Proiect Didactic-I.f., Gradul II

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DIDACTIC PENTRU INSPECȚIA FINALĂ

GRADUL II

PROPUNĂTOR : Educ. NĂSTASĂ LILI- GABRIELA

PROFESOR METODIST: TĂBĂCARU ECATERINA

2021
SCENARIUL ZILEI

TEMA ANUALĂ: ”Cine și cum planifică o activitate?”

TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: „CU CE CĂLĂTORIM?”

TEMA ZILEI: „CĂLĂTOR PRIN LUMEA ÎNTREAGĂ”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

LOCUL DE DESFĂȘURARE : Sala de grupă

GRUPA: MARE

DURATA: 1 ZI

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

SALUTUL: „Bună dimineața în zi de primăvară

Mă bucur că ați venit cu toții iară

Începe acum o nouă zi,

Bună dimineața ,copii!”

PREZENȚA: „După ce ne-am adunat

Și frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Oare cine a venit?”

CALENDARUL NATURII: anotimp, lună, zi, vremea

MESAJUL ZILEI: ”Trenulețul cu surprize”

RUTINE: „Astăzi avem lecție,/Mijloace de locomoție/Privesc cu mirare/ Ce să fie oare?

Vaporul și o barcă/ plutesc ușor pe apă/ Avionul și elicopterul/ Spre cer își iau
zborul /

Trenuri și drezine/ Merg atent pe șine/ Căruța și carul/ Bat în lung hotarul/

Autobuzul , bicicleta/Mașina și camioneta

Toate merg pe stradă/ Lumea să le vadă

Metroul din stație în stație

Pe sub pământ merge cu grație


Submarinul pe sub apă/Vrea vaporul să-l întreacă

Mijloacele de deplasare/ Toate-s bune la mișcare.„

TRANZIȚII: ”Vine trenul”/ ”Trenul tuc-tuc”

„Trenul”- S mic music”

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1

BIBLIOTECĂ: ”Cartea mea cu mijloace de transport”

JOC DE MASĂ: „Puzzle” cu mijloace de transport

ARTĂ: „ Apă cu valuri”- pictură (amprentare)

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DOMENIUL ȘTIINȚĂ - ACTIVITATE MATEMATICĂ

- JOC DIDACTIC

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE - ACTIVITATE ARTISTICO-PLASTICĂ

- DECUPARE, LIPIRE

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2

„Cel mai iscusit șofer!”-orientare spațială

„Pietonul” - joc de atenție


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 27.05.2021

PROPUNĂTOR: NĂSTASĂ LILI - GABRIELA

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N. NR 2 SASCUT-SAT

GRUPA MARE

TEMĂ ANUALĂ: „CINE ȘI CUM PLANIFICĂ/ORGANIZEAZĂ O ACTIVITATE?”

TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: „CU CE CĂLĂTORIM?”

TEMA ZILEI: ”CĂLĂTOR PRIN LUMEA ÎNTREAGĂ„

MOD DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITĂȚI LIBER - ALESE

1. SECTOR BIBLIOTECĂ

TEMA:„ Cartea mea cu mijloace de transport”

SUBIECT LUDIC: „Mijloace de transport preferate”

DOMENIUL DE DEZVOLTARE: capacități și atitudini de învățare

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

COMPORTAMENTE:

 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;


 Realizează sarcinile cu consecvență;
 Inițiază activități de învățare și interacțiune cu copiii sau adulții din mediul apropiat.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
 Să recunoască mijloacele de transport pe uscat, pe apă și în aer;
 Să denumească corect mijloacele de transport;
 Să despartă corect în silabe mijloacele de transport;
 Să plaseze jetoanele cu mijloacele de transport în cărticică.
PSIHO-MOTORII:
 Vor păstra o poziție corporală corectă în timpul activității;
AFECTIVE:
 Vor manifesta interes și implicare în desfășurarea activității de plasare a jetoanelor cu
mijloacele de transport;
 Vor participa activ și cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația;
 MATERIAL DIDACTIC: cărticica cu mediile de transport, jetoane;
 MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: individual, în grup;
RESURSE:
 UMANE: preșcolarii grupei;
 TEMPORALE: 10-15 MINUTE;
 SPAȚIALE: sala de grupă;

BIBLIOGRAFICE:
 Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2019;
 Psihopedagogie, Dumitriu Gh, Dumitriu Constanța, EDP București, 2003;
 Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educație timpurie, 2019.
2. JOC DE MASĂ

TEMĂ: Puzzle cu mijloace de transport;


SUBIECT LUDIC: „Călătorim cu avionul, mașina”
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: „Capacități și atitudini de învățare”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Activare și manifestare a potențilului creativ;
COMPORTAMENTE:
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 integrează ajutorul primit pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 COGNITIVE:
- Să redea tema prin tehnica îmbinării sau alăturării pieselor;
- Să se încadreze în timpul stabilit;
- Să strângă materialele de lucru la terminarea activității;
 PSIHO-MOTORII:
- Să îmbine corect piesele de puzzle;
 AFECTIVE:
- vor participa afectiv la activitate;
- se vor manifesta liber - creativ;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația;
 MATERIAL DIDACTIC: puzzle;
 MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: frontal, pe grupe;
RESURSE:
 UMANE: preșcolarii grupei;
 TEMPORALE: 10-15 minute;
 SPAȚIALE : sala de grupă;
 BIBLIOGRAFICE:
- Curriculum pentru învățământul preșcolar, 3-6 /7 ani, M.E.C.T.S.,2019;
- ”Ziua bună începe de dimineață„, Corneliu Lazăr, Cornelia Marta, Elena Ilie,
Gabriela Berceanu, Smaranda Maria Ciofica;
-Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educație, 2019.
3. SECTOR ARTĂ
TEMA : Pictură
SUBIECT LUDIC: „Apa cu valuri”
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Capacități și atitudini de învățate;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Activare și manifestare a potențialului creativ;
COMPORTAMENTE: Demonstrarea creativității prin activități artistico-plastice;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 COGNITIVE:
- Să-și dezvolte imaginația creatoare;
- Să redea prin tehnica amprentării conținutul temei;
-Să-și dezvolte îndemânarea.
 PSIHO-MOTORII:
- Vor păstra o poziție corectă a corpului în timpul desfășurării activității;
- Manifestă interes față de tema dată.
 AFECTIVE:
- Exersează cu sprijin, aprecierea pozitivă în diferite situații educaționale;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, demonstrația;
MATERIAL DIDACTIC: acuarele, bureți, fișe;
MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: pe grupe cu elemente de individualizare;
RESURSE:
 UMANE: preșcolarii grupei;
 TEMPORALE: 10-15 minute;
 SPAȚIALE: sala de grupă;
 BIBLIOGRAFICE:
- Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-6 /7 ani) , MECTS , 2019;
- Proiectarea didactică în învățământul preșcolar, M.,Mătăsaru, M., Chiriloaie,
V.,Pricopoaia, L., Mătăsaru, C., Nedelcu, Ed. CCD Bacău, 2004.
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENT CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


METODE MIJLOACE FORME DE
DIDACTIC ORGANIