Minggu 3 25 Mac Hingga 29 Mac 24
Minggu 3 25 Mac Hingga 29 Mac 24
Minggu 3 25 Mac Hingga 29 Mac 24
25 MAC
2024
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
9.10 - 9.40
3 Isnin 25/3/2024 6 Zaaba Sejarah
30 minit
Patuhi Peraturan dan
NILAI TERAS Bertanggungjawab TAJUK
UndangUndang dalam Negara
KONTEKS Masyarakat
STANDARD
10.1 Pembentukan Malaysia
KANDUNGAN
KEHADIRAN : 26 / 28
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
SELASA
26 MAC
2024
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN
7.40 - 8.10
3 Selasa 26/3/2024 4 MUNSHI Sejarah
30 minit
TEMA SEJARAH AWAL NEGARA
TAJUK Mari Belajar Sejarah
UNIT 1. Mengenali Sejarah
TOPIK Sumber Sejarah Kaedah Penyelidikan Sejarah
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Pengertian sejarah dan kemahiran sejarah
1.1.2 Mengenal pasti sumber dalam sejarah.
STANDARD 1.1.3 Menjelaskan kaedah penyelidikan sejarah.
PEMBELAJARAN K.1.1.9 Menghurai kepentingan memelihara sumber sejarah untuk generasi akan
datang.
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
1. Menghurai kepentingan memelihara sumber sejarah untuk generasi akan datang.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya membentangkan sejarah diri mereka kepada pasangan masing-masing.
Set induksi:-
1. Murid ditayangkan slide/gambar batu bersurat terengganu, artifak fosil, risalah,
surat khabar dan manuskrip.
2. Murid berbincang dengan rakan tentang gambar yang ditayangkan. (KBAT)
Aktiviti:-
3. Guru menjelaskan kepada murid tentang perbezaan sunber primer dengan
sumber sekunder kepada murid.
4. Guru menyediakan maklumat berkaitan dengan sumber sejarah dan kepentingan
AKTIVITI penggunaan sumber sejarah.
5. Setiap murid akan mendapat satu maklumat. Murid akan meletakkan maklumat
PDPC mereka dapat pada bahagian yang dilabelkan, iaitu sumber primer, sumber
sekunder dan kepentingan penggunaan sumber sejarah. (PAK21)
6. Murid diterangkan tiga kaedah penyelidikan sejarah.
7. Secara berpasangan, murid membentangkan sejarah diri mereka kepada
pasangan masing-masing. (PBD)
8. Murid menyenaraikan sumber sejarah dan kaedah penyelidikan sejarah dalam
buku latihan dalam bentuk peta i-think (peta pokok) sebagai kerja rumah.
Penutup:-
9. Murid ditunjukkan contoh-contoh manuskrip.
BBB Buku Teks m/s 6-9.
ELEMEN / NILAI
Berbangga dengan sejarah negara
PATRIOTISME
KEMAHIRAN PEMIKIRAN
Memahami kronologi
SEJARAH (KPS)
KBAT Menganalis EMK Nilai Murni
AKTIVITI PAK-21 Mix-n-Match (Suai Padan) NILAI TERAS SIVIK Kasih Sayang
PENTAKSIRAN BILIK DARJAH
TAHAP PENGUASAAN (TP) 2 Bercerita
(PBD)
KEHADIRAN : /
REFLEKSI / IMPAK ______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
______ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN PJ
TARIKH 26 MAC 2024
MASA 8.40 pg – 9.10 pg (30 Minit)
KELAS 3 Hamka
BILANGAN MURID 34 Orang
TAJUK Gimnastik Asas
STANDARD 1.1, 2.1 dan 5.1
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.1 Melakukan hambur dari aras tinggi dan mendarat ke
PEMBELAJARAN aras rendah.
2.1.1 Menyatakan perbezaan lakuan semasa melakukan
hambur dari pelbagai aras.
5.1.2 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat
melakukan aktiviti.
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid-murid akan dapat:
PEMBELAJARAN i. Melakukan sekurang-kurangnya 3 kali hambur
dari aras tinggi dan mendarat ke aras rendah.
ii. Menyatakan 3 perbezaan lakuan semasa
melakukan hambur dari pelbagai aras.
iii. Mematuhi sekurang-kurangnya 3 peraturan
keselamatan di tempat melakukan aktiviti.
AKTIVITI i. Permainan kecil (Belalang belatuk)
PEMBELAJARAN ii. Aktiviti regangan (Warm up).
DAN PENGAJARAN iii. Aktiviti 1: Hambur ke tilam
iv. Aktiviti 2: Tinggi! Tinggi!
v. Permainan kecil; Capai awan
vi. Cooling down.
vii. Penutup (rumusan aktiviti)
EMK i. Kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU Kon (10), bangku (1), gelung rotan (5), pundi kacang
BELAJAR (20)
PENILAIAN P&P i. Pemerhatian
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
10.10 - 10.40
3 Selasa 26/3/2024 6 ZAABA Sejarah
30 minit
Patuhi Peraturan dan
NILAI TERAS Bertanggungjawab TAJUK
UndangUndang dalam Negara
KONTEKS Masyarakat
STANDARD
10.1 Pembentukan Malaysia
KANDUNGAN
KEHADIRAN : /
AKTIVITI 2. Tugasan berkumpulan: Murid diberikan gambar situasi mengikut kumpulan: (KBAT)
BBB Gambar
KEHADIRAN : /
Tindakan:
/ PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________
KHAMIS
28 MAC
2024
JUMAAT
29 MAC
2024
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENDIDIKAN SIVIK)
Hak: Hak untuk menggunakan peranti untuk melebarkan skill dan ilmu pengetahuan.
INFO SIVIK
Tanggungjawab: Menggunakan peranti dengan bijak.
Set induksi:-
Murid bercerita tentang jenis peranti yang digunakan oleh mereka.
Aktiviti:-
4. Murid diberikan beberapa jenis gambar. Guru mengemukakan soalan dan murid berbincang
dengan rakan jawapan dan pendapat mereka. (PAK21)
AKTIVITI 5. Tugasan berkumpulan: Murid diberikan gambar situasi mengikut kumpulan: (KBAT)
BBB Gambar
KEHADIRAN : 28 / 31
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut ___________________________________________________________