Proiect Didactic Pohoata Lucretia
Proiect Didactic Pohoata Lucretia
Proiect Didactic Pohoata Lucretia
DATA: 8.XI.2018
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Băişeşti, judeţul Suceava
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
CLASA: a VI-a
GRUPUL ȚINTĂ: 14 elevi
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Texte literare/ texte nonliterare
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: ,,Matilda” de Roald Dahl
TIPUL LECŢIEI: de receptare a unui text literar
PROFESOR: Prof. Lucreţia Pohoaţă
DURATA: 50 minute
COMPETENŢE GENERALE :
1. Receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale, în situaţii de comunicare monologată şi dialogată
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 distingerea între informaţiile esenţiale și cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături sau diferențieri între informațiile
receptate din surse divese
1.2 sesizarea sensului unităţilor lexicale noi în funcție de context
2.1 înlănţuirea clară și corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ)
2.2 utilizarea relațiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral
2.3 utilizarea categoriilor gramaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții
2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog
2.5 participarea la diferite situații de comunicare, manifestând o atitudine favorabilă progresiei comunicării
3.1 diferențierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic
3.3 sesizarea valorii expresive a unităților lexicale în textele citite
4.1 redactarea textelor cu destinații diverse
4.3 înlănțuirea corectă a frazelor în textul redactat, utilizând corect semnele ortografice și de punctuație
4.4 alcătuirea rezumatului unui text literar sau nonliterar
VALORI ŞI ATITUDINI:
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate
Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea
orizontului cultural
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să citească un text la prima vedere corect, fluent şi expresiv;
O2: să alcătuiască oral planul simplu de idei al textului;
O3: să identifice trăsăturile operei epice;
O4: să analizeze comportamentul personajelor;
O5: să caracterizeze personajele din textul dat;
O6: să se exprime corect, fluent şi expresiv, oral/ în scris;
STRATEGII DIDACTICE:
Resurse procedurale:
Conversaţia euristică;
Explozia stelară;
Rebusul;
Metoda pălăriilor gânditoare;
Tehnica puzzle;
Brainstorming;
Ciorchinele;
Explicaţia;
Exerciţiul;
Învățarea prin descoperire;
Învăţarea prin cooperare;
Observarea;
Debriefing.
Resurse materiale:
Adaptare după romanul ,,Matilda” de Roald Dahl
Fişe de lucru;
Tabla;
Caietele elevilor;
Coli de flip-chart;
Markere;
Lipici.
Forme de organizare:
Frontal;
Individual;
Pe grupe;
În perechi.
BIBLIOGRAFIE:
Roald Dahld, Matilda, Bucureşti,Editura Arthur, 2015
Ioan Cerghit, Metode de învăţământ, Iaşi, Editura Polirom,2006
Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Piteşti, Editura Paralela 45, 2006
Constantin Parfene, Metodica studieriilimbii şi literaturii române în şcoală, Iaşi,Editura Polirom, 1999
Constantin Șchiopu,Metodica predării literaturii române, Pitești,Editura Carminis, 2009
www.didactic. ro. materiale didactice
DEMERSUL DIDACTIC
Realizarea Lectura textului 10 Exerciții de lectură a Lectura Fișa de Frontal Citiți, pe rând, câte un
sensului (anexa 2). min. textului-suport. Explicația lucru fragment din textul dat.
Dirijarea
învățării și Identificarea 2 Exerciții de Explozia Fișa de Frontal Răspunde întrebărilor din
asigurarea problemei min. identificare a stelară lucru fiecare colț al steluței:
feed-back- principale principalelelor Brainstorming Coli de Cine este Matilda?
ului abordate într-un trăsături ale unui text flipchart Ce îi place să facă ?
text epic: epic. Unde merge ea?
acțiunea, Când citește fetița?
participanții la De ce se miră domnișoara
acțiune, timpul și Phelps?
spațiul acțiunii.
Motivează de ce Matilda
Redactarea unui 7 Exerciții de motivare Eseul de cinci Caietele Frontal poate fi un personaj iubit
text propriu. min. a unei opinii cu minute elevilor de cititori.
privire la textul
suport.
