslage
Die Unterrichtseinheit sollte erst Mitte des zweiten oder im dritten Ausbildungsjahr behandelt
werden. In dieser Phase haben die meisten Schüler Einblick in das Thema bekommen und
können ihre Kenntnisse aus dem Berufsalltag mit einfließen lassen. Ein späterer Einstieg ist
durchaus auch sinnvoll, da es eine gute Auffrischung und Vertiefung der Vorkenntnisse
bietet.
Grundsätzliche Vorkenntnisse brauchen die Schüler nicht mitzubringen. Das Thema wird von
Grund auf angegangen und ist auch für die Schüler aus Berufszweigen, die keine Berührung
mit dem Thema haben, einfach einzusteigen und können dem Unterricht leicht folgen.
4. Didaktische Überlegungen
Es wird versucht, dem Schüler anhand einer Pneumatikanlage die Funktion der Einzelteile
und deren Zusammenspiel nahezubringen. Hierzu muß immer wieder auf die Gesamtanlage
zurückgegriffen werden damit der Jugendliche nicht den Überblick verliert. Unterschiedliche
Darstellungen der Einzelteile und die Visualisierung der Funktion macht es dem Schüler
einfacher, dem Stoff zu folgen. Zusätzliche Eigenarbeit soll das Gelernte vertiefen und
verfestigen.
5. Lernziele
5.1. Grobziel
Der Schüler soll am Ende des Projekts in der Lage sein, die unterschiedlichen Bauteile einer
Pneumatikanlage und deren Funktion zu erklären.
5.2. Feinziel
- Der Schüler soll in der Lage sein, die Symbole der Pneumatik auf deutsch und
türkisch zu kennen, und deren Funktion zu erklären.
- Der Schüler soll in der Lage sein, die Funktion einer kleinen Schaltung zu erklären.
- Der Schüler soll in der Lage sein, eine einfache Schaltung aufzubauen.
6. Methodische Überlegungen
Nachdem eine Pneumatikanlage vorgestellt wurde, erklärt der Lehrer die Funktion der
einzelnen Bauteile. Die Vor- und Nachteile werden aufgelistet. Speziell die Ventile werden
Institut der deutschen Wirtschaft Köln
Projekt "Entwicklung von Curricula für den berufsbezogenen Fachunterricht in türkischer Sprache in ausgewählten
Berufsfeldern auf der Grundlage der binationalen deutsch-türkischen Ausbildungsprojekte", gefördert durch das
Bundesministerium für Bildung und Forschung
Projekt: Pneumatik von Mustafa Metin 6
dabei im besonderen behandelt, da diese beim Aufbau eines Schaltplanes die wichtigste
Rolle spielen. Dabei wird auf die Funktionsarten eingegangen, die mit den einzelnen Ventilen
möglich sind. Es werden Beispiele von verschiedenen Schaltungen für unterschiedliche
Aufgaben vorgestellt. Zuletzt sollen die Schüler selbständig eine gestellte Aufgabe lösen.
7. Geplanter Unterrichtsverlauf
Medieninfo:
Arbeitsblätter sind den Schülern auszuhändigen.
Lösungsblätter sind für den Lehrer bestimmt.
1. Unterrichtsstunde
Phase Lehrer Schüler Sozialformen Medien
Einstieg L fragt S nach ihrem S geben ihren Kenntnisstand L-S-Gespräch Tafel
Kenntnisstand der Pneumatik. wieder.
S sollen Beispiele für
Hydraulikanlagen aufzählen. S zählen Beispiele für
Hydraulikanlagen auf.
Erarbeitung S sollen Beispiele für S zählen Beispiele für L-S-Gespräch Tafel
Hydraulikanlagen aufzählen. Hydraulikanlagen auf. Arbeitsblätter
2. Unterrichtsstunde
Phase Lehrer Schüler Sozialformen Medien
Einstieg L erklärt S, in welchen L-S-Gespräch Tafel
Bereichen die Pneumatik
eingesetzt wird und welche
Vorteile sie für die
Humanisierung der Arbeit und
welche wirtschaftlichen Vorteile
sie hat.
