RPH 10 Julai MB 2

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Al-Ghazali
3. Bilangan Murid : 24 orang
4. Tarikh : 10 Julai 2019
5. Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi
6. Hari : Rabu
7. Tema : Pertanian dan Penternakan
8.Tajuk : Salutan Nano
9. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

10. 11.
Standard Kandungan Standard Pembelajaran

2.2 Membaca, memahami, dan menaakul 2.2.1 Membaca, memahami, dan mengecam;
bahan grafik dan bukan grafik. (i) maksud kosa kata
(ii) idea utama dan idea sampingan
(iii) idea keseluruhan

12. Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Membaca tiga daripada lima perenggan daripada petikan Salutan Nano dengan sebutan dan
intonasi yang betul.
2. Memahami dan menyatakan sekurang-kurangnya tiga idea keseluruhan berdasarkan teks.

13. Sistem Bahasa

Sebutan dan intonasi


Tanda baca
Kosa kata : madu kelulut

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

Ilmu : Sains
Nilai murni : kerjasama, bertolak ansur, tolong-menolong, menghargai warisan
Peraturan sosiobudaya

Elemen Keusahawanan :
EK 1 : 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak
idea
EK 1 : 1.14 Boleh membina jaringan sosial : saling bekerjasama bagi mendapatkan
maklumat atau perkongsian sumber
EK 2 : 2.3 Menghasilkan idea dari pemerhatian

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

Kemahiran Berfikir : menghubungkait pengalaman


Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal
Belajar Cara Belajar : mengumpul maklumat dan memproses maklumat melalui petikan
Pembelajaran Kontekstual : menghubungkait petikan dengan kehidupan seharian

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah

1. Buku teks 24

2. Keratan gambar 1

3. Lembaran kerja 24

17. Pengetahuan Sedia Ada

Murid tahu tentang madu lebah dalam kehidupan seharian.


Langkah /
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa

Pengurusan 1. Kebersihan
1. Murid memastikan bahawa tiada
bilik darjah kelas
sampah di sekeliling mereka.
2. Persediaan
(2 minit)
2. Guru memastikan murid bersedia
murid untuk
untuk belajar.
belajar

Set induksi BBM


Keratan gambar 1. Guru menunjukkan gambar
(5 minit)
Keratan gambar
madu di hadapan kelas.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang gambar tersebut. KB
3. Guru mengaitkan gambar Menghubung-
dengan isi pelajaran. kait

BCB
Memproses
maklumat

Langkah 1 Permainan Stesen Aktiviti 1 BBM


(28 minit) Petikan Salutan
1. Murid merujuk buku teks Petikan
Nano
halaman 52. Buku teks
(buku teks
2. Murid membaca petikan Salutan
halaman 52)
Nano secara mekanis. KB
3. Guru menunjukkan gambar kotak Menghubung-
Gambar :
lebah tanpa saluran nano. kait
4. Guru membahagikan kelas
kepada lima stesen.Setiap stesen BCB
mengandungi keratan petikan Memproses
dan soalan yang perlu dijawab. maklumat
5. Murid didedahkan dengan aktiviti Nilai Murni:
permainan stesen. bertolak ansur
6. Secara berkumpulan, murid
bergerak dari satu stesen ke
stesen yang lain dalam masa
yang ditetapkan.
7. Guru sebagai fasilitator.
Langkah 2 Menyatakan Aktiviti 1 BBM
(20 minit) idea
1. Murid didedahkan dengan contoh Lembaran kerja
keseluruhan
penulisan idea keseluruhan
berdasarkan teks “Salutan Nano”
2. Murid diminta menyatakan KB
sekurang-kurangnya tiga idea Menghubung-
keseluruhan berdasarkan teks. kait
3. Murid yang terpilih diminta
membacakan jawapan. BCB
4. Guru menilai jawapan bersama Memproses
murid lain. maklumat
Pengayaan
Pengayaan
PAK21
Lembaran kerja Berkomunikasi
1. Murid melengkapkan lembaran
secara lisan
kerja yang diberi. dan tulisan
dengan
2. Guru sebagai fasilitator.
berkesan

KP
Pemulihan
Pemulihan Verbal linguistik
Lembaran kerja Interpersonal
1. Murid dibimbing untuk melengkapkan
lembaran kerja.
Nilai Murni:
Kerjasama

Tolong-
menolong

EK:
EK 1 : 1.4
EK 1 : 1.14
EK 2 : 2.3
1. Murid dinilai melalui lembaran EK:
Penutup Kognitif
kerja yang diberi. EK 1 : 1.4
(5 minit) 1. Rumusan isi
2. Guru memberi pujian dan
pelajaran
penghargaan kepada murid. KB:
Merumus
Nilai:

Menghargai
warisan

PBD :

Lembaran kerja

18. Teknik Pengajaran

Permainan Stesen

19. Pendekatan Pengajaran

Project-based learning

* MINGGU KELIMA

20. Refleksi:

21. Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia


STESEN 1
Encik Imran seorang penternak madu
kelulut. Beliau telah menggunakan
teknologi salutan nano dalam
penternakan madu kelulutnya.
STESEN 2
Salutan nano ialah lapisan nipis yang
menyaluti permukaan kotak sarang
kelulut. Lapisan itu menghalang
pertumbuhan kulat dan bakteria.
STESEN 3
Salutan nano ialah lapisan nipis yang
menyaluti permukaan kotak sarang
kelulut. Lapisan itu menghalang
pertumbuhan kulat dan bakteria.
STESEN 4
Salutan nano juga dapat
mengelakkan pembaziran madu.
Keadaan itu disebabkan tiada lagi
madu yang akan dibuang akibat
pembiakan kulat. Hal ini dapat
menambah pendapatan perusahaan
madu kelulut beliau.
STESEN 5
Teknologi dan inovasi tersebut ialah
satu cara untuk meningkatkan
pengeluaran. Seterusnya, cara ini
dapat mengembangkan keluaran
madu kelulut Encik Imran.
Kumpulan : _____________

Stesen Soalan Jawapan


Apakah teknologi yang
digunakan oleh Encik Imran
1
dalam peternakan madu
kelulutnya?
Apakah itu salutan nano?
2
Apakah fungsi lapisan salutan
3 nano?

Apakah fungsi lapisan salutan


4 nano?

Apakah fungsi teknologi


5 salutan nano?
Idea Keseluruhan :
Salutan nano ialah ___________________________________________________________.
Terdapat pelbagai fungsi salutan nano dalam penternakan
_______________________.
Antara fungsi salutan nano adalah dapat menghalang ________________________
_________________________________________________. Selain itu, salutan nano juga
dapat mengelakkan _______________________________________. Di samping itu,
salutan nano juga ialah satu cara untuk ______________________________________.

You might also like