BVVVVVVVVVVVVVVV

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: a V-a

Disciplina: Limba și literatura română

Titlul lecției: Descrierea unei persoane. Autoportretul

Tipul lecției: acumulare de noi cunoștințe

DEMERSUL DIDACTIC

A) COMPETENŢE GENERALE:

1.Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;


2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;
4.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse;

B) COMPETENŢE SPECIFICE

1.2 identificarea secvenţelor de dialog, de naraţiune şi de descriere dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii modului de
structurare a acestora;
1.5. aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1.înlănţuirea clară a ideilor într-un discurs oral;
2.2. selectarea elementelor de lexic adecvate situaţiei de comunicare;
2.4 adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse;
2.5. participarea la diferite situaţii de comunicare;
3.2 recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ;
4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan.
C) OBIECTIVE

a)COGNITIVE:

1. să defineascã autoportretul;
2. să identifice mijloacele de realizare a unei descrieri;
3. să diferenţieze modalităţile de caracterizare;
4. să elaboreze un autoportret;

b)AFECTIVE:

5. să participe cu interes la lecţie;


6. să manifeste grijă pentru felul în care îşi construiesc răspunsurile orale cât şi pentru felul în care scriu;

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: conversația, explicaţia, exerciţiul, învãţarea prin descoperire;


b) Mijloace: tabla, manualul, fişe de lucru;
c) Resurse: capacităţile de învăţare ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, sala de clasă;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe şi individual

FORME DE EVALUARE: evaluare orală, evaluare scrisã

BIBLIOGRAFIE:
- „Limba română” – manual pentru clasa a V-a, Ed. Intuitext
- Parfene Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999
- Alina Pamfil, Limba şi literatura romană în gimnaziu.Structuri didactice deschise, ed. Paralela 45, Bucureşti,2003.
Nr. Etapele Ob./ Timp Activitatea Activitatea Strategia didactică Evaluare
Crt. lecţiei C. s. profesorului elevului
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare
1. Moment 2’ Profesorul Elevii îşi conversaţia - activitate Observa-
organizatoric stabileşte ordinea pregătesc frontală re
şi disciplina, apoi cele necesare orei
pregăteşte de limba română.
materialele
necesare orei de
limba română.
2. Captarea 4’ Profesorul Elevii recunosc conversaţia imagine activitate aprecieri
atenţiei prezintă imaginea portretul lui frontală verbale
elevilor lui Sponge Bob și Sponge Bob și îl
le cere să-l descriu.
descrie( fizic și
moral)
3. Anunţarea 2’ Profesorul anunță Elevii urmăresc conversaţia caietul activitate urmărirea
titlului titlul și comunică cu atenţie tabla frontală comporta
lecţiei, a obiectivele anunţarea mentului
tipului ei şi a propuse. obiectivelor şi elevilor
obiectivelor scriu titlul în
operaţionale caiete.
4. Prezentarea 2’ Profesorul explică Elevii ascultă şi conversaţia - activitate observare
sarcinilor de elevilor că vor adresează frontală a
învăţare lucra niște fișe, întrebări dacă au
apoi își vor face neclarităţi.
autoportretul.
6. Dirijarea O3 35’ Antreneză elevii Elevii ascultă
Învăţării O5 în activitatea ce indicaţiile şi
se desfăşoară. participă activ
dând răspunsurile
aşteptate de
profesor.

O1 Le explică Elevii lucrează Învăţarea Observa-


O2 elevilor că trebuie fișa nr. 1 după prin fişă de lucru activitate re
să lucreze anexa care răspund: descoperire individuala Încuraja-
nr. 1. descrierea unei caiet rea
persoane sau tablă elevilor.
portretul se
realizeaă prin
stabilirea
O4 elementelor(fizi
ce și morale)
care vor fi
descrise și
indicarea
trăsăturilor care
particularizează
ființa descrisă.

