Minggu 4 - BM - t3

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

MINGGU: 4 HARI: ISNIN TARIKH: 21.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Penghubung Kasih

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 3.10-4.10 Kelas : 3 BERLIAN

1.1.1 Mendengar , mengecam sebutan, memahami dan menyebut dengan betul


dan tepat:
STANDARD
PEMBELAJARAN i. Ayat tunggal

ii. Ayat majmuk

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- mendengar dan mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk
3. Murid mendengar dan mengenal pasti ayat ayat tunggal dan ayat majmuk
AKTIVITI
di dalam teks
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 15-16"

PENILAIAN Murid menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.
PENTAKSIRAN

TAHAP 1 = TAHAP 3 = 22 TAHAP 5 =


TAHAP PENGUASAAN
TAHAP 2 = 12 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai Murni : baik hati


PENGISIAN EMK : ICT
KURIKULUM KBT/TP : KB – Mengecam KP: Verbal Linguistik
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 13
BELAJAR

PENGUKUHAN Menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.

PEMULIHAN Mendengar ayat tunggal dan ayat majmuk yang disebutkan oleh guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak
dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: ISNIN TARIKH: 21.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Penghubung Kasih

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 4.40-5.40 Kelas : 3 Delima

1.1.1 Mendengar , mengecam sebutan, memahami dan menyebut dengan betul


dan tepat:
STANDARD
PEMBELAJARAN i. Ayat tunggal

ii. Ayat majmuk

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- mendengar dan mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk
3. Murid mendengar dan mengenal pasti ayat ayat tunggal dan ayat majmuk
AKTIVITI
di dalam teks
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 15-16"

PENILAIAN Murid menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.
PENTAKSIRAN

TAHAP 1 = TAHAP 3 = 22 TAHAP 5 =


TAHAP PENGUASAAN
TAHAP 2 = 12 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai Murni : baik hati


PENGISIAN EMK : ICT
KURIKULUM KBT/TP : KB – Mengecam KP: Verbal Linguistik
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 13
BELAJAR

PENGUKUHAN Menyebut ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan yang betul.

PEMULIHAN Mendengar ayat tunggal dan ayat majmuk yang disebutkan oleh guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak
dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: SELASA TARIKH: 22.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Kem Bestari

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 12.50-1.50 Kelas : 3 Berlian

2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai .
STANDARD
PEMBELAJARAN
iii. Petikan

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid membaca petikan mengikut laras bahasa berita
3. Murid membaca petikan seperti membaca berita.
AKTIVITI
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 17"

PENILAIAN Murid membaca petikan mengikut laras bahasa berita dengan sebutan yang betul.
PENTAKSIRAN

TAHAP 1 = TAHAP 3 = 19 TAHAP 5 =


TAHAP PENGUASAAN
TAHAP 2 = 18 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pend.Moral, Pend.Kesihatan Nilai Murni: semangat bermasyarakat


PENGISIAN EMK : ICT
KURIKULUM KBT/TP : KB – Menghubungkait BCB: Bacaan luncuran
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 14
BELAJAR

PENGUKUHAN Membaca petikan mengikut laras bahasa berita dengan sebutan yang betul.

PEMULIHAN Membaca petikan dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
___murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___ murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: SELASA TARIKH: 22.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Kem Bestari

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 3.40-4.40 Kelas : 3 Delima

2.1.1 Membaca dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai .
STANDARD
PEMBELAJARAN
iii. Petikan

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid membaca petikan mengikut laras bahasa
berita
AKTIVITI 3. Murid membaca petikan seperti membaca berita.
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 17"

PENILAIAN Murid membaca petikan mengikut laras bahasa berita dengan sebutan yang betul.
PENTAKSIRAN

TAHAP 1 = 3 TAHAP 3 = 19 TAHAP 5 =


TAHAP PENGUASAAN
TAHAP 2 = 18 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pend.Moral, Pend.Kesihatan Nilai Murni: semangat bermasyarakat


PENGISIAN EMK : ICT
KURIKULUM KBT/TP : KB – Menghubungkait BCB: Bacaan luncuran
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 14
BELAJAR

PENGUKUHAN Membaca petikan mengikut laras bahasa berita dengan sebutan yang betul.

PEMULIHAN Membaca petikan dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 1 2019

Minggu : 4 Hari : Selasa Tarikh : 22.01.2019

Mata Pelajaran Pendidikan Kesenian Masa 1.50-2.50


Kelas Tahun 1 Berlian Tema dan Tajuk Seni Di Sekeliling Ku - Bunga-bunga di Taman
Bidang Menggambar – Capan ( contoh : capan jari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni Visual 2.1 Kemahiran
Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual.
2. Menyenaraikan dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif.
3. Membuat penerokaan media, teknik dan proses.

