Rancangan Pengajaran Harian-Praktikum Bmt3 2017 Minggu7

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 24

TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7

BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)


(KEMAHIRAN TATABAHASA)
TARIKH 14 Ogos 2017
MASA 2.00 ptg. 3.00 ptg.
TAHUN 3 Harmoni
JUMLAH MURID 35 Orang
TEMA 6 NEGARAKU TERCINTA
TAJUK 22 Cintailah Negara Kita
STANDARD 5.3 memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.
KANDUNGAN 2.3 membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan dan intonasi
yang betul.
STANDARD 5.3.2 memahami dan membina ayat penyata,ayat Tanya dengan kata Tanya dan
PEMBELAJARAN tanpa kata Tanya,ayat seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai
situasi.
2.3.1 membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola
ayat dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN i. Membaca dan mengenal pasti ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat
penyata.
ii. Membina ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat penyata berdasarkan
gambar dan frasa yang diberikan.
iii. Menyatakan ilmu yang diperolehi.
SISTEM BAHASA a. Ayat Tanya
b. Ayat Penyata
PENGISIAN ILMU : Kajian Tempatan,Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
KURIKULUM NILAI : patriotism,menghormati,menambah pengetahuan dan berusaha
KBT : KB Mengenal pasti,menjana idea,mengklasifikasi,
menghubungkait,menganalisa,menaakul
KP : Verbal-linguistik, interpersonal
BCB : Bacaan intensif,Bacaan imbasan
KONSTRUKTIVISME : Mengembang idea, menghubungkait
KONTEKSTUAL : Menghubungkait
EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi (TMK) , Elemen kreatif dan inovatif.
BAHAN BANTU Gambar, ICT
MENGAJAR
PENGETAHUAN Murid menggunakan ayat Tanya dalam kehidupan seharian apabila berinteraksi
SEDIA ADA dengan orang sekeliling.
PENILAIAN Murid dapat mengelaskan dan menulis ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat
Tanya dengan kata tanya dengan betul.
REFLEKSI
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PENGISIAN CATATAN


PEMBELAJARAN KURIKULUM
Set Induksi 1. Guru memulakan
(5 minit) pembelajaran dengan KB : Menghubungkait, Media :
membaca doa sebelum mengenalpasti ICT
belajar.
2. Guru menunjukkan KP :
tayangan video berkaitan Verbal linguistic,
dengan Hari kemerdekaan interpersonal
dan Hari Malaysia.
3. Guru bertanya beberapa PK : Ilmu :
soalan secara lisan. Kajian Tempatan
Contoh soalan:
- Adakah murid-murid
tahu beza antara Hari
Kemerdekaan dan Hari
Malaysia?
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran iaitu Cintailah
Negara Kita.
Langkah 1 1. Murid membaca teks yang Nilai : Media : Buku Teks
(15 minit) terdapat di dalam buku teks menambah pengetahuan, (m/s 128)
dengan intonasi yang tepat, berusaha
jelas dan kuat.
2. Guru mendengar bacaan KP : verbal linguistic,
murid. interpersonal
3. Murid membaca secara
beramai-ramai. Ilmu : Kajian Tempatan
4. Guru mengulas sedikit cerita
dari teks dan bersoal jawab KBT : BCB
secara lisan. Bacaan Intensif
Langkah 2 1. Guru menunjukkan dan KBT : Media :
(15 minit) menerangkan jenis ayat menjana idea, Buku Teks (m/s
tanya yang terkandung di menghubungkait, 128)
dalam teks yang dibaca. menganalisa
2. Murid membaca dengan
kuat dan jelas ayat tanya BCB : Bacaan Imbasan
yang telah digariskan oleh
guru. KP : verbal linguistic,
3. Murid-murid diminta untuk interpersonal
membaca teks dalam buku
teks (muka surat 128) dan
diberi masa selama 2 minit
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

secara berpasangan untuk Nilai :


