HJB

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Instituţia de învăţământ: CEMF ”Raisa Pacalo”


Profesor: Roman Veronica
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a X-a
Durata: 90 min.
Subiectul: Momentele acțiunii și moduri de expunere. Tipologii de personaje. Modalități de
caracterizare. Dragoste de porţelan de Nicolae Vieru
Tipul lecţiei: Mixtă

Competenţa specifică: 3. Lectura și interpretarea textelor literare și de graniță, demonstrând gândire critică
și atașament față de valorile naționale și general-umane;
Unitatea de competență: 3.1. Analiza specificului de gen și specie a textului literar și de graniță;

Obiectivele lecţiei:
O1 – să aplice cunoştinţe de teorie literară la analiza textului literar: momentele subiectului, temă, motive, mesaj;
O2 – să caracterizeze personajul feminin;
O3 – să demonstreze că textul dat este o nuvelă;
O4 – să manifeste interes de lectură şi cunoaştere.

Strategii didactice
Forme de
Metode
organizare a Mijloace de învăţămînt (MÎ) Tehnici de evaluare (TE)
de instruire (MI)
grupei (GOG)
1.Graficul T m. iconică 1. Fişe-slaid cu exerciţii
1. Individuală 2. Brainstorming, asalt de idei, 2.Suport informaţional Nuvela.
problematizarea, harta naraţiunii, Caracteristici. Clasificări
păianjenul, comentariul literar
3. Manual, opera literară, DEX 1. Observarea sistematică
3. Studiu de caz, analiza, paralela,
comentariul, sinteza, caracterizarea,
2. Perechi exerciţiul, algoritmizarea
4. Lectura ghidată, individuală 4.Portretul scriitorului, tabel
cronologic
5. Lucrul cu cartea 5. Imprimări audio şi video,
6. Agenda cu notiţe paralele slaiduri
4. Frontală 6. Mijloace tehnice: calculator, 2. Autoevaluarea
6. Asistare la calculator
aparat de proiecţie, notebook

Resurse bibliografice:
1. Cimpoi, M., O istorie deschisă a literaturii române din Basarabia, ed. Arc, Chişinău, 1997, ISBN 9075-61-002-
1.
2. Ciobanu, M., Chiper, Gr., Ciocan, Iu., Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a X-a, ed. Arc, Chişinău,
2001, ISBN 9975-61-196-6.
3. Ciobanu, M., Negriu.,T., Dicţionar de motive şi simboluri literare, tipogradia „Prag-3”, Chişinău, 2005, ISBN
9975-9608-1-2.
4. Cristei, T., Cartaleanu, T., Cosovan, O., Ghicov, A., Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a X-a, ed.
Cartdidact, Chişinău, 2007, ISBN 978-9975-940-31-1.
5. Ionescu, C., Mică enciclopedie onomastică, ed. Ştiinţa, 1993.
6. Literatura şi arta Moldovei, Enciclopedie, vol. II, Chişinău, 1985.
7. Şchiopu, C., Vîlcu-Şchiopu, M., Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a X-a, liceu, ed. Litera
educaţional, Chişinău, 2004, ISBN 9975-74-863-5.
8. Surse Internet.
DESIGNUL INSTRUCŢIONAL

Secvenţele Activitatea
Obiective Activitatea profesorului Metode
lecţiei elevilor
Înregistrarea lecţiei, Se pregătesc de
verificarea prezenţei, crearea lecţie.
climatului adecvat pentru
desfăşurarea activităţii
didactice.
Comentarea mottoului lecţiei Comentează
– Viaţa fără dragoste îşi mottoul propus.
pierde sensul!

Propune Harta naraţiunii prin Răspund la


care elevii vor demonstra întrebările Harta naraţiunii
E cunoaşterea textului citit propuse.
V acasă:
Brainstorming
O 1. Cine narează?
C 2. Ce narează
A 3. Cine este implicat în
R acţiune?
E O1
(constituirea sistemului de Realizează la Păianjenul
personaje-păianjenul) tablă sistemul de
personaje.

4. Când şi unde este plasată


acţiunea?
O4
La Harta naraţiuniii se va
reveni mai apoi. Explicația

 stabilirea genului literar Motivează


căruia îi aparţine textul; apartenenţa Argumentarea
 numirea titlului Dragoste textului la genul
de porţelan; epic.

* Numiți principalele stări prin Lucrează cu Învățarea rpin


descoperire
care trece protagonista din textul și deduc
momentul când este cerută în stările principale
căsătorie de Mihail și până în ale
cel al venirii ei în casa acestuia. protagonistei.
Identificați în text pasajele
referitoare la aceste stări.
* Întocmiți o fișă a opiniilor Studiază textul caracterizarea de
personaj
personajelor despre Agripina. și notează
Ce credeți voi despre fată? opiniile
O1 personajelor.

* Pe cine dintre personajele


R nuvelei le-ați lua într-o
E călătorie? Motivați-vă Argumentează
A opțiunea, completând spa opțiunea în baza
L Iile libere: exemplelor din
I 1. În primul rând aș lua în text. Argumentarea
Z călătorie pe..., deoarece... .
A 2. Următorul personaj pe care
R l-aș lua în călătorie ar fi...,
E deoarece... .
A
* Cum vi se pare istoria
relatată în operă: Elevii își expun
- obișnuită; punctul de Problematizarea
- fantastică; vedere.
S - tristă;
E - luminoasă.
N
S * Precizați rolul scenei
U (plecarea Agripinei la
L învățătură) în nuvelă, alegând
U O2 din variantele de răspuns:
Explicația
I  Scena subliniază ideea că o Selectează
căsătorie nedorită poate fi varianta de
evitată; răspuns și o
 Scena scoate în evidență argumentează în Deducția
faptul că orice om trebuie baza exemplelor
să învețe; din opera.
 Scena deschide noi
perspective pentru
caracterizarea
personajului;
 Scena trezește curiozitatea
cititorului pentru ceea ce
va urma.
 Altă variantă de răspuns.

* Ce rol joacă bunica în


destinul fetei? Comentează
* Dezbateți deznodământul deznodământul
Problematizarea
povestirii, propunând și o operei.
explicație gestului Agripinei
de a se căsători cu bărbatul
văduv.

* Urmăriți modurile de Idenfitică Lucrul cu textul


expunere, proporția în care modurile de
sunt folosite, contribuția lor la expunere
realizarea scenică a unor dominante.
episoade. Dați exemple.

Stabilirea speciei literare a Stabilesc specia


O3 textului în baza suporturilor literară a comentariul
literar
propuse (definirea nuvelei, textului în baza
caracteristicile acesteia, suporturilor
clasificări) propuse.
Notează algoritmizarea
informaţia
necesară în
caiete.
agenda cu notiţe
- Interpretarea schemei Interpretează paralele
Proza scurtă. schema Proza
scurtă.
O1 Revenirea la Harta naraţiunii Propun soluţii la
(problematica, mesajul, cele solicitate.
Analiza
R motivele, laitmotivul,
E modurile de expunere);
F
L O4 Comentarea titlului, ţinând Comentează Studiu de caz
E cont de suportul propus; titlul.
C
Ţ Interpretarea frazei finale; Interpretează Sinteza
I fraza finală.
A Realizarea unui alt final al Realizează un
textului. alt final al
textului.
E
X
T Subiectul: “Dragoste de Sarcina:
agenda cu notiţe
I porţelan” de Nicolae Vieru. Comentariul paralele
N literar al nuvelei
D
E
R
E

S-ar putea să vă placă și