Proiect Didacticheidi Fetita Muntilor
Proiect Didacticheidi Fetita Muntilor
Proiect Didacticheidi Fetita Muntilor
Data: 06.06.2023
Clasa: I
Propunător:
Unitatea de învăţământ:
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: Vine vara!
Subiect: Heidi, fetița munților- Recapitulare finală
Tipul lecţiei: Recapitulare și sistematizarea cunoștințelor
Scopul lecției: Recapitularea cunoștințelor dobândite de elevi referitoare la fonetica și vocabularul limbii române, a deprinderii de înțelegere a
mesajului scris, în vederea formării competențelor specifice disciplinei
Forma de realizare: integrată
Domenii integrate: Arte vizuale și abilități practice
COMPETENȚE GENERALE (CLR):
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia;
b) Mijloace didactice: planșă cu rebus, laptop, videoproiector, tablă, instrumente de scris, fișă de lucru, creioane colorate;
c) Forme de organizare: frontală, individuală;
Bibliografice:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba romană – Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013; București, 2013.
2. Bianca Bucurenciu, Culegere pentru clasa I, Editura Aramis, 2020
3. Corneliu Crăciun, Metodica predării limbii române în învățământul primar, Editura Emia, 2020
Temporale: 45 minute;
Umane: 22 elevi;
DEMERSUL DIDACTIC
Etapele Ob STRATEGII DIDACTICE Evaluare
lecţiei Op
Activitatea
Mijloace Metode și Forma de
cadrului didactic
didactice procedee organizare
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea
organizatoric lecţiei: pregătirea materialului didactic necesar, Conversația Frontală
1 min. stabilirea liniștii, îndrumarea elevilor în activitatea de
pregătire.
2.Captarea Se propune elevilor rezolvarea unui rebus, descoperind Planșă cu rebus Conversația Frontală Aprecieri
atenției pe verticala A-B scris cuvântul „RECAPITULARE”. Videoproiector Individuală verbale
10 min. ANEXA 1
3.Anunțarea Se pornește de la cuvântul obținut pe verticala Conversația Frontală
temei și a rebusului.
obiectivelor - Ce ați obținut pe verticala A-B?
2 min. - Astăzi, ora de Comunicare în limba română va
fi una de recapitulare.
- Vă rog să fiți foarte atenți pe parcursul
activității la indicațiile mele pentru a rezolva
corect sarcinile de lucru pe care le-am pregătit
pentru voi.
Se notează pe tablă titlul lecției.
4.Recapitularea Se prezintă elevilor fișa de lucru care are ca text suport Fișă de lucru Conversația
cunoștințelor „Heidi, fetița munților” după Johanna Spyri, aceasta Laptop Explicaţia Frontală Observarea
20 min. fiind proiectată pe tablă. Videoproiector Exrcițiul sistematică
Elevii vor fi lăsați câteva minute pentru a lectura
textul, după care se va trece la citirea în lanț.
O1 Se vor adresa elevilor câteva întrebări referitoare la Conversația Aprecieri
textul citit: verbale
O2 - Despre cine este vorba în text?
- Cu cine urma Heidi să locuiască?
Ne vom îndrepta atenția către fișa de lucru și vom
începe rezolvarea exercițiilor la tablă și pe fișa de Conversația
lucru. Tabla Observarea
sistematică
Elevii vor extrage din text un cuvânt format de trei Individuală
O3 silabe, un cuvând scris cu literă inițială mare și un
cuvânt ce conține un grup de litere.