Erarbeitung L teilt die Schülerversion aus S erarbeiten mit L die Arbeitsblätter L-S-Gespräch Tafel
und erarbeitet mit den S die und das Glossar. Arbeitsblätter
Arbeitsblätter.
3. Unterrichtsstunde
Phase Lehrer Schüler Sozialformen Medien
Einstieg L fragt S, welche Unterschiede S erklären die Unterschiede der L-S-Gespräch Tafel
die Hydraulik zur Pneumatik Hydraulik zur Pneumatik.
hat.
Erarbeitung L erarbeitet mit den S das S erarbeiten mit L das Glossar. L-S-Gespräch Tafel
Glossar. Arbeitsblätter
4.+5.+6. Unterrichtsstunde
Phase Lehrer Schüler Sozialformen Medien
Einstieg L erklärt nochmal die Vortrag Tafel
Vorgehensweise beim Aufbau
eines Schaltplanes.
Erarbeitung L teilt die Aufgaben zur S zeichnen die einzelnen L-S-Gespräch Tafel
Schaltplanskizzierung aus. Schaltpläne mit Weg-Schritt- Arbeitsblätter
Diagramm.
8. Pneumatik
Aufgabenblatt
Pnömatik Kontroller
Pnömatik, basınçlı hava ile makinaların hareket ve kumandasının sağlanması olarak tanımlanır.
Tek etkili
yaylı silindir
Çift etkili silindir
¡ş
Parçası
Sıkıştırma Sistemi
Hava Soğutucu
filitresi
Basınçlı
MOTOR hava deposu
KOMPRESÖR
Kompresörlü (sıkıştırmalı) Pnömatik Kontrol
.....................................................
İmalat işletmelerinde gerekli olan basınçlı hava temini için pistonlu,
diyaframlı ve spiral kanallı kompresörler kullanılır. Kompresör emme
filtresi aracılığı ile havayı çeker ve bir veya bir kaç aşamada havayı
sıkıştırır ve soğutucudan geçirerek basınçlı hava tankına gönderir.
..........................................................
Basınçlı Hava Dağıtımı ve Hazırlanması
Basınçlı hava, basınç tankından borular vasıtasıyla çıkış noktalarına
ulaştırılır. Emniyet ve ekonomik bir beslenmenin sağlanabilmesi için,
basınçlı hava düzeni aşağıdaki şartları sağlamalıdır:
• Basınçlı hava ağı, halka şeklindeki boru sistemi gibi kurularak,
tamir esnasında bile hava temini sağlanmalıdır.
• Boru çapı, basınç kaybı 0,2 bar’ı geçmeyecek şekilde seçilmiş
olmalıdır.
• Boruların eğimli yerleşimi ile döşenerek oluşan suyun bir noktada
biriktirilmesi ve kullanıcıya kadar ulaşması önlenmelidir. ...............................................................
...............................................................
Çalışma elemanları
Basınçlı hava silindiri ve basınçlı hava motoru, hava içinde depolanmış ve hava tarafından taşınan enerjiyi
mekanik harekete, yani iş enerjisine dönüştürür.
...............................................................
Basınçlı Hava Motorları
Basınçlı hava motorları, döner hareketleri yapan makinaların yanında pervaneler, el zımpara makinesi ve kaldırma
aletlerinde (Lifter) kullanılır. Bunlar paletli (lamelli), pistonlu ve dişli çarklı motorlar olarak üretilir.
Kontrol Valfları
Kontrol valfları, yön kontrol valfı, kapama valfı, akış konrol valfı ve basınç kontrol valfı olmak üzere çeşitlere
ayrılır.
...............................................................
...............................................................akış yolunun açılıp
kapatılmasına yarar. Bunlar vasıtasıyla silindir, basınçlı hava Çift etkili silindir Çift etkili silindir
motorlarının hareketleri veya diğer yol verme valflarının konumları
kontrol edilir.
