0% found this document useful (0 votes)
14 views2 pages

Bayes Theorem

Download as xlsx, pdf, or txt
Download as xlsx, pdf, or txt
Download as xlsx, pdf, or txt
You are on page 1/ 2

Cancer Screening

Objective To illustrate Bayes' Theorem.


Definitions:
Given:
C = event that the patient has cancer
Experience shows that 3 percent of the patients who are given a screening C' = event that the patient has no cancer
test actually have cancer. If a patient has cancer, the test will yield a positive T = event that the screening test is positive
result 98% of the time and a negative result 2% of the time (a "false
negative"). If a patient has no cancer, the test will yield a negative result T' = event that the screening test is negative
96% of the time, and a positive result 4% of the time (a "false positive").

Given (in symbolic form):


Question:
P(C) = 0.03 Þ P(C') = 0.97
Suppose the test is positive. What is the probability P(T|C) = 0.98 Þ P(T'|C) = 0.02
that the patient actually has cancer? P(T|C’) = 0.04 Þ P(T'|C') = 0.96

Method 1: Bayes' Theorem:


Bayes' Theorem says: Comment
P(Cancer | Positive Test) = P(Positive Test | Cancer) P(Cancer) / P(Positive Test) P(C|P) is lower than
P(Positive Test) = P(Positive Test | Cancer) P(Cancer) + P(Positive Test | No Cancer) P(No Cancer) you might expect.
P(Positive Test) = (0.98)(0.03) + (0.04)(0.97) = .0294 + .0388 = 0.0682
So P(Cancer | Positive Test) = (0.98)(0.03)/( 0.0682) = (0.0294)/(0.0682) = 0.4311 or 43.11%

Method 2: Create a hypothetical frequency table


Construct a hypothetical table of frequencies assuming 10,000 Definitions:
patients. Then P(Cancer | Positive Test) = 294 / 682 = 0.4311 C = event that the patient has cancer
C' = event that the patient has no cancer
T = event that the screening test is positive
Positive Test (T) Negative Test (T') Row Total T' = event that the screening test is negative
Cancer (C) 294 6 300
No Cancer (C') 388 9,312 9,700 Given (in symbolic form):
Col Total 682 9,318 10,000
P(C) = 0.03 Þ P(C') = 0.97
P(T|C) = 0.98 Þ P(T'|C) = 0.02
P(T|C’) = 0.04 Þ P(T'|C') = 0.96
The Bottom Line
Bayes' formula is the "right" way to do this type of
problem, yet many people feel that Bayes' formula is a Table Frequencies
little hard to understand. The table method offers an 0.03 x 10,000=300 0.97 x 10,000 = 9700
appealing heuristic. 0.98 x 300= 294 0.02 x 300 = 6
0.04 x 9,700=388 0.96 x 9,700 = 9,312
Hospital Litigation
Objective To illustrate Bayes' Theorem. Definitions:
Given: M = event that a malpractice suit is filed
Three hospitals centers have 50%, 30% and 20% of the patients, M' = event that a malpractice suit is not filed
respectively. Experience shows that malpractice suits are filed with H1 = event that the case is from hospital 1
respective probabilities of .001, .005, and .008. H2 = event that the case is from hospital 2
H3 = event that the case is from hospital 3

Question: Given (in symbolic form):


If a malpractice suit is filed, what is the P(H1) = 0.50 P(M | H1) = 0.001
probability that it originated in hospital 1? P(H2) = 0.30 P(M | H2) = 0.005
P(H1) = 0.20 P(M | H3) = 0.008
Method 1: Bayes' Theorem:
Bayes Theorem says:
P(H1 | M) = P(M | H1) P(H1) / S P(M | Hj) P(Hj)
P(H1 | M) = P(M | H1) P(H1) / [ P(M | H1) P(H1) + P(M | H2) P(H2) + P(M | H3) P(H3) ]
P(H1 | M) = (0.001)(0.50) / [ (0.001)(0.50) + (0.005)(0.30) + (0.008)(0.20) ]
P(H1 | M) = 0.0005 / [ 0.0005 + 0.0015 + 0.0016 ]
P(H1 | M) = 0.0005 / 0.0036
P(H1 | M) = 0.1389 or 13.89%

Method 2: Create a hypothetical frequency table Definitions:


Construct a hypothetical table of frequencies assuming 10,000 patients. Then M = event that a malpractice suit is filed
P(Hospital 1 | Malpractice Suit Filed) =P(H1 | M) = 5/36 = 0.1389 M' = event that a malpractice suit is not filed
H1 = event that the case is from hospital 1
H2 = event that the case is from hospital 2
H3 = event that the case is from hospital 3
Malpractice Suit (M) No Malpractice Suit (M') Row Total
Hospital 1 (H1) 5 4,995 5,000
Hospital 2 (H2) 15 2,985 3,000
Hospital 3 (H3) 16 1,984 2,000 Given (in symbolic form):
36 9,964 10,000
P(H1) = 0.50 P(M | H1) = 0.001
P(H2) = 0.30 P(M | H2) = 0.005
The Bottom Line P(H1) = 0.20 P(M | H3) = 0.008
Comment Bayes' formula is the "right" way to do this type of
problem, but many people feel that Bayes' formula is a little
hard to understand. The table method is a heuristic method with Table Frequencies
intuitive appeal. 0.50 x 10,000=5000 0.001 x 5,000 = 5
0.30 x 10,000=3000 0.005 x 3,000 = 15
0.20 x 10,000=2000 0.008 x 2,000 = 16

You might also like