Reflecția Lectura integrală 2 Exerciții de lectură a Conversația Romanul , Frontal Citește integral romanul
Extensia a textului. min. unor texte diverse. euristică ,Matilda” ,,Matilda” de Roald Dahl.
de Roald
Dahl
Anexa 1
Dezlegând următorul rebus, vei obţine, pe verticală, de la A la B, titlul lecţiei de astăzi:
Anexa 2
Matilda
adaptare după Roald Dahl
(fragment)
În după-amiaza zilei când tatăl ei refuzase să-i cumpere o carte, Matilda plecă singură-singurică într-o plimbare la biblioteca
orășelului. Când ajunse, se prezentă domnișoarei Phelps, bibliotecara, și întrebă dacă se putea așeza acolo să citească. Domnișoara Phelps
rămase ușor mirată de apariția unei fetițe atât de mici, neînsoțită de niciun părinte, dar îi zise că era binevenită.
‒– Puteți să-mi spuneți, vă rog, unde sunt cărțile pentru copii? întrebă Matilda.
‒– Sunt acolo, pe rafturile de jos, îi răspunse domnișoara Phelps. Vrei să te ajut să găsești una frumoasă cu multe poze?
‒– Nu, mulțumesc. Sunt sigură că mă descurc.
Și tot așa, în fiecare după-amiază, imediat ce mama sa pleca la bingo¹, Matilda alerga la bibliotecă. Plimbarea dura numai zece
minute, astfel că îi rămâneau două ore întregi de stat liniștită într-un colț confortabil, devorând carte după carte. Când termină de citit toate
cărțile pentru copii, începu să umble de jur împrejur, în căutare de altceva.
Domnișoara Phelps, care o urmărise cu fascinație în ultimele două săptămâni, se sculă de la birou și se îndreptă spre ea:
‒– Ai nevoie de ajutor, Matilda? spuse ea.
‒– Mă întreb ce-aș mai putea să citesc, zise Matilda. Am terminat toate cărțile pentru copii.
‒– Vrei să spui că te-ai uitat la poze?
‒– Da, dar am citit și textele.
Domnișoara Phelps se uită în jos la Matilda și fetița îi întoarse privirea.
‒– Unele nu mi-au plăcut deloc, spuse Matilda, dar altele au fost minunate! Cel mai mult mi-a plăcut Grădina secretă. Era plină de
mister. Misterul camerei din spatele ușii zăbrelite și misterul grădinii dincolo de zidul cel înalt.
Domnișoara Phelps o privi uluită.
‒– Câți ani ai tu mai exact, Matilda?
‒– Patru ani și trei luni, răspunse Matilda.
Domnișoara Phelps fu și mai mirată de data asta., dar avea destulă înțelepciue cât să nu arate.
‒– Ce fel de carte ți-ar plăcea să citești acum? întrebă ea.
‒– Aș vrea o carte foarte bună, zise Matilda, pe care numai oamenii mari o citesc. Una faimoasă. Nu știu niciun nume.
Domnișoara Phelps se uită fără grabă de-a lungul rafturilor. Nu prea știa la care să se oprească. Cum să alegi, se întrebă în sinea ei,
o carte renumită de oameni mari pentru o fetiță de patru ani? Primul ei gând fu să aleagă o carte romanțată de genul celor scrise pentru
adolescente de cinsprezece ani, dar dintr-un instinct al ei, ocoli în cele din urmă acel raft.
‒– Încearcă asta, a zis ea într-un final. E o carte renumită foarte bună. Dacă ți se pare prea lungă, spune-mi și o să-ți găsim una mai scurtă
și mai ușoară.
‒– Marile speranțe, citi Matilda, de Charles Dickens. Aș vrea să încerc să o citesc.
‒‒‒‒‒‒
¹bingo, s.n – joc de noroc, asemănător loteriei.
Cred că am înnebunit, gândi domnișoara Phelps, însă Matildei îi zise:
‒– Sigur că poți să încerci.
În după-amiaza următoare, domnișoara Phelps cu greu își putu dezlipi privirea de pe prichinduța care citea ore în șir cufundată în
fotoliul mare de la capătul camerei, cu o carte în brațe. Trebuia să o țină pe genunchi pentru că era prea grea s-o țină în mână și asta o făcea
să stea aplecată în față, peste file, ca să poată citi. Era o arătare stranie această mică creatură cu părul închis la culoare, care nici măcar nu
ajungea cu picioarele la podea, absorbită total de minunatele aventuri ale lui Pip și ale bătrânei domnișoare Havisham, de casa ei
împăienjenită și de vraja pe care marele povestitor Dickens o țesuse din cuvinte. Singurele mișcări ale micuței cititoare erau ridicările de
braț din când în când ca să întoarcă pagina, iar domnișoarei Phelps i se rupea inima când era vremea să traverseze camera spre ea și să-i
spună:
‒– Este cinci fără zece, Matilda. (...)