mengenalpasti dan menambah pengetahuan,
mengariskan ayat Tanya berusaha
tanpa kata tanya dan ayat
Tanya kata Tanya yang
terkandung di dalam teks
tersebut.
4. Murid diminta untuk
membacakan jawapan
masing-masing secara
giliran.
5. Guru menuliskan jawapan
pada papan putih.
Langkah 3 Pengayaan: KBT : Mengenalpasti, Media :
(20 minit) menaakul Teks, buku tulis
1. Murid diminta menulis ayat
Tanya menggunakan ayat BCB : mencatat nota
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata Nilai : Berusaha
tanya yang terkandung di
dalam teks di dalam buku KP : verbal linguistic,
latihan masing-masing. interpersonal

Pemulihan:

2. Guru membimbing murid


untuk melengkapkan
semula jadual ayat dalam
buku tulis masing-masing.
Penutup Penutup Kognitif : KB : menghubungkait
(5 minit)
Soalan:
KP :
Apakah yang kita pelajari
verbal linguistic,
hari ini?
interpersonal
Apakah beza antara Hari
Kmerdekaan dan Hari
Malaysia?

1) Guru merumuskan isi


pelajaran dengan
bertanyakan soalan kepada
murid.
2) Murid-murid akan membuat
rumusan tentang isi
pelajaran bersama dengan
guru.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

3) Guru meminta murid


mengulas secara ringkas
cerita daripada teks.

Penutup Sosial.
Penerapan nilai murni
Patriotisme
Hormat-menghormati
Berusaha

1. Guru meminta murid


menyebut semula ayat
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata
Tanya yang dipelajari.
2. Guru menerangkan nilai
murni yang terlibat dengan
menggalakkan murid
memupuk nilai tersebut ke
dalam diri mereka.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

ULASAN GURU

ULASAN
PENYELIA
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULAN


Kekuatan:

Kelemahan:

Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah Pembimbing


Catatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)


(KEMAHIRAN TATABAHASA)
TARIKH 16 Ogos 2017
MASA 10.30 pg. 11.30 pg.
TAHUN 3 Amanah
JUMLAH MURID 40 Orang
TEMA 8 NEGARAKU TERCINTA
TAJUK 23 Cintailah Negara Kita
STANDARD 5.3 memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.
KANDUNGAN 2.3 membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan dan intonasi
yang betul.
STANDARD 5.3.2 memahami dan membina ayat penyata,ayat Tanya dengan kata Tanya dan
PEMBELAJARAN tanpa kata Tanya,ayat seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai
situasi.
2.3.1 membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola
ayat dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN i. Membaca dan mengenal pasti ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat
penyata.
ii. Membina ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat penyata berdasarkan
gambar dan frasa yang diberikan.
iii. Menyatakan ilmu yang diperolehi.
SISTEM BAHASA a. Ayat Tanya
b. Ayat Penyata
PENGISIAN ILMU : Kajian Tempatan,Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
KURIKULUM NILAI : patriotism,menghormati,menambah pengetahuan dan berusaha
KBT : KB Mengenal pasti,menjana idea,mengklasifikasi,
menghubungkait,menganalisa,menaakul
KP : Verbal-linguistik, interpersonal
BCB : Bacaan intensif,Bacaan imbasan
KONSTRUKTIVISME : Mengembang idea, menghubungkait
KONTEKSTUAL : Menghubungkait
EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi (TMK) , Elemen kreatif dan inovatif.
BAHAN BANTU Gambar, ICT
MENGAJAR
PENGETAHUAN Murid menggunakan ayat Tanya dalam kehidupan seharian apabila berinteraksi
SEDIA ADA dengan orang sekeliling.
PENILAIAN Murid dapat mengelaskan dan menulis ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat
Tanya dengan kata tanya dengan betul.
REFLEKSI
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PENGISIAN CATATAN


