Computations

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 14

CABANJEN, KYLAH JOY T.

BLDGTC44- EAC1

UNIT COMPUTATIONS OF MATERIALS

PART I: CONCRETE
WORKS
CATEGORY COMPUTATIONS CONCRETE VOLUME
NEEDED (CLASS A)
FOOTINGS Footing Details: 1.2m x 1.2 m
x 0.3 m (thickness)

Footing volume: 0.432m^3 or CEMENT: 60 bags of 40kg


multiplied by quantity 15 = Portland Cement
6.48m^3
SAND: 3.24m^3
CEMENT: (6.48)(9) = 58.32
or 60 bags of cement GRAVEL: 6.48m^3
SAND: (6.48)(0.50) = Needed for 15 footings.
3.24m^3

GRAVEL: (6.48)(1) =
6.48m^3

COLUMNS 0.40m x 0.40m x 7.80m =


1.248 or multiplied by
quantity 15 =
18.72m^3 CEMENT: 170 bags of 40kg
Portland Cement
CEMENT: (18.72)(9) =
168.48 or 170 bags of cement SAND: 9.36m^3
SAND: (18.72)(0.50) = GRAVEL: 9.36m^3
9.36m^3
Needed for 15 columns.
GRAVEL: (18.72)(1) =
18.72m^3
TOTAL FLOOR AREA:
SLABS 276m^2 x 0.15 (slab
thickness) = 41.4m^3
CEMENT: 373 bags of 40kg
CEMENT: (41.4)(9) = 372.6
Portland Cement
or 373 bags of cement
SAND: 20.7m^3
SAND: (41.4)(0.50) =
20.7m^3
GRAVEL: 41.4m^3
GRAVEL: (41.4)(1) =
41.4m^3

MAIN BEAMS TOTAL VOLUME OF ALL


MAIN BEAMS:
5.48m^3
CEMENT: 50 bags of 40kg
CEMENT: (5.48)(9) = 49.32
Portland Cement
or 50 bags
SAND: 2.74m^3
SAND: (5.48)(0.50) =
2.74m^3
GRAVEL: 5.48m^3
GRAVEL: (5.48)(1) =
5.48m^3

ROOF BEAMS TOTAL VOLUME OF ALL


ROOF BEAMS:
4.1m^3
CEMENT: 37 bags of 40kg
CEMENT: (4.1)(9) = 36.9 or
Portland Cement
37 bags
SAND: 2.05m^3
SAND: (4.1)(0.50) =
2.05m^3
GRAVEL: 4.1m^3
GRAVEL: (4.1)(1) = 4.1m^3
PART II: MASONRY
WORKS
CATEGORY COMPUTATIONS PIECES OF CHB NEEDED
GROUND FLOOR WALLS
Total wall area for ground
floor: 186.76m^2

Total area of openings: 1,990 or 2,080 pieces


35.49m^2

186.76-35.49 = 151.27m^2

151.27 (12.5 pcs of CHB per


m^2) = 1990 or (addtl. 10
percent) 2080 pcs of CHB

SECOND FLOOR WALLS


Total wall area for second
floor: 255.64m^2

Total area of openings: 2,900 or 3,200 pieces


33.64m^2

255.64-33.64 = 221.95m^2

221.95 (12.5 pcs of CHB per


m^2) = 2900 or (addtl. 10
percent) 3200 pcs of CHB

PART III: REBAR


WORKS
CATEGORY COMPUTATIONS AMOUNTT OF REBARS
NEEDED
FOOTINGS
Footing details:
1.20m x 1.20m x 0.30m
(thickness)

Reinforced traverse bars: 7- 44 pieces 16mm dia 6


16mm dia. Both ways meters of RSB
8cm concrete cover for
unexposed concrete works

Therefore, 120cm – 16cm =


104cm

For hook extension; pi(8)/2

= 22.16 (2) = 44.2cm


= 126.16

14 pieces of 1.26m of 16mm


dia. Reinforcing steel bars
with a quantity of 15
footings.

210 (1.26) = 264.6/6 = 44


16mm dia. 6m Reinforcing
steel bars.

COLUMNS
(REINFORCEMENTS) Column details:
0.40m x 0.40m x 7.80m

Reinforcements: 4 16mm dia.


Vertical deformed bars 78 pieces 16mm dia. 6
meters of RSB
12db (16mm) = 19.2 cm
extension; or 20cm extension
per bar

; 7.6m + .20m Extension =


7.8 x 4(vertical bars per
column) x 15 (quantity of
columns)

= 468 pieces of 16mm dia.


Reinforcing steel bars.