Valfın (a) konumunda, basınçlı hava P bağlantısından A bağlantısına Çalışma Çalışma Çalışma Çalışma
doğru akar. Piston dışarı hareket eder. Silindirin sağ tarafında piston hattı A hattı B hattı A hattı B
tarafından sıkıştırılan hava, B dönüş hatti üzerinden yön kontrol
A B A B
valfınından geçerek R çıkışından dışarı atılır. (b) konumunda basınçlı
hava, P’den B’ye doğru ve oradan silindire ulaşır ve pistonu içeri iter.
Silindirin sol tarafında sıkıştırılan hava, A üzerinden R’ye geçerek Konum A Konum B
oradan dışarı atılır. Yön kumanda valfları devre sembolleri şeklinde P R P R
gösterilirken her bir devre konumu, bir kare veya dikdörtgen sembolü A B A B A B
ile gösterilir. Kareler içindeki oklar havanın bağlantılar arasındaki akış Konum A Konum B
yönünü gösterir. Geçiş konumlarının kareleri (a) ve (b) yan yana çizilir P R P R P R
ve bağlantılar ise valfın çıkış konumlarına yakın gösterilir. Yön kontrol Konum Sembolleri
valfları, kumanda edilen bağlantı sayısına ve konum sayılarına göre Valf ile silindir - silindir kontrolu
adlandırılır. Şekilde gösterilen 4 bağlantılı ve 2 konumlu valfı 4/2’lik
yol verme valfı denir. (Okunuşu: 4’e 2’lik yön kontrol valfı).
...............................................................kumanda çeşitleri
genel kumanda butonlu kumanda
...............................................................
Tek etkili silindirler genellikle 3/2 geçiş valfıyla, çift (iki) etkili olanları
ise 4/2, 5/2 veya 3/2’lik valflarla kumanda edilir. Tek etkili silindirlerin
doğrudan kumandasında 3/2 valfın (b) konumunda basınçlı havanın
silindir yönündeki yolu kapalıdır. Piston, ancak (a) konumuna
geldiğinde dışarı itilir. Çift etkili silindirin doğrudan kumandasında,
gösterildiği gibi 4/2’lik valfın (a) konumunda piston dışarı itilir. 4/2’lik
valf yerine 5/2’lik valf de kullanılabilir.
...............................................................
..............................................................., silindirin (hareket
elemanı) geçiş valfı, (ayar elemanı) dığer geçiş valflarından gelen
(sinyal elemanları) sinyallerle kumanda edilebilir. Geçiş valfı 1.2 kısa
süreli kumanda edilirse, basınç pulsu 1.1 geçiş valfıni (a) konumuna
getirir. Bu konum 1.2’nin basınç sinyali olmasa dahi korunmuş olur.
1.1 valf bu durumda sinyal belleği görevi yapar. Piston dışa itilir ve 1.3
valfını hareket ettirir. Basınç sinyali 1.1 geçiş valfında tekrar (b)
konumunu oluşturur ve piston geri döner.
...............................................................
Kapama Valfı
Kapama valfları basınçlı hava tarafından kumanda edilir ve havayı ancak tek bir yönde geçirir.
...............................................................
..............................................................., iki ihtimalli olarak akışı
kapatır. P1 ve P2 bağlantılarına ve A çıkışına sahiptir. Giriş P1 veya P2
basınçlı hava tarafından geçilir, kapama elemanı diğer girişi kapatır
(VEYA Bağlantısı) ve basınıçlı hava A’ya ulaşır.
Bir VEYA valf ile Örn. tek etkili bir silindire iki konumdan kumanda
edilebilir. Silindir, geçiş valflarınin birinin veya her ikisinin (a)
konumuna gelmesiyle dışarı hareket eder. Piston, her iki geçiş valfınin ...............................................................
de (b) konumunu almasıyla tekrar eski yerine, içeri hareket eder.
Ayrıca, bir çift etkili silindir iki konumdan kumanda edilecek olursa, bu ancak bir dolaylı kumanda ile yapilabilir. Bunun
için, ileri ve geri hareketlerin her biri için iki sinyal elemanına gerek duyulur. Bunlar VEYA valfı üzerinden ayar
elemanına kumanda eder.