Elevii rezolvă
O5 Profesorul sarcinile și Învăţarea fişă de lucru activitate
distribuie elevilor descoperă că prin caiet individuala
O6 anexa 2. autoportretul descoperire tablă
este un portret
pe care un
artist(scriitor
sau pictor) ori
un om obișnuit
și-l face lui
însuși.
Elevii ascultă
Profesorul cere indicațiile Învăţarea Foi de hârtie Activitate
elevilor să-și facă profesorului și prin frontala
autoportretul pe o îndeplinesc descoperire
foaie de hârtie sarcinile.
sub un
pseudonim.
Apoi foile de
hârtie vor fi puse
invers pe mijlocul
băncilor și alți
elevi vor încerca
să ghicească al
cui este
autoportretul.

7 Asigurarea Se realizează pe Îşi notează aprecieri caiete activitate


feedbackului tot parcursul orei. aprecierile. frontală
8. Asigurarea 5’ Formuleză Elevii ascultă, Conversaţia tablă activitate analiza
retenţiei şi concluziile notează tema. caiet individuală lecţiei
transferului referitoare la
desfăşurarea
lecţiei şi fac
aprecieri despre
modul în care
elevii au
participat la
lecţie.
Stabilesc tema:
Realizează-ți
autoportretul
printr-un desen.
ANEXA 1

Privește cele două picturi reprezentând autoportrete ale unor copii de vârsta ta. Prezintă-le, referindu-te la:

a) Elemente de portret fizic și felul în care sunt redate acestea (culori, forme, dimensiuni);

b) Elemente de portret moral: chipul exprimă o anumită stare, emoție sau trăsături de caracter: modestie, curaj etc. ;

c) Cromatica picturii (care este culoarea predominantă și ce îți sugerează aceasta);

d) Trăsăturile care reies din fiecare autoportret.


ANEXA 2

1 Citește următoarele două autoportrete, care sunt compuneri ale unor copii de vârsta ta:

Bună! Mă cheamă Luca. Am împlinit 11 ani, sunt cel mai mic din clasa ca vârstă, dar îi
Eu sunt Laura; întrec pe toți în înălțime. Sunt blond (unii mă cred suedez) și am ochi căprui.
Unii-mi spun "Balaura". Sunt înnebunit după sport, sunt înscris la un club de fotbal și de două ori pe
O dulcică, știu, eu sunt săptămână merg la antrenament. În weekend, avem meciuri.
Și nu-mi place să m-ascund! Jocul meu preferat este Minecraft și chiar mi-am făcut mulți prieteni din diverse țări
Am un psihic mai ciudat, de când îl joc. Îmi place și să citesc, am dat gata mai multe cărți. Dintre toate, cel mai mult
Gândurile-mi trec prin cap mi-a placut "Colț Alb", "Pălăria vrăjitorului", și "Cărțile cu Apolodor", din care am
Tot mereu! Nu le opresc... învățat pur și simplu mai multe versuri.
Mie-mi place să citesc! Îmi plac cartofii prăjiți și fructele, cu legumele nu prea mă împac.
Eu sunt temperamentală, De obicei sunt foarte prietenos. Cu sora mea mă mai cert uneori, când umblă cu
Dar nu superficială. lucrurile mele sau când nu e atentă la ce îi spun. Dar ne împăcăm repede, pentru că mie
Îmi place să mă gătesc, nu-mi place să fiu supărat.
Însă urăsc să răcesc.
Asta, dragii mei, sunt eu,
Să mă-nțelegeți nu-i greu!
În versuri m-am prezentat,
Portretul l-am încheiat.
2 Compară cele două autoportrete și notează în caiet:
 la ce persoană sunt scrise cele două texte;

 ce tip de informații cuprind;

 cum este stilul folosit;

 ce trăsături ale celor doi copii reies din autoportretele lor.

3 Dacă ai putea să-ți alegi un prieten dintre cei doi, pe care l-ai prefera? Justifică-ți opțiunea.

S-ar putea să vă placă și