Standard Pembelajaran 1. Memperdengarkan lagu” Suasana Pagi” dan bersoal jawab berkaitan watak atau objek yang
(Aktiviti PdP) terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-think.(EK1)
3. Meneroka dan mengaplikasi media,proses dan teknik. (EK 2)
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
jalinan, warna, ruang dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK 1. Kreatif dan inovatif, keusahawanan (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, warna air, palet, berus warna.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik capan berdasarkan dua
standard kandungan

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak mencapai objektif
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 1 2019

Minggu : 4 Hari : Selasa Tarikh : 22.01.2019

Mata Pelajaran Pendidikan Masa 4.40-5.40


Kesenian
Kelas Tahun 1 Zamrud Tema dan Tajuk Seni Di Sekeliling Ku - Bunga-bunga di Taman
Bidang Menggambar – Capan ( contoh : capan jari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni 2.1 Kemahiran
Visual Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
4. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual.
5. Menyenaraikan dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara
kreatif.
6. Membuat penerokaan media, teknik dan proses.

Standard Pembelajaran 6. Memperdengarkan lagu” Suasana Pagi” dan bersoal jawab berkaitan watak atau
(Aktiviti PdP) objek yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
7. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
8. Meneroka dan mengaplikasi media,proses dan teknik. (EK 2)
9. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
jalinan, warna, ruang dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan. (EK 2)
10. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK 2. Kreatif dan inovatif, keusahawanan (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai
murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, warna air, palet, berus warna.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik capan berdasarkan
dua standard kandungan

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: RABU TARIKH: 23.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Kenangan Di Kem Bestari

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA : 4.10-5.10 Kelas : 3 Berlian

STANDARD
3.2.1 Membina dan menulis; (ii) perenggan
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- membina dan menulis perenggan dalam buku latihan dengan betul.

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid memahami bahan
AKTIVITI 3. murid membina dan menulis perenggan dalam buku latihan.
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 18"

PENILAIAN Murid menulis perenggan dalam buku latihan dengan betul.


PENTAKSIRAN

TAHAP 1 = 8 TAHAP 3 = 22 TAHAP 5 =


TAHAP PENGUASAAN
TAHAP 2 =10 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang


EMK : ICT
PENGISIAN
KBT/TP : KB – Menjana idea Konstruktivisme : Mengembangkan idea
KURIKULUM
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 15
BELAJAR

PENGUKUHAN Menulis ayat berdasarkan frasa dan gambar yang betul.

PEMULIHAN Menulis ayat berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
___murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: RABU TARIKH: 23.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Kenangan Di Kem Bestari

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA : 12.50 – 1.50 Kelas : 3 Delima

STANDARD
3.2.1 Membina dan menulis; (ii) perenggan
PEMBELAJARAN

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- membina dan menulis perenggan dalam buku latihan dengan betul.

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid memahami bahan
AKTIVITI 3. murid membina dan menulis perenggan dalam buku latihan.
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 18"

PENILAIAN Murid menulis perenggan dalam buku latihan dengan betul.


PENTAKSIRAN

TAHAP 1 = TAHAP 3 = 22 TAHAP 5 =


TAHAP PENGUASAAN
TAHAP 2 =10 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang


EMK : ICT
PENGISIAN
KBT/TP : KB – Menjana idea Konstruktivisme : Mengembangkan idea
KURIKULUM
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 15
BELAJAR

PENGUKUHAN Menulis ayat berdasarkan frasa dan gambar yang betul.

PEMULIHAN Menulis ayat berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak
dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: KHAMIS TARIKH: 24.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Alangkah Seronoknya

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 3.10-4.10 Kelas : 3 Berlian

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks:


STANDARD
PEMBELAJARAN i. Kata kerja aktif transitif dan tak transitif,

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


OBJEKTIF - membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak
transitif

:
1. Murid meneliti petikan
2. Guru membimbing murid mengenal pasti kata kerja aktif transitif dan kata
kerja aktif tak transitif
AKTIVITI 3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja
aktif tak transitif.
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 19-20"

PENILAIAN Murid membina ayat berdasarkan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak
PENTAKSIRAN transitif.

TAHAP TAHAP 1 = 10 TAHAP 3 = 15 TAHAP 5 =


PENGUASAAN TAHAP 2 = 15 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : kerjasama


PENGISIAN
KBT/TP : KB – Menjana idea KP: Verbal Linguistik
KURIKULUM
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 16-17
BELAJAR

PENGUKUHAN Membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif.

PEMULIHAN Menulis ayat menggunakan kata kerja dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
___murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: KHAMIS TARIKH: 24.01.2019

TEMA 1 : KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Alangkah Seronoknya

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 4.40-5.40 Kelas : 3 Delima

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks:


STANDARD
PEMBELAJARAN i. Kata kerja aktif transitif dan tak transitif,

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


OBJEKTIF - membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak
transitif

:
1. Murid meneliti petikan
2. Guru membimbing murid mengenal pasti kata kerja aktif transitif dan
kata kerja aktif tak transitif
AKTIVITI 3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan kata
kerja aktif tak transitif.
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 19-20"

PENILAIAN Murid membina ayat berdasarkan kata kerja aktif transitif dan kata kerja aktif tak
PENTAKSIRAN transitif.