...............................................................doğrudan silindirlere
takılırlar. Bu valfler silindirlerin geri çıkışında akan havayı yön kontrol
valfı üzerinden değilde doğrudan dışarıya atar. Dışarı atılan hava akış
direnci yolun kısaltılmasıyla düşürülür ve pistonun geri dönüş hızı
yükselir.
...............................................................
...............................................................iki girişe (P1 ve P2) ve bir
çıkışa (A) sahiptir. İki girişten bir tanesi basınçlı havaya maruz kalırsa,
kapatma elemanı çıkış (A) bağlantısını kapatır. Ancak, P1 ve P2
girişlerinde basınçlı hava oluştuğu zaman çıkış (A) kısmında bir akışın
olması mümkündür. Çift basınçlı Valfları ise, iki giriş sinyalini bir çıkış
sinyali ile bağlarlar (VE BAĞLANTISI). Her iki 3/2 yön kontrol valfı 1.2
ve 1.4 basıldığı zaman silindir 1.0 dışarı hareket eder ve çift basınçlı
valf 1.6 çıkış sinyali yön kontrol valfıni 1.1 a konumuna getirir.
...............................................................
...............................................................
Akış valflarıyla bir boru içinden geçen basınçlı hava akışının miktarı ayarlanır. Kısma valfları ve kısmalı çek valfler ya
silindire giden boruya (Hava akışının kısılması) ya da silindirden çıkan boruya (çıkış havasının kısılması) bağlanabilir.
...............................................................
...............................................................
..............................................................., basıncı çalışma (iş)
basıncı seviyesinde sabit tutar ve sabit konumda açıktır. Basınç
kontrolu diyafram aracılığı ile yapılır. Bu diyaframa üstten çalışma
basıncı alt kısımdan ise ayarlanmış yay kuvveti etki eder. ÇaIışma
basıncı, havanın silindire doğru geçmesiyle düşme gösterir ve bu
durumda diyafram ve çubuk vasıtasıyla yay valf diskini yukarı iter. Bu
esnada sübap aralığından çalışma hattına giren hava, çalışma
hattındaki hava basıncının normal seviyeye ulaşıncaya ve diyafram
eski çıkış noktasına dönünceye kadar geçişe devam eder. Isınma ve
basınç darbeleri ile çalışma hattındaki basınç seviyesi yükselmesi
durumunda diyafram çubuktan ayrılır ve çalışma hattındaki hava depo
içindeki hava çıkış deliğinden dışarı atılır. ...............................................................
...............................................................
Pnömatik sistemde kullanılan basınçlı havanın sistem egzozundan
(hava çıkış ünitesi) çıkışı esnasında, sakin dış ortam havasına hızla
çarpması neticesinde bir gürültü, (ses) oluyur. Bu amaçla kullanılan
susturucular, dışarı çıkacak havayı dağıtmak, saptırma ve frenleme
usulleriyle oluşacak gürültüyü dayanilabilir bir seviyeye düşürürler.
Susturucu içine giren basınçlı hava, bu geniş alana yayılır ve hızı
düşürülür, sonra susturucu iç kısmını örten sinterlenmiş yüzeye çarpar
...............................................................
ve hava çıkıp hazırlanmış eşit çaplı deliklerden dışarı çıkar.
Kaldırma Sistemi
Bir uygulamada, kutular bir silindir tarafından kaldırılıp, ikinci bir
silindir tarafından yatay makaralı bir yürüyen band üzerine itilecektir.
2A1
Açıklama:
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
1A1
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................ Durum planı
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
................................................................................................
Devre planı
Ana valf
Silindir
5/2 valf
Silindir
5/2 valf
Fonksiyon diyagramı
Ödev 1 Ödev 2
İş parçası elle mengeneye yerleştiriliyor. Düğme ile silindir Testere düğmeye basılınca kesiyor ve bırakılınca hemen geri
parçayı geriyor. Parça delindikten sonra düğme bırakılıyor ve geliyor.
parçayı alıyoruz.
