0 Proiect Did CL 8

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 4, BISTRIȚA


Profesor: Dărăban Ioana Roxana
Aria curriculară: Matematică și științele naturii
Disciplina: Biologie
Data:23.10.2019
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învățare: Factori determinanti in raspandirea si adaptarea la mediu a organismelor vii.
Subiectul: Interacțiunea biotop-biocenoză.Relația apă –viețuitoare.
Tipul lecției: mixtă
Scopul lecției: dobândirea de către elevi a unor cunoștinte referitoare la relația apei ca element al biotopului asupra viețuitoarelor.
Competențe generale:
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii vii
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei
5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi a metodelor de lucru specifice biologiei în contexte noi
Competenţe specifice vizate:
2.1-utilizarea de mijloace si metode adecvateexplorarii/investigarii ecosistemelor
2.2-realizarea unor activitati experimentale
2.3-interpretarea rezultatelor investigatiilor si ale experimentelor
3.2-eleborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare si rezolvare a unor situatii problema
4.1-formarea deprinderilor de documentare si de comunicare
Obiective operaționale
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1-să clasifice plantele și animalele in funcție de cerințele față de apă;
O2-să caracterizeze adaptările plantelor și animalelor xerofile;
O3- să caracterizeze adaptările plantelor și animalelor higrofile;
O4- să caracterizeze adaptările plantelor și animalelor hidrofile;
O5- să caracterizeze adaptările plantelor și animalelor mezofile;

1
Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.


b. Resurse materiale: manual, calculator, videoproiector,fise de activitate,fise de evaluare,carte lectura:’’Natura-fenomene
extraordinare’’
c. Forma de organizare: frontal,individual,pe grupe
d. Modalități de evaluare: formativă prin chestionare orală, scrisă prin fișă de evaluare.
e. Anticiparea dificultăţilor:- intreruperea curentului→utilizarea manualului;
-intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare;

Bibliografie:
 Aurelian Ardelean, Gheorghe Mohan, Enciclopedie de biologie, Editura ALL Educational
 Mariana Iancu Ciobanu, Pedagogie aplicata in stiintele naturii
 Aglaia Ionel, Victoria Oaida, Biologie. Manual pentru clasa VIII, editura Humanitas Educațional; Aurora Mihail,Gheorghe
Mohan, Biologie. Manual pentru clasa aVIII-a, editura ALL, 2005
 Aurelian Ardelean, Gheorghe Mohan, Enciclopedie de biologie, Editura ALL Educational
 Mariana Iancu Ciobanu, Pedagogie aplicata in științele naturii
 Programa de biologie pentru gimnaziu, clasa a VIII-a, aprobată de MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE 2009
 www.google.ro www.didactic.ro

2
DESFASURAREA LECŢIEI

Nr. Etapele ACTIVITATE DESFĂŞURATĂ Resurse Resurse Resurse Metode


crt lecţiei Compet Activitatea profesorului Activitatea procedurale materiale temporale de ev.
enţe elevilor
derivate

1. Organizarea -pregateste materialul didactic; -isi pregatesc 5’


clasei -noteaza in catalog elevii absenti si verifica cărțile si caietele;
daca sunt conditii optime pentru desfasurarea
orei;
2. 2.Reactualiza - adreseza întrebări, urmăreste elaborarea -ascultă, răspund. Conversatia 8’ oral
rea răspunsurilor din care verifica notiunile Euristica
cunoştinţelor predate.
anterioare
3. Captarea - prezinta imagini power –point cu diferite plante -urmaresc Conversatia calculator, 3’
atentiei si animale ce prezintă anumite adaptări la factorul imaginile euristica videoproie
de mediu apa ctor
.
4. Anuntarea - anunţă titlul lecţiei “Interacțiunea biotop- -ascultă ,noteaza Conversatia 2’
temei si biocenoză.Relația apă –viețuitoare. “ și euristica
obiectivelor scrie pe tablă ;
- comunică clar obiectivele operaţionale ale
lecţiei;

5. Dirijarea O1 Din imaginile urmărite clasifică viețuitoarele in -ascultă, observă, Observatia -Fisa de 25’ Oral
invatarii functie de cerintele fata de apa.Imparte colectivul scriu, Explicatia activitate,
de elevi in 4 grupe .Ofera fiecarei grupe fise de Conversatia -
lucru si textul lectiei.(Anexa 1 si 2).Stabileste ca : Calculator
grupa I sa caracterizeze adaptarile plantelor si -video-
animalelor xerofile; grupa II sa caracterizeze proiector
O2 adaptarile plantelor si animalelor higrofile;
grupa a III-a sa caracterizeze adaptarile
- fiecare grupa va

3
plantelor si animalelor hidrofile, completa fisa de
grupa IV sa caracterizeze adaptarile plantelor si activitate.
O3 animalelor mezofile .
Dupa ce elevii isi exercita rolurile ,liderul
fiecarei grupe prezinta sarcina ce a avut de
O4 indeplinit.Pe parcursul redarii noilor notiuni,
profesorul explica si realizeaza schema lectiei la
tabla.
O5
6. Asigurarea Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si pe Completeaza fisa Fisa de 5’ scris
feed– back- baza fisei de evaluare de evaluare evaluare.
ului (Anexa 3)
7. Anunțarea Realizarea unui referat cu tema: Relația om- 2'
temei pentru apă
acasă