468/6 metersl

78 pieces of 16mm dia. 6


meters reinforcing steel bars.
COLUMNS (LATERAL Lateral ties details:
TIES) 10mm dia. steel bars.

2 spaced @ 50mm
4 spaced @ 100mm
4 spaced @ 150mm 252 pieces 10mm dia. 6
8 spaced @ 200mm meters of RSB
.40-.04= 0.360 x 4 +
extension; = 1.80m per lateral
tie.

3900 (2x50x2) – (4x100x2) –


(4x150x2) = 1700mm or
1.7m

1700/200 = 8.5 or 8 lateral


ties; therefore, total is 28(2) =
56 lateral ties for every
column.

56 (1.80) = 100.8m
= 100.8 (15)
= 1,512m/6
= 252 pieces of 10mm dia. 6
meters reinforcing steel bars

BEAMS
(REINFORCEMENTS) Beam details:

MB-1 = .30 x .20 x 5


MB-2 = .30 x .20 x 3
MB-3 = .30 x .20 x 3.8 132 pieces 10mm dia. 6
MB-4 = .30 x .20 x 3.7 meters of RSB

All beams will have 4 10mm


dia. Reinforcing steel bars

MB-1
(quantity 10)

5000-40 = 4960mm or 4.96m


4.96m + extension on both
sides = 5.36m (4)
= 21.44m (quantity 10) =
214.4m

214.4m/6 = 35.7 or 36 pieces


of 10mm dia. 6m Reinforcing
steel bars

MB-2
(quantity 6)

3000-40 = 2960mm or 2.96m


2.96m + extension on both
sides = 3.36m (4)

= 13.44m (quantity 6) =
80.64m

80.64m/6 = 13.4 or 14 pieces


of 10mm dia. 6m Reinforcing
steel bars

MB-3
(quantity 3)

3800-40 = 3760mm or 3.76m


3.76m + extension on both
sides = 4.16m (4)

= 16.64 (quantity 3) =
49.92m

49.92m/6 = 8 pieces of 10mm


dia. 6m Reinforcing steel bars

MB-4
(quantity 3)

3700-40 = 3660mm or 3.66m


3.66m + extension on both
sides = 4.06m (4)

= 16.24 (quantity 3) =
48.72m

48.72m/6 = 8 pieces of 10mm


dia. 6m Reinforcing steel bars

*Since there is no difference


in the length of the main and
the roof beams, the same
principles will be applied for
RB-1 to RB-4

= Summate all of MB-1 to


MB-4; 66 total 10mm dia. 6m
steel bars

Multiply by two for the roof


beams; 132 pieces total
10mm dia. 6m steel bars

BEAMS (STIRRUPS) For both Main beams and


Roof beams

For beams; separate into 4


different beams for varying
lengths.
228 pieces 10mm dia. 6
.30 x .20 x length varies meters of RSB
Subtract concrete cover all
around;

.260 x .160 x length varies

Hence, stirrups shall be a


dimension of a total of 1m
including the extension
already.

MB-1 = .30 x .20 x 5


MB-2 = .30 x .20 x 3
MB-3 = .30 x .20 x 3.8
MB-4 = .30 x .20 x 3.7

Stirrups details:

10 mm dia. Steel bars shall be


used for stirrups of all beams.

3 spaced @ 50mm
3 spaced @ 75mm
3 spaced @ 100 mm
= 1350mm subtrahend

Rest at 200mm on center

MB-1
(quantity 10)

5000mm length – 40mm for


concrete cover = 4960 mm

4960 – 1350 = 3610mm

3610 / 200 = 18 stirrups;


hence for MB-1 there shall be
36 stirrups in total

36 stirrups x 10 beams =
360/6 meters = 60 pieces of
10mm dia. Steel bars

MB-2
(quantity 6)

3000mm length – 40mm for


concrete cover = 2960 mm

2960 – 1350 = 1610mm

1610 / 200 = 8 stirrups; hence


for MB-2 there shall be 24
stirrups in total

24 stirrups x 6 beams = 144/6


meters = 24 pieces of 10mm
dia. Steel bars
MB-3
(quantity 3)

3800mm length – 40mm for


concrete cover = 3760 mm

3760 – 1350 = 2410mm

2410 / 200 = 12 stirrups;


hence for MB-3 there shall be
30 stirrups in total

30 stirrups x 3 beams = 90/6


meters = 15 pieces of 10mm
dia. Steel bars

MB-4
(quantity 3)

3700mm length – 40mm for


concrete cover = 3660 mm

3660 – 1350 = 2310mm

2310 / 200 = 12 stirrups;


hence for MB-4 there shall be
30 stirrups in total

30 stirrups x 3 beams = 90/6


meters = 15 pieces of 10mm
dia. Steel bars

*Since there is only a slight


difference in the dimensions
of the main and the roof
beams, the same principles
will be applied for RB-1 to
RB-4
= Summate all of MB-1 to
MB-4; 114 total 10mm dia.
6m steel bars

Multiply by two for the roof


beams; 228 pieces total
10mm dia. 6m steel bars.

