Criticilor Mei
Criticilor Mei
Criticilor Mei
Proiect didactic
Profesor: Violeta Pînzari
Instituția de învățământ: Liceul Teoretic „Alexei Mateevici” din Dondușeni
Clasa: a IX-a
Tema lecției: „Criticilor mei” de Mihai Eminescu. Receptare. Lexicul textului
Tipul lecției: de comunicare/însușire de noi cunoștințe
Competențe specifice:
8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.
Obiective operaționale:
a. să definească noțiunea de artă poetică;
b. să identifice tema poeziei:
c. să lectureze expresiv textul „Criticilor mei”;
d. să comenteze titlul textului;
e. să interpreteze textul literar pe secvențe.
Strategii didactice
Metode și procedee: lectura, conversaţia euristică, problematizată,observaţia sistematizată, învătarea prin descoperire, exerciţiul, cenaclul literar, ciorchinele
Mijloace didactice: fișă, ppt , laptop, imagini, video
Forme de organizare a activității: frontal, individual
Resurse bibliografice:
1. Curriculum școlar la limba și literatura română pentru clasele a V-a – a IX-a, versiune actualizată, Chișinău, 2010;
2. Clasa a IX-a Limba şi literatura română, T. Cartaleanu, M. Ciobanu O. Cosovan, Chișinău: Ed. Știința, 2019;
3. ȘCHIOPU, Constantin, Metodica predării limbii române, Editura Carminis, Piteşti, 2009.
Demersul didactic
Etapa Activitatea profesorului Resursele și timpul Activitatea elevilor
Evocare Salutul. 5 min
Momentul organizatoric. conversația, Se pregătesc pentru oră.
Verificarea temei de acasă. imagine Răspund tema pentru acasă.
Captarea atenției:
Comentarea afirmației:
-Explicarea cuvintelor noi Elevii vor preciza că tema textului este arta poetică, viziunea
-Despre ce este textul?
eminesciană despre critica literară.
-Cui i se adresează eul liric?
-Comentează viziunea poetică eminesciană ce se Concepția estetică a lui Eminescu, după cum reiese și din
reflectă în poezia Criticilor mei. această poezie, se întemeiază pe justa înțelegere a unității
dintre conținutul de idei și expresie. Datoria artistului este să
slujească adevărul, să nu mistifice sau să simuleze. Eminescu
este un poet de înaltă conștiință artistică, atent și la ceea ce
spune, și la felul cum spune , tinzând necontenit către
perfecțiune.
Poezia se constituie astfel într-o tristă și ironică
replică la critica formală și superficială a contemporanilor –
și a acelora care vor veni după moartea sa, ca să coboare în
noroi și-n derizoriu tot ce a trăit și a pătimit poetul, toată
floarea sa de gânduri și imagini din care s-a zămislit poezia
eminesciană. Poetul îndreaptă critica sa împotriva făuritorilor
de forme, care nu caută un conținut în opera sa, un substrat și
un temei de gândire filosofic. Nu ne este greu să
recunoaștem figuri ale zilei aici, să înțelegem amărăciunea
lui Eminescu.
Arta nu poate fi practicată de oricine. Sigur, unii se
vor încăpățâna, dar istoria e o sită care va reține numai ceea
ce a fost autentic și profund.
Eminescu e conștient, în adâncul sufletului său, de
acest lucru, că istoria va face dreptate. Această convorbire,
peste timp, cu urmașii săi, în Criticilor mei este
înduioșătoare. Poetul știe, are certitudinea că cei care îi vor
urma, vor ști să distingă într valoare și non-valoare, între
simțire adevărată și simțire goală, deșartă. Acest monolog
nesfârșit al poetului cu sine însuși, adânc și filosofic, devine
în Criticilor mei un dialog, prin care Eminescu instituie o
punte între el și toți cei care-l vor urma.
Reflecție Profesorul propune o sarcină creativă: 5 min Elevii își imaginează această situație și scriu ideile lor.
Imaginați-vă că aveți posibilitatea să definiți scriere creativă ,
procesul creației. Care ar fi viziunea voastră imagine
proprie?
Notează tema pentru acasă.