Proiect de Activitate Definitivat1
Proiect de Activitate Definitivat1
Proiect de Activitate Definitivat1
1 CÂNDEȘTI
GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TALPA,
PROF. ÎNV. PREȘC. LAZAR ANDRADA IOANA
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
“LA FERMĂ”
INSPECȚIA SPECIALĂ
DEFINITIVAT
PROIECT DE ACTIVITATE
COMPORTAMENTE VIZATE:
Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în
conversații și povestiri creative
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, că urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă);
Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor;
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți.
Obiective operaționale:
O1 : Să manipuleze degetele mănușii pentru a obține lapte ;
O2 : Să picteze măști cu animale domestice, respectând indicațiile date de educatoare;
O3 : Să rețină cuvintele noi întâlnite în poveste;
O4 : Să răspundă la întrebările ce le extrag din “cutia curioasă”, cu ajutorul imaginilor;
O5: Să precizeze personaje din poveste;
O6 : Să despartă cuvintele date în silabe
O7 Să realizeze lucrarea practică, cu ajutorul materialelor date;
O8: Să își exprime opinia față de lucrarea proprie și/sau față de lucrarea celorlalți, motivându-și
părerile.
O9: Să prezinte interes pentru activitățile și jocurile care se vor desfășura în cadrul activităților;
Strategii didactice:
metode și procedee: povestirea, demonstrația, conversația, explicația, demonstrația,
exercițiu, jocul, brainstormingul, explozia stelară, turul galeriei;
materiale didactice: floarea sentimentelor, calendarul naturii,cutia curioasă,tablă
magnetică, măști cu animale, tempera, polistiren, imagini din poveste, macheta, lipici,
paie, bete de îngheată etc.
forme de organizare: în grupuri mici, frontal, individual;
forme şi tehnici de evaluare: observarea comportamentului copilului, aprecieri verbale,
analiza produselor activității;
Locul de desfășurare: Grădinița cu Program Normal Talpa
Bibliografie:
M.E.N. “Curriculum pentru educație timpurie (3 – 6/ 7 ani)”, Bucureşti, 2019;
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculumul pentru educație timpurie;
Culea Laurenţia, Angela Sesovici, Filofteia Gramă “Activitatea integrată în grădiniţă”,
EDP Publishing House, Bucureşti, 2008;
Silvia Breben, Eugenia Goncea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga “Metode interactive de
grup”, Ed. Arves, 2002;
SCENARIUL ZILEI
În continuare, copiii sunt anunţaţi că vor desfăşura jocul distractiv “Scaunele muzicale de
la fermă”.
În centrul clasei vor fi asezate câte un scaun pentru fiecare copil, iar pe spătarul fiecăruia
va fi lipită câte o imagine cu un animal domestic, pe muzică copiii vor merge în cerc, iar în
momentul când muzica se va opri, fiecare preșcolar va imita animalul în dreptul căruia a ajuns.