Proiect de Lecție - OMUL de ZĂPADĂ
Proiect de Lecție - OMUL de ZĂPADĂ
Proiect de Lecție - OMUL de ZĂPADĂ
CONSTRUCŢII: „ SĂNIUŢE”
Mijloc de realizare: asamblare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
o să asculte cu atenţie povestea;
o să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvintele noi din text;
o să fie capabili sa “citească” imaginile ce sugerează derularea logică a evenimentelor
prezentate;
o să se exprime în propoziţii simple şi dezvoltate corect construite gramatical;
o să realizeze tema artistico-plastică aleasă;
o să coloreze imaginea respectând conturul;
o să păstreze o poziţie corectă a corpului în timpul activităţii ;
o să participe cu interes la activitate.
Strategii didactice:
a) metode şi procedee: povestirea, explicaţia, conversaţia, problematizarea, exerciţiul „Mâna
oarbă”, „Turul galeriei”, „ Veniţi, vedeţi, aplaudaţi”, „ Moşul cu pălărie”.
b) mijloace didactice: Cutia cu surprize, siluete cu personajele din poveste; flipchart,
imagini, lipici, coli carton, cuburi mari lego, fişe de lucru, creioane colorate, panou, steluţe colorate,
recompense fulgi de zăpadă.
c) forme şi metode de evaluare: frontală şi individuală.
Biblografie:
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar-2009;
- Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă
(Ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica
Publishing House, Bucureşti, 2008.
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
I. SALUTUL
CALENDARUL NATURII:
Se lucrează pe panou:
În ce anotimp suntem ?
Ce zi a săptămânii este astăzi?
Cum este vremea?
Educatoarea va completa Calendarul naturii cu datele zilei de azi (ziua, luna, anul),
anotimpul şi starea vremii cu ajutorul copiilor.
Se va realiza prin primirea unui pachet „Cutia cu surprize” de la Zâna Iarnă, care conţine
siluetele personajelor dintr-o poveste, fişe de lucru, steluţe cadou surpriză şi o scrisoare adresată
copiilor de la Zâna Iarnă. Eduatoare citeşte scrisoarea:
“ Dragi copii, am auzit că vă place mult anotimpul de iarnă, anotimpul meu cu zăpadă.
De aceea, vă trimit o poveste despre cum a apărut primul om de zăpadă. Sper să vă placă, să o
ascultaţi cu atenţie şi să o povestiţi şi voi mămicilor, tăticilor, frăţirilor sau surioarelor,
bunicilor, oricui vreţi voi! Apoi, vă rog să-mi coloraţi nişte oameni de zăpadă! La final, veţi
primi o surpriză! Spor la treabă! Cu drag! Zâna Iarnă”
Educatoarea le explică copiilor că vor asculta o poveste, apoi vor răspunde la câteva întrebări
despre ceea ce au ascultat şi cu ajutorul “ Pălăriei moşului” vor răspunde.
Rutine: “ Cu fular şi cu mănuşi/ Repede la derdeluş”- deprinderea de a ne îmbrăca
corespunzător anotimpului de iarnă.
Tranziţie: ““ Trenuleţul oamenilor de zăpadă”
Copiii se impart la cele două centre de interes prin metoda “ Mâna oarbă”. Steluţele albastre
merg la Centrul de interes Artă, şi realizează posterul cu mesajul zilei, prin lipirea de imagini cu
jocuri de iarnă, Steluţele portocalii merg la Centrul Bibliotecă şi citesc imagini cu jocuri de iarnă iar
Steluţele galbene merg la Centrul de interes Construcţii şi asamblează cu ajutorul cuburilor, săniuţe.
Se prezintă sarcinile de la fiecare centru. Prin metoda “ Veniţi, povestiţi, aplaudaţi” se realizează
evaluarea activităţilor pe centre.
Tranziţie: “ Ninge, ninge-ncetişor”
În cadrul activităţilor pe domenii experienţiale (ADE) copiii vor asculta „ Povestea omului
de zăpadă” care va fi prezentată cu ajutorul siluetelor. Apoi, copiii vor răspunde la întrebările
educatoarei care se va folosi de metoda „ Moşul cu pălărie”. În continuare, vor colora omul de
zăpadă fără a depăşi linia de contur şi vor desena mătura lipsă a omului de zăpadă.
7. Asigurarea retenţiei, a Lucrările copiiilor sunt aşezate pe un panou, iar copiii fac
transferului de “Turul Galeriei” şi fac aprecieri cu privire la Panou Frontal
cunoştinţe corectitudinea realizării fişelor. Conversaţia Aprecieri
Li se solicită copiilor de a reaminti titlul poveştii de verbale
astăzi şi să spună de ce au învăţat această poveste.
8. Încheierea activităţii La sfârşitul zilei se fac aprecieri generale asupra Recompense Frontal Apreciri
desfăşurării activităţii concluzionând că Zâna Iarnă este Conversaţia fulgi de stimulative,
foarte mulţumită de cum au participat la activităţi şi li se zăpadă aplauze.
reaminteşte copiiilor mesajul zilei: “Prin zăpadă ne
jucăm, tare bine ne distrăm!”
Copiii primesc recompense fulgi de zăpadă.