Proiect Didactic 1
Proiect Didactic 1
Proiect Didactic 1
COMPETENŢE SPECIFICE:
Folosirea adecvată a strategiilor de comunicare orală în monolog şi dialog, în vederea
înţelegerii şi interpretării personalizate;
Utilizarea strategiilor de lectură în vederea înţelegerii adecvate a textelor studiate;
Interpretarea textelor studiate prin prisma propriilor valori şi a propriei experienţe de
lectură.
VALORI ŞI ATITUDINI:
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul
literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu mesajele receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1- să cunoască elementele de structură şi compoziţie (explicarea titlului, perspectiva
narativă, conflictele, tehnici narative ş.a.);
O2- să analizeze modul de realizare a analizei psihologice;
O3- să recunoască motivele alienaţiei personajului principal;
O4- să argumenteze faptul că nuvela În vreme de război este psihologică.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
1
FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: activitate frontală, combinată cu cea
individuală.
BIBLIOGRAFIE:
A. Costache, F. Ioniţă, M.N. Lascăr, A. Săvoiu, Limba şi literatura română pentru clasa a XI-a,
Ed. Art, Bucureşti
I.L.Caragiale, Nuvele, Ed. Cartex, Bucureşti, 2006
Constantin Parfene, Literatura în şcoală, Ed. Universităţii Al.I.Cuza, Iaşi, 1997
SCENARIUL DIDACTIC:
ANEXA 1
3
Cine este protagonistul nuvelei?
Când are loc acţiunea? Care este legătura dintre titlul operei şi conţinutul acesteia? Putem
identifica două sensuri ale sintagmei În vreme de război?
Cum este prezentată acţiunea (subiect, tehnici narative, perspectivă narativă)?
Ce cauze stau la baza alienaţiei lui Stavrache? Dar la baza halucinaţiilor?
De ce finalul poate fi considerat ambiguu?
ANEXA 2
4
SCHEMA LECŢIEI
Subiectul restrânge la maximum epicul, acesta fiind redus la elementele revelatorii, iar
momentele subiectului sunt relativizate; incipitul este de tip ex abrupto.
Omniscienţa naratorului este limitată. Există o dublă perspectivă: a naratorului (în plan
real) şi a personajului (în plan psihologic).
Problematica vizează investigarea lumii interioare a personajului; acesta nu este
portretizat, ci analizat ca un caz de conştiinţă.
Principalul conflict este de ordin interior.
Predomină monologul ca mod de expunere şi stilul indirect liber.
Titlul este simbolic, evidenţiind posibilul nelimitat într-o situaţie de criză.
Deznodământul este tragic şi ilustrează eşecul personajului, căderea lui morală şi socială.
Concluzie:
Nuvela în care eroul este surprins într-o situaţie-limită, fiind urmărite cauzele şi evoluţia
ei în conştiinţă se numeşte nuvelă psihologică.