TAHAP TAHAP 1 = TAHAP 3 = 15 TAHAP 5 =


PENGUASAAN TAHAP 2 = 15 TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : kerjasama


PENGISIAN
KBT/TP : KB – Menjana idea KP: Verbal Linguistik
KURIKULUM
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 16-17
BELAJAR

PENGUKUHAN Membina ayat menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif.

PEMULIHAN Menulis ayat menggunakan kata kerja dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ___murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: JUMAAT TARIKH: 25.01.2019

TEMA KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Lawatan Ke Taman Herba

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 4.10 -5.10 Kelas : 3 Berlian

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks;


STANDARD
PEMBELAJARAN
(ii) kata kerja pasif"

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid mengenal pasti dan memahami kata kerja pasif
AKTIVITI berdasarkan teks
3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 19-20"

PENILAIAN Murid membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.
PENTAKSIRAN

TAHAP TAHAP 1 = TAHAP 3 = TAHAP 5 =


PENGUASAAN TAHAP 2 = TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : kerajinan


PENGISIAN
KBT/TP : KB – Mencirikan Kontekstual: Menghubungkait
KURIKULUM
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 18
BELAJAR

PENGUKUHAN Membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.

PEMULIHAN Menulis ayat menggunakan kata kerja pasif dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak dapat
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3
MINGGU: 4 HARI: JUMAAT TARIKH: 25.01.2019

TEMA KEKELUARGAAN

UNIT/TAJUK Kenangan Manis ( Unit 3 ) Tajuk Kecil: Lawatan Ke Taman Herba

SUBJEK/ TAHUN B.MELAYU MASA: 1.20-2.20 Kelas : 3 Delima

5.1.2 Memahami dan menggunakan kata kerja mengikut konteks;


STANDARD
PEMBELAJARAN
(ii) kata kerja pasif"

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


- membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.

1. Murid meneliti petikan


2. Guru membimbing murid mengenal pasti dan memahami kata kerja pasif
AKTIVITI berdasarkan teks
3. Murid membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar
4. Guru membuat rumusan dan kesimpulan berdasarkan aktiviti yang
dijalankan.
5. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti muka surat 19-20"

PENILAIAN Murid membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.
PENTAKSIRAN

TAHAP TAHAP 1 = TAHAP 3 = TAHAP 5 =


PENGUASAAN TAHAP 2 = TAHAP 4 = TAHAP 6 =

Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : kerajinan


PENGISIAN
KBT/TP : KB – Mencirikan Kontekstual: Menghubungkait
KURIKULUM
I-think :

BAHAN BANTU
Buku Teks Bahasa Melayu Thn ms 18
BELAJAR

PENGUKUHAN Membina ayat menggunakan kata kerja pasif berdasarkan gambar.

PEMULIHAN Menulis ayat menggunakan kata kerja pasif dengan bimbingan guru.

Pada akhir pengajaran:

REFLEKSI/IMPAK
____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____murid yang tidak
dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
Rancangan Pengajaran Harian
Pendidikan Kesenian (PSV) Tahun 1 2019

Minggu : 4 Hari : Jumaat Tarikh : 25.01.2019

Mata Pelajaran Pendidikan Masa 3.10-4.10


Kesenian
Kelas Tahun 1 Intan Tema dan Tajuk Seni Di Sekeliling Ku - Bunga-bunga di Taman
Bidang Menggambar – Capan ( contoh : capan jari)
Standard Kandungan 1.1 Bahasa Seni 2.1 Kemahiran
Visual Seni Visual
Objektif Pembelajaran Di akhir pengajaran murid dapat :
7. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual.
8. Menyenaraikan dan mengaplikasikan pelbagai media, proses dan teknik secara kreatif.
9. Membuat penerokaan media, teknik dan proses.

Standard Pembelajaran 11. Memperdengarkan lagu” Suasana Pagi” dan bersoal jawab berkaitan watak atau objek
(Aktiviti PdP) yang terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan dengan tajuk pelajaran.
12. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada contoh karya menggunakan peta i-
think.(EK1)
13. Meneroka dan mengaplikasi media,proses dan teknik. (EK 2)
14. Menganalisis dan memanipulasi idea dan pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
jalinan, warna, ruang dan bentuk serta prinsip kepelbagaian dan kesatuan. (EK 2)
15. Murid membuat proses awal menghasilkan karya.

EMK 3. Kreatif dan inovatif, keusahawanan (EK 1, EK 2, EK 3 EK 4 dan EK 5), TMK dan nilai
murni.

BBB Peta i-think, Internet dan CD


Media : Kertas lukisan, warna air, palet, berus warna.
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang menggambar menggunakan teknik capan berdasarkan
dua standard kandungan

Refleksi ........ orang murid mencapai objektif yang ditetapkan. ......... orang murid tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran pada masa akan datang