PEMBELAJARAN KURIKULUM
Set Induksi 1. Guru memulakan
(5 minit) pembelajaran dengan KB : Menghubungkait, Media :
membaca doa sebelum mengenalpasti ICT
belajar.
2. Guru menunjukkan KP :
tayangan video berkaitan Verbal linguistic,
dengan Hari kemerdekaan interpersonal
dan Hari Malaysia.
3. Guru bertanya beberapa PK : Ilmu :
soalan secara lisan. Kajian Tempatan
Contoh soalan:
- Adakah murid-murid
tahu beza antara Hari
Kemerdekaan dan Hari
Malaysia?
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran iaitu Cintailah
Negara Kita.
Langkah 1 1. Murid membaca teks yang Nilai : Media : Buku Teks
(15 minit) terdapat di dalam buku teks menambah pengetahuan, (m/s 128)
dengan intonasi yang tepat, berusaha
jelas dan kuat.
2. Guru mendengar bacaan KP : verbal linguistic,
murid. interpersonal
3. Murid membaca secara
beramai-ramai. Ilmu : Kajian Tempatan
4. Guru mengulas sedikit cerita
dari teks dan bersoal jawab KBT : BCB
secara lisan. Bacaan Intensif
Langkah 2 1. Guru menunjukkan dan KBT : Media :
(15 minit) menerangkan jenis ayat menjana idea, Buku Teks (m/s
tanya yang terkandung di menghubungkait, 128)
dalam teks yang dibaca. menganalisa
2. Murid membaca dengan
kuat dan jelas ayat tanya BCB : Bacaan Imbasan
yang telah digariskan oleh
guru. KP : verbal linguistic,
3. Murid-murid diminta untuk interpersonal
membaca teks dalam buku
teks (muka surat 128) dan
diberi masa selama 2 minit
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

secara berpasangan untuk Nilai :


mengenalpasti dan menambah pengetahuan,
mengariskan ayat Tanya berusaha
tanpa kata tanya dan ayat
Tanya kata Tanya yang
terkandung di dalam teks
tersebut.
4. Murid diminta untuk
membacakan jawapan
masing-masing secara
giliran.
5. Guru menuliskan jawapan
pada papan putih.
Langkah 3 Pengayaan: KBT : Mengenalpasti, Media :
(20 minit) menaakul Teks, buku tulis
1. Murid diminta menulis ayat
Tanya menggunakan ayat BCB : mencatat nota
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata Nilai : Berusaha
tanya yang terkandung di
dalam teks di dalam buku KP : verbal linguistic,
latihan masing-masing. interpersonal

Pemulihan:

2. Guru membimbing murid


untuk melengkapkan
semula jadual ayat dalam
buku tulis masing-masing.
Penutup Penutup Kognitif : KB : menghubungkait
(5 minit)
Soalan:
KP :
Apakah yang kita pelajari
verbal linguistic,
hari ini?
interpersonal
Apakah beza antara Hari
Kmerdekaan dan Hari
Malaysia?

1) Guru merumuskan isi


pelajaran dengan
bertanyakan soalan kepada
murid.
2) Murid-murid akan membuat
rumusan tentang isi
pelajaran bersama dengan
guru.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

3) Guru meminta murid


mengulas secara ringkas
cerita daripada teks.

Penutup Sosial.
Penerapan nilai murni
Patriotisme
Hormat-menghormati
Berusaha

1. Guru meminta murid


menyebut semula ayat
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata
Tanya yang dipelajari.
2. Guru menerangkan nilai
murni yang terlibat dengan
menggalakkan murid
memupuk nilai tersebut ke
dalam diri mereka.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

ULASAN GURU

ULASAN
PENYELIA
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULAN


Kekuatan:

Kelemahan:

Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah Pembimbing


Catatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)