SLAB TOTAL FLOOR AREA:


GROUND FLOOR: 135m^2
SECOND FLOOR: 141m^2
= 276m^2

Slab details: 10mm dia. 966 pieces 10mm dia. 6


Deformed bars for main meters of RSB
reinforcements spaced at
400mm OC both ways with a
depth of 150mm.

13.5- 0.04 concrete cover =


13.46m

10.00-0.04 concrete cover =


9.96

= 134m^2 area with concrete


cover

134/0.4= 335 pieces

134 +1 = 135 pieces alternate


straight and bent bars

134/.20 = 670+1 = 671 or


1,342 pieces at 1.50m

There are 4 cuts in every 6m


bar.

1342/4 = 335 or 336 pieces of


10mm dia. 6m Reinforcing
steel bars + 135 = 471 pieces.

471 (2) = 942 pieces.


Plus; for the balcony.

5.80/.40 = 15 pieces

5.80/.30 = 20 + 1 = 21
= 21 (2) = 42 at 1.50

42/4 = 11 pieces

15 + 11 = 26 pieces for the


balcony.

PART IV: TILE WORKS


CATEGORY COMPUTATIONS PIECES OF TILES
NEEDED
FLOOR TILES First, divide all areas that
require tiles. In this case, it
will be labeled as Bathroom
1, Bathroom 2, Powder 33 boxes of 600mm x
Room, Kitchen, and Laundry 600mm tiles
area.

Area per room in sqm:

POWDER ROOM – 6.00m^2


BATHROOM 1 – 6.00m^2
BATHROOM 2 – 6.50m^2
KITCHEN – 15.00m^2
LAUNDRY AREA –
9.00m^2

One box of 600mmx600mm


tiles covers an area of
1.44m^2;

POWDER ROOM:

6.00m/1.44m = 4.166.. or 5
boxes of 600x600mm
bathroom tiles.
BATHROOM 1
(MASTER’S):

6.00m/1.44m = 4.166.. or 5
boxes of 600x600mm
bathroom tiles.

BATHROOM 2:

6.50m/1.44m = 4.5 or 5 boxes


of 600x600mm bathroom
tiles.

LAUNDRY AREA:

9.00m/1.44m = 6.25 or 7
boxes of 600x600mm tiles.

KITCHEN:

15.00/1.44 = 10.4 or 11 boxes


of 600x600mm tiles.

WALL TILES First, divide all areas that


require wall tiles. In this case, 48 boxes of 600mm x
it will be labeled as Bathroom 600mm tiles
1, Bathroom 2, Powder
Room. Then find the
coverage area for all the
walls.

POWDER ROOM:

2.1(2) (quantity 2) = 8.4m^2


= 5.8 or 6 boxes of
600mmx600mm tiles

2.1(3) (quantity 2) = 12.6m^2


= 8.75 or 9 boxes of
600mmx600mm tiles

= 15 boxes of
600mmx600mm tiles
BATHROOM 1
(MASTER’S):

2.1(2) (quantity 2) = 8.4m^2


= 5.8 or 6 boxes of
600mmx600mm tiles

2.1(3) (quantity 2) = 12.6m^2


= 8.75 or 9 boxes of
600mmx600mm tiles

= 15 boxes of
600mmx600mm tiles

BATHROOM 2:

2.1(3) (quantity 4) = 25.2m^2


= 17.5 or 18 boxes of
600mmx600mm tiles

PART V: PAINT
CATEGORY COMPUTATIONS GALLONS OF PAINT
NEEDED
PAINT JOB Paint will be done with 4
coats.
150 gallons of paint total
Area of walls = 373.22 (2)
= 746.44m^2 total for all walls

746.44/15= 50 gallons for


Primer coat

746.44/20= 37.322 or 40
gallons for First coat

746.44/25 = 30 gallons for


Second coat
746.44/25 = 30 gallons for
Final coat

PART VI: ROOF


CATEGORY COMPUTATIONS PIECES OF ROOF TILES
NEEDED
ROOF TILES For Ondula type clay tiles, a
square meter requires 15
pieces.

Total roof area is 169.86m^2

169.86(15) = 2,550 pieces

You might also like