Ödev 3 Ödev 4
Düğmeye basıyor ve bırakıyoruz. Silindir parçayı itiyor ve kendi Bantdan gelen paketi düğmeye basarak yukarı kaldırıyoruz ve
kendine hemen geri geliyor. silindir düğmeyi bıraktıktan sonra geri gelıyor. Paket içindeki
parçalar kırılmaması için parketi yavaş kaldırıyoruz.
Ödev 5 Ödev 6
Sac parçası forma preslenecek. Emniyet için presleme iki Bir atölyenin kapısı dışarıdan ve içeriden hem açılıcak ve
düğmeye basarak başlatılıyor. Diğer bir düğme ile geri geliyor. kapalıcak.
Ödev 7 Ödev 8
Kaşe otomatı iki düğme ile kaşeliyor ve 20 saniye sonra Aşağıdan gelen paket bir düğme ile yukarı kaldırılıyor ve
kendiliğinden geri geliyor. yukarıdaki silindir otomatikmen paketi ileri itiyor. Aşağıdaki
silindir geri gidiyor ve onun peşine yukarıdaki silindir geri
gidiyor.
Ödev 9 Ödev 10
Küçük silindir dışarı çıkıyor ve kol parçayı tutuyor. İkinci silindir Paket sağdan geliyor. Silindir A paketi aşağıya itiyor ve silindir
dışarı çıkıyor ve parça bandın üstüne itiliyor. Küçük silindir içeri B paketi sola itiyor. Silindir A geri gidiyor ve paşine silindir B
giriyor ve kol parçayı banda bırakıyor. İkinci silindir içeri giriyor geri gidiyor.
ve bütün sistemi geri götürüyor.
Ödev 11 Ödev 12
Üstteki silindir parçayı ön büküyor ve geri çekiliyor. Sonra Germek ve delmek otomatık yapılacak. Önce parça geriliyor ve
sağdaki silindir parçayı tam büküyor ve geri çekiliyor. ikinci silindir matkabı ileri iterek parçayı deliyor ve geri
çekiliyor. Sonra parça çözülüyor.
Devre planı
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
1
2
1
b
a
b
a
b
a
b
a
b
a
9. Pneumatik
Lösungen
Pnömatik Kontroller
Pnömatik, basınçlı hava ile makinaların hareket ve kumandasının sağlanması olarak tanımlanır.
Tek etkili
yaylı silindir
Çift etkili silindir
¡ş
Parçası
Sıkıştırma Sistemi
Hava Soğutucu
filitresi
Basınçlı
MOTOR hava deposu
KOMPRESÖR
Kompresörlü (sıkıştırmalı) Pnömatik Kontrol
Kompresörler
İmalat işletmelerinde gerekli olan basınçlı hava temini için pistonlu,
diyaframlı ve spiral kanallı kompresörler kullanılır. Kompresör emme
filtresi aracılığı ile havayı çeker ve bir veya bir kaç aşamada havayı
sıkıştırır ve soğutucudan geçirerek basınçlı hava tankına gönderir.
Tek etkili silindirde, basınçlı hava, pistonu yalnızca bir yönde iter.
Silindir içine monte edilmiş bir bası yayı veya bir dış kuvvet ile piston
tekrar çıkış noktasına geri itilir.
Çift etkili silindirde, basınçlı hava pistonu her iki yönde de hareket
ettirir. Silindir içinde bulunan sönümleyici ile piston hareket sonuna
doğru frenlenir. Piston son konumuna erişmeden kısa süre önce,
piston sönümleme elemanları tarafından orta hava çıkış deliği kapatılır Tek etkili silindir
ve hava çıkışı engellenir. Hava, ayarlanabilir serbest çıkış yolundan
dışarı çıkmak isteyecektir. Bu, pistonun normal çalışma hızını oldukça
yavaşlatır. Böylece piston yumuşak şekilde frenlenir ve yavaşça son
konumuna gelir. Sönümleme etkisinin ayarlanması serbest çıkış
yolunun kesiti değiştirilerek sağlanabilir. Diğer bütün pnömatik yapı
elemanları gibi silindirlerde, devre sembolleriyle gösterilir.