(KEMAHIRAN TATABAHASA)
TARIKH 16 Ogos 2017
MASA 2.30 ptg. 3.30 ptg.
TAHUN 3 Harmoni
JUMLAH MURID 35 Orang
TAJUK 23 Cintailah Negara Kita
STANDARD 5.3 memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.
KANDUNGAN 2.3 membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan dan intonasi
yang betul.
STANDARD 5.3.2 memahami dan membina ayat penyata,ayat Tanya dengan kata Tanya dan
PEMBELAJARAN tanpa kata Tanya,ayat seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai
situasi.
2.3.1 membaca kuat pelbagai bahan bacaan yang mengandungi pelbagai pola
ayat dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN i. Membaca dan mengenal pasti ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat
penyata.
ii. Membina ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat penyata berdasarkan
gambar dan frasa yang diberikan.
iii. Menyatakan ilmu yang diperolehi.
SISTEM BAHASA a. Ayat Tanya
b. Ayat Penyata
PENGISIAN ILMU : Kajian Tempatan,Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
KURIKULUM NILAI : patriotism,menghormati,menambah pengetahuan dan berusaha
KBT : KB Mengenal pasti,menjana idea,mengklasifikasi,
menghubungkait,menganalisa,menaakul
KP : Verbal-linguistik, interpersonal
BCB : Bacaan intensif,Bacaan imbasan
KONSTRUKTIVISME : Mengembang idea, menghubungkait
KONTEKSTUAL : Menghubungkait
EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi (TMK) , Elemen kreatif dan inovatif.
BAHAN BANTU Gambar, ICT
MENGAJAR
PENGETAHUAN Murid menggunakan ayat Tanya dalam kehidupan seharian apabila berinteraksi
SEDIA ADA dengan orang sekeliling.
PENILAIAN Murid dapat mengelaskan dan menulis ayat Tanya tanpa kata tanya dan ayat
Tanya dengan kata Tanya dengan betul.
REFLEKSI
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PENGISIAN CATATAN


PEMBELAJARAN KURIKULUM
Set Induksi 1. Guru memulakan
(5 minit) pembelajaran dengan KB : Menghubungkait, Media :
membaca doa sebelum mengenalpasti ICT
belajar.
2. Guru menunjukkan KP :
tayangan video berkaitan Verbal linguistic,
dengan Hari kemerdekaan interpersonal
dan Hari Malaysia.
3. Guru bertanya beberapa PK : Ilmu :
soalan secara lisan. Kajian Tempatan
Contoh soalan:
- Adakah murid-murid
tahu beza antara Hari
Kemerdekaan dan Hari
Malaysia?
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran iaitu Cintailah
Negara Kita.
Langkah 1 1. Murid membaca teks yang Nilai : Media : Buku Teks
(15 minit) terdapat di dalam buku teks menambah pengetahuan, (m/s 128)
dengan intonasi yang tepat, berusaha
jelas dan kuat.
2. Guru mendengar bacaan KP : verbal linguistic,
murid. interpersonal
3. Murid membaca secara
beramai-ramai. Ilmu : Kajian Tempatan
4. Guru mengulas sedikit cerita
dari teks dan bersoal jawab KBT : BCB
secara lisan. Bacaan Intensif
Langkah 2 1. Guru menunjukkan dan KBT : Media :
(15 minit) menerangkan jenis ayat menjana idea, Buku Teks (m/s
tanya yang terkandung di menghubungkait, 128)
dalam teks yang dibaca. menganalisa
2. Murid membaca dengan
kuat dan jelas ayat tanya BCB : Bacaan Imbasan
yang telah digariskan oleh
guru. KP : verbal linguistic,
3. Murid-murid diminta untuk interpersonal
membaca teks dalam buku
teks (muka surat 128) dan
diberi masa selama 2 minit
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

secara berpasangan untuk Nilai :


mengenalpasti dan menambah pengetahuan,
mengariskan ayat Tanya berusaha
tanpa kata tanya dan ayat
Tanya kata Tanya yang
terkandung di dalam teks
tersebut.
4. Murid diminta untuk
membacakan jawapan
masing-masing secara
giliran.
5. Guru menuliskan jawapan
pada papan putih.
Langkah 3 Pengayaan: KBT : Mengenalpasti, Media :
(20 minit) menaakul Teks, buku tulis
1. Murid diminta menulis ayat
Tanya menggunakan ayat BCB : mencatat nota
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata Nilai : Berusaha
tanya yang terkandung di
dalam teks di dalam buku KP : verbal linguistic,
latihan masing-masing. interpersonal