4
ANEXA 1. Interactiunea biotop-biocenoza.Relatia apa-vietuitoare

GRUPA DE PLANTE SI ANIMALE ADAPTARI


XEROFILE La plante:
Prefera locuri uscate ,cu deficit permanent sau  Frunze mici solzoase sau spini;
temporar de umiditate.  Epiderma cu multe straturi,cu perisori;
 Cuticula groasa,cerata;
 Stomate multe dispuse adanc;
 Tesuturi de rezistenta;
 Tulpina tansformata (depozitare apa);
 cactusi
La animale:
 Parul,penele,cuticula chitinoasa sau
cornoasa le protejeaza si impiedica
pierderea apei din organism;
 Mamiferele elimina putina
urina ,concentrata in uree;
 Camila si dromaderul folosesc apa din
grasimea oxidata aflata in cocoasa.
 Dromader,camila
HIGROFILE La plante:
Prefera umiditatea excesiva  -frunze relative mari si subtiri
 -epiderma subtire, foarte rar cu cuticula
 -stomate putine, dar proeminente
-sistem radicular,slab dezvoltat.
Higrofilele sunt plantele care traiesc in mlastini,
pe marginea apelor si pe pajistile umede fiind
plantele care fac tranzactia de la plantele acvatice
la cele terestre. Higrofilele au caractere
intermediare intre plantele hidrofile si cele
mezofile.
 Drete,
La animale:

5
 Pielea este bogata in glande,golasa,cu un
strat protector;
 Transpiratia este redusa;
 Traiesc in locuri umbroase.
 Salamandra
HIDROFILE La plante:
Plantele si animalele acvatice  frunze latite sau fin divizate
 epiderma subtire fara cuticula
 stomate putine,lipsesc de pe partea inferioara a
frunzei
 spatii intercelulare mari pline cu aer.
 Nufarul
La animale:
 Forma corpului hidrodinamica
 Organele de locomotie sub forma de
vasle,inotatoare,palete.
 Delfin,

MEZOFILE La plante
Prefera umiditatea moderata  Nu au caractere adaptative speciale
 In locuri umede pot prezenta caractere de
higrofile,iar in cele uscate de xerofile
 smardar
La animale
 Nu au caracteristici specifice de adaptare
 Suporta variatiile mari de umiditate,fiind de cele
mai multe ori rezistente in raport cu factorul apa.
 Pisica,cainele,gugustiucul,vrabia

6
Anexa 2.

FISA DE ACTIVITATE
Grupa I
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor xerofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism xerofil?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor xerofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor xerofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

7
FISA DE ACTIVITATE
Grupa a II-a
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor higrofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism xerofil?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor higrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile animalelor higrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

8
FISA DE ACTIVITATE
Grupa a III-a
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor hidrofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism hidrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor hidrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile animalelor hidrofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

9
FISA DE ACTIVITATE
Grupa a IV-a
Materiale:manual, fise de activitate.
Cerinte:
 Citeste cu atentie textul referitor la adaptarile vietuitoarelor mezofile.
 Pe baza textului si a observatiilor efectuate,expuneti ce credeti ca este mai important din ceea ce ati citit ,raspunzand la
urmatoarele intrebari:
 Prin ce se caracterizeaza un organism mezofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile plantelor mezofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
 Care sunt adaptarile animalelor mezofile?
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................
............................................................................................................................................................................................................

10
Anexa 3.

FISA DE EVALUARE

1.Completati spatiile libere:

Xerofilele sunt organismele care prefera locuri ................................................................. .


Higrofilele sunt organismele care prefera.................................................................. .
Hidrofilele sunt .............................................................................. .
Mezofilele prefera................................................................................................. .

2. Stabiliti corespondenta notiunilor punand litera in dreptul cifrei corespunzatoare:


..... 1. Xerofilele a.salamandra
..... 2. Higrofilele b.pisica
..... 3. Hidrofilele c.delfinul
..... 4. Mezofilele d.dromaderul

Punctaj: oficiu 2p;subiectul 1=4p,subiectul 2=4p

Timp de lucru: 5 minute

11
Anexa 4.Schema tablei
Interactiunea biotop-biocenoza.Relatia apa –vietuitoare.

Clasificare vietuitoare in functie de nevoile fata de apa: Xerofile


Higrofile
Hidrofile
Mezofile
Xerofile:
- plante:
 Frunze mici solzoase sau spini;
 Epiderma cu multe straturi,cu perisori;
 Cuticula groasa,cerata;
 Stomate multe dispuse adanc;
 Tesuturi de rezistenta;
 Tulpina tansformata (depozitare apa);
 cactusi
- animale:
 Parul,penele,cuticula chitinoasa sau cornoasa
 Mamiferele elimina urina ,concentrata in uree;
 Camila si dromaderul folosesc apa din grasimea oxidata aflata in cocoasa.
Dromader,camila
Higrofile:
- plante:
 -frunze mari si subtiri
 -epiderma subtire
 -stomate putine, proeminente
 -sistem radicular,slab dezvoltat.
 Drete,
- animale:
 Pielea este bogata in glande,golasa,cu un strat protector;
 Transpiratia este redusa;
 Traiesc in locuri umbroase.

12
 Salamandra
Hidrofile:
- plante:
 frunze latite sau fin divizate
 epiderma subtire fara cuticula
 stomate putine,lipsesc de pe partea inferioara a frunzei
 spatii intercelulare mari pline cu aer.
 Nufarul
-animale:
 Forma corpului hidrodinamica
 Organele de locomotie sub forma de vasle,inotatoare,palete.
 Delfin,
Mezofile:
-plante:
 Nu au caractere adaptative speciale
 In locuri umede pot prezenta caractere de higrofile,iar in cele uscate de xerofile
 smardar
La animale
 Nu au caracteristici specifice de adaptare
 Suporta variatiile mari de umiditate, rezistente in raport cu factorul apa.
 Pisica,cainele,gugustiucul,vrabia

13

S-ar putea să vă placă și