Kontrol Valfları
Kontrol valfları, yön kontrol valfı, kapama valfı, akış konrol valfı ve basınç kontrol valfı olmak üzere çeşitlere
ayrılır.
Yön kontrol Valflarının hareket ettirilmesi elle veya ayakla, mekanik, elektriksel olarak basınçla veya her iki komuta
şeklini birleştirerek gerçekleştirilir. Basınç hareketi bir ön kumanda valfı üzerinden yön kontrol valfına dolaylı olarak
etki ettirilir. Ortaya çıkan kuvvet, hareketin kendi kuvvetinden daha düşük tutulmak isteniyorsa dolaylı ve birleşik
hareketler uygulanmalıdır.
Böylece, örneğin, birleşmiş kuvvetlerde, elektromanyetiğin devreye sokulmasıyla hava basıncı dışarıya atılır. Bu şekilde
de valf devreye sokulmuş olur.
Yön kontrol valfların konum sembolleri
2/2 lik yön kontrol valfı, 3/2 lik yön kontrol valfı,
butonlu ve yaylı kumanda kertik manivelalı kumanda
Dolaylı kumanda
Kapama Valfı
Kapama valfları basınçlı hava tarafından kumanda edilir ve havayı ancak tek bir yönde geçirir.
Yaylı çek Valfları, havayı A’dan B’ye doğru geçirir fakat B’den A’ya
doğru akışı kapatır.
Bir VEYA valf ile Örn. tek etkili bir silindire iki konumdan kumanda
edilebilir. Silindir, geçiş valflarının birinin veya her ikisinin (a)
konumuna gelmesiyle dışarı hareket eder. Piston, her iki geçiş valfının VEYA Valf
da (b) konumunu almasıyla tekrar eski yerine, içeri hareket eder.
Ayrıca, bir çift etkili silindir iki konumdan kumanda edilecek olursa, bu ancak bir dolaylı kumanda ile yapılabilir. Bunun
için, ileri ve geri hareketlerin her biri için iki sinyal elemanına gerek duyulur. Bunlar VEYA valfı üzerinden ayar
elemanına kumanda eder.
Kısma Valfı
Kaldırma Sistemi
Bir uygulamada, kutular bir silindir tarafından kaldırılıp, ikinci bir
silindir tarafından yatay makaralı bir yürüyen band üzerine itilecektir.
2A1
Açıklama:
1. Valf OV1 çalıştırılır.
2. Valf 1S1 bir dafa dokunulur ve bırakılır.
3. Bu dokunmayla valf 1V1 havayı 1V2 e iletir ve 1V2 sağa kayar ve
orada kalır.
4. Silindir 1A1 sol kanaldan hava alır ver dışarı çıkar.
5. Çıkış süresinde 1S2 yi serbest bırakır ve 2V1 in sağdan basıncı
kesilir (2V1 e soldan basınç gelmediğinden yerini değiştirmez).
6. Silindir 1A1 tüm dışarı çıkar ve 1S3 e dokunur ve 2V1 sağa kayar.
1A1
7. Silindir 2A1 sol kanaldan hava alır ver dışarı çıkar.
8. Çıkış süresinde 2S2 yi serbest bırakır ve 1V1 e sağdan basınç
kesilir ve bu 1V1 in hava iletimini keser. Aynı zamanda 1V2 in
soldan basıncı kesilir (1V2 ye sağdan basınç gelmediğinden yerini
değiştirmez). Durum planı
9. Silindir 2A1 tüm dışarı çıkar ve 2S2 ye dokunur.
10. Valf 1V2 sola kayar ve silindir 1A1 sola kayar.
11. Sola kayarken valf 1S3 ü serbest bırakır.
12. Silindir 1A1 tüm içeri gelir ve 1S2 ye dokunur.
13. Valf 2V2 sola kayar ve silindir 2A1 geriye gelir.
Devre planı
Ana valf
Silindir
5/2 valf
Silindir
5/2 valf
Fonksiyon diyagramı
Ödev 1 Ödev 2
İş parçası elle mengeneye yerleştiriliyor. Düğme ile silindir Testere düğmeye basılınca kesiyor ve bırakılınca hemen geri
parçayı geriyor. Parça delindikten sonra düğme bırakılıyor ve geliyor.
parçayı alıyoruz.
Ödev 3 Ödev 4
Düğmeye basıyor ve bırakıyoruz. Silindir parçayı itiyor ve kendi Bantdan gelen paketi düğmeye basarak yukarı kaldırıyoruz ve
kendine hemen geri geliyor. silindir düğmeyi bıraktıktan sonra geri geliyor. Paket içindeki
parçalar kırılmaması için parketi yavaş kaldırıyoruz.
Ödev 5 Ödev 6
Sac parçası forma preslenecek. Emniyet için presleme iki Bir atölyenin kapısı dışarıdan ve içeriden hem açılıcak ve
düğmeye basarak başlatılıyor. Diğer bir düğme ile geri geliyor. kapalıcak.
Ödev 7 Ödev 8
Kaşe otomatı iki düğme ile kaşeliyor ve 20 saniye sonra Aşağıdan gelen paket bir düğme ile yukarı kaldırılıyor ve
kendiliğinden geri geliyor. yukarıdaki silindir otomatikmen paketi ileri itiyor. Aşağıdaki
silindir geri gidiyor ve onun peşine yukarıdaki silindir geri
gidiyor.
Ödev 9 Ödev 10
Küçük silindir dışarı çıkıyor ve kol parçayı tutuyor. İkinci silindir Paket sağdan geliyor. Silindir A paketi aşağıya itiyor ve silindir
dışarı çıkıyor ve parça bandın üstüne itiliyor. Küçük silindir içeri B paketi sola itiyor. Silindir A geri gidiyor ve paşine silindir B
giriyor ve kol parçayı banda bırakıyor. İkinci silindir içeri giriyor geri gidiyor.
ve bütün sistemi geri götürüyor.
Ödev 11 Ödev 12
Üstteki silindir parçayı ön büküyor ve geri çekiliyor. Sonra Germek ve delmek otomatik yapılacak. Önce parça geriliyor ve
sağdaki silindir parçayı tam büküyor ve geri çekiliyor. ikinci silindir matkabı ileri iterek parçayı deliyor ve geri
çekiliyor. Sonra parça çözülüyor.
1A1
1S1
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Valf 1S1 1
b
a
b
a
1A1
1V1
1S1
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Valf 1V1 1
b
Valf 1S1 a
b
a
b
a
1A1 1S2
1V1
1S1 1S2
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Valf 1V1 1
b
Valf 1S1 a
b
Valf 1S2
a
1A1
1V2
1V1
1S1 1S2
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Valf 1V1 1
b
Valf 1S1 a
b
Valf 1S2
a
b
a
1V3
1V2
1V1
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
Silindir 1A1 2
1
Valf 1V1 2
1
b
Valf 1V2
a
b
Valf 1S1
a
b
Valf 1S2
a
b
Valf 1S3
a
1A1
1V4
1V3
1V1 1V2
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Valf 1V1
1
Valf 1V2 b
a
b
Valf 1V3
a
b
a
1A1 1S3
1V4
1V3
1V2
1V1
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Valf 1V1
1
Valf 1V2 b
a
b
Valf 1V3
a
b
a
1V2 2V2
1V1 2V1
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
2
Silindir 1A1
1
2
Silindir 2A1 1
b
Valf 1V1 a
b
Valf 2V1 a
b
a
b
a
b
a
1V3 2V1
1V2
1S5 2S1 2S2
1S3 1S4
Fonksiyon Diyagramı
Yapı Elemanları Adım
Adlandırma No Konum 1 2 3 4 5 6
Silindir 1A1
2
1
Silindir 2A1 2
1
Valf 1V1
b
a
b
Valf 1V2
a
b
Valf 1V3
a
b
Valf 2V1 a
10. LITERATURVERZEICHNIS