Pemulihan:

2. Guru membimbing murid


untuk melengkapkan
semula jadual ayat dalam
buku tulis masing-masing.
Penutup Penutup Kognitif : KB : menghubungkait
(5 minit)
Soalan:
KP :
Apakah yang kita pelajari
verbal linguistic,
hari ini?
interpersonal
Apakah beza antara Hari
Kmerdekaan dan Hari
Malaysia?

1) Guru merumuskan isi


pelajaran dengan
bertanyakan soalan kepada
murid.
2) Murid-murid akan membuat
rumusan tentang isi
pelajaran bersama dengan
guru.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

3) Guru meminta murid


mengulas secara ringkas
cerita daripada teks.

Penutup Sosial.
Penerapan nilai murni
Patriotisme
Hormat-menghormati
Berusaha

1. Guru meminta murid


menyebut semula ayat
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata
Tanya yang dipelajari.
2. Guru menerangkan nilai
murni yang terlibat dengan
menggalakkan murid
memupuk nilai tersebut ke
dalam diri mereka.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

ULASAN GURU

ULASAN
PENYELIA
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULAN


Kekuatan:

Kelemahan:

Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah Pembimbing


Catatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)


(KEMAHIRAN TATABAHASA)
TARIKH 10 Ogos 2017
MASA 8.40 pg. 9.40 pg.
TAHUN 3 Jujur
JUMLAH MURID 38 Orang
TEMA 8 Cintailah Negara Kita
TAJUK 23 5.3 memahami dan membina ayat yang betul dalam pelbagai situasi.
2.6 membaca kuat pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi
memupuk minat membaca.
STANDARD 5.3.2 memahami dan membina ayat penyata,ayat Tanya dengan kata Tanya dan
KANDUNGAN tanpa kata Tanya,ayat seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai
situasi.
2.6.2 membaca dan memahami pelbagai bahan bacaan bukan sastera untuk
mendapat ilmu pengetahuan.
STANDARD Pada akhir pembelajaran murid dapat :
PEMBELAJARAN i. Membaca dan mengenal pasti ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat
penyata.
ii. Membina ayat Tanya tanpa kata Tanya dan ayat penyata berdasarkan
perkataan yang diberikan.
iii. Menyatakan ilmu yang diperolehi.
OBJEKTIF a. Ayat Tanya
PEMBELAJARAN b. Ayat Penyata
SISTEM BAHASA Cintailah Negara Kita
PENGISIAN ILMU : Kajian Tempatan,Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
KURIKULUM NILAI : patriotism,menghormati,menambah pengetahuan dan berusaha
KBT : KB Mengenal pasti,menjana idea,mengklasifikasi,
menghubungkait,menganalisa,menaakul
KP : Verbal-linguistik, interpersonal
BCB : Bacaan intensif,Bacaan imbasan
KONSTRUKTIVISME : Mengembang idea, menghubungkait
KONTEKSTUAL : Menghubungkait
EMK : Teknologi maklumat dan komunikasi (TMK) , Elemen kreatif dan inovatif.
BAHAN BANTU Gambar, ICT, Carta
MENGAJAR
PENGETAHUAN Murid menggunakan ayat Tanya dalam kehidupan seharian apabila berinteraksi
SEDIA ADA dengan orang sekeliling.
PENILAIAN Murid dapat mengelaskan dan menulis ayat Tanya tanpa kata tanya dan ayat
Tanya dengan kata Tanya dengan betul.
REFLEKSI
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PENGISIAN CATATAN


PEMBELAJARAN KURIKULUM
Set Induksi 1. Guru memulakan
(5 minit) pembelajaran dengan KB : Menghubungkait, Media :
membaca doa sebelum mengenalpasti ICT
belajar.
2. Guru menunjukkan KP :
tayangan video berkaitan Verbal linguistic,
dengan Hari kemerdekaan interpersonal
dan Hari Malaysia.
3. Guru bertanya beberapa PK : Ilmu :
soalan secara lisan. Kajian Tempatan
Contoh soalan:
- Adakah murid-murid
tahu beza antara Hari
Kemerdekaan dan Hari
Malaysia?
4. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk
pelajaran iaitu Cintailah
Negara Kita.
Langkah 1 1. Murid membaca teks yang Nilai : Media : Buku Teks
(15 minit) terdapat di dalam buku teks menambah pengetahuan, (m/s 128)
dengan intonasi yang tepat, berusaha
jelas dan kuat.
2. Guru mendengar bacaan KP : verbal linguistic,
murid. interpersonal
3. Murid membaca secara
beramai-ramai. Ilmu : Kajian Tempatan
4. Guru mengulas sedikit cerita
dari teks dan bersoal jawab KBT : BCB
secara lisan. Bacaan Intensif
Langkah 2 1. Guru menunjukkan dan KBT : Media :
(15 minit) menerangkan jenis ayat menjana idea, Buku Teks (m/s
tanya yang terkandung di menghubungkait, 128)
dalam teks yang dibaca. menganalisa
2. Murid membaca dengan
kuat dan jelas ayat tanya BCB : Bacaan Imbasan
yang telah digariskan oleh
guru. KP : verbal linguistic,
3. Murid-murid diminta untuk interpersonal
membaca teks dalam buku
teks (muka surat 128) dan
diberi masa selama 2 minit
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

secara berpasangan untuk Nilai :


mengenalpasti dan menambah pengetahuan,
mengariskan ayat Tanya berusaha
tanpa kata tanya dan ayat
Tanya kata Tanya yang
terkandung di dalam teks
tersebut.
4. Murid diminta untuk
membacakan jawapan
masing-masing secara
giliran.
5. Guru menuliskan jawapan
pada papan putih.
Langkah 3 Pengayaan: KBT : Mengenalpasti, Media :
(20 minit) menaakul Teks, buku tulis
1. Murid diminta menulis ayat
Tanya menggunakan ayat BCB : mencatat nota
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata Nilai : Berusaha
tanya yang terkandung di
dalam teks di dalam buku KP : verbal linguistic,
latihan masing-masing. interpersonal

Pemulihan:

2. Guru membimbing murid


untuk melengkapkan
semula jadual ayat dalam
buku tulis masing-masing.
Penutup Penutup Kognitif : KB : menghubungkait
(5 minit)
Soalan:
KP :
Apakah yang kita pelajari
verbal linguistic,
hari ini?
interpersonal
Apakah beza antara Hari
Kmerdekaan dan Hari
Malaysia?

1) Guru merumuskan isi


pelajaran dengan
bertanyakan soalan kepada
murid.
2) Murid-murid akan membuat
rumusan tentang isi
pelajaran bersama dengan
guru.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

3) Guru meminta murid


mengulas secara ringkas
cerita daripada teks.

Penutup Sosial.
Penerapan nilai murni
Patriotisme
Hormat-menghormati
Berusaha

1. Guru meminta murid


menyebut semula ayat
Tanya tanpa kata Tanya
dan ayat Tanya dengan kata
Tanya yang dipelajari.
2. Guru menerangkan nilai
murni yang terlibat dengan
menggalakkan murid
memupuk nilai tersebut ke
dalam diri mereka.
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

ULASAN GURU

ULASAN
PENYELIA
TAHUN 3 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN RPH MINGGU 7
BAHASA MALAYSIA

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULAN


Kekuatan:

Kelemahan:

Disemak oleh Guru Pembimbing Disemak oleh Pensyarah Pembimbing


Catatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :

Nama : Nama :

Tarikh : Tarikh :