Într-o săptămână, Matilda aterminat de citit Marile speranțe, care, în acea ediție, avea 411 pagini.
‒– Mi-a plăcut la nebunie! îi spuse domnișoarei Phelps. Domnul Dickens a mai scris și alte cărți?
‒– Multe altele, răspunse uluită domnișoara Phelps. Să-ți mai aleg una? (...) Știai, zise domnișoara Phelps, că bibliotecile publice, cum
este și aceasta, te lasă să împrumuți cărți și să le iei acasă?
‒– Nu știam asta! a spus Matilda. Adică pot și eu să împrumut?
‒– Firește, zise domnișoara Phelps. După ce alegi o carte, vino cu ea la mine să fac o fișă și o poți lua acasă pentru două săptămâni. Poți
să iei și mai multe odată, dacă vrei.
De atunci, Matilda vizita biblioteca doar o dată pe săptămână să ia cărți noi și să le înapoieze pe cele vechi. Micul ei dormitor
devenise acum sală de lectură și acolo își petrecea cele mai multe după-amieze, deseori cu o cană de ciocolată caldă lângă ea. Nu era
suficient de înaltă ca să ajungă la ustensilele din bucătărie, dar păstrase în curte o lădiță pe care acum o adusese înăuntru și pe care se urca
ca să ajungă la cele ce-i trebuiau. De cele mai multe ori, își făcea ciocolată caldă, încălzind laptele într-o oală, înainte de a-l amesteca cu
celelalte ingrediente. Alteori pregătea o supă sau cacao. Era plăcut să aibă o băutură caldă în camera ei, când stătea singură, liniștită, și
citea în casa pustie. Cărțile o purtau prin alte lumi, printre oameni extraordinari, care trăiau vieți palpitante. Navigă pe mare, în corăbii din
vremuri îndepărtate, alături de Joseph Conrad, călători în Africa, cu Ernest Hemingway, și în India cu Rudyard Kipling. Călătorise prin
toată lumea, fără a părăsi cămăruța ei dintr-un orășel englezesc.
‒‒‒‒‒‒
¹ prolific, adj. – (aici, fig.) care creează mult (și ușor);
Anexa 3
FIŞĂ DE LUCRU
Anexa 4
Reconstruiți puzzle-ul, punând în ordine întâmplările prezentate în textul studiat.
Piesele de puzzle:
- Matilda termină de citit cărțile pentru copii și dorește să citească altele noi.
- În ziua în care tatăl refuză să îi cumpere o carte, Matilda decide să plece singură la bibliotecă.
- Domnișoara Phelps își exprimă nedumerirea față de vârsta fetiței, când aceasta îi cere cărți ,,pentru oameni mari”.
- Matilda reușește să citească într-o săptămână ,,Marile speranțe”, care avea 411 pagini.
- Când mama ei pleacă la bingo, Matilda aleargă la bibliotecă, unde rămâne pentru două ore.
- Bibliotecara îi arată fetiței unde sunt cărțile pentru copii.
- Matilda împrumută frecvent cărți de la bibliotecă și citește când este singură acasă.
Situația dificilă:
Desfășurarea acțiunii:
Situația finală:
Situația inițială:
Anexa 4
Grupa I
Matilda de Roald Dahl
POVESTITORUL
1. Realizaţi un ciorchine care să conţină obiceiurile de lectură ale Matildei.
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
Grupa II
Matilda de Roald Dahl
GÂNDITORUL
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
Grupa III
Matilda de Roald Dahl
CREATORUL
2. Imaginaţi-vă un dialog, de 5-7 replici, între bibliotecară şi Matilda, în momentul în care fetiţa îi solicită cărţi ,,pentru
oameni mari".
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................
Anexa 5
Debriefing (analiza activităţii, experienţele dobândite şi aplicabilitatea lor)
Completează următoarea fişă de evaluare. Desenează câte o frunză: pe ramuri, dacă ți-a plăcut lecţia sau la rădăcina copacului,
dacă nu ți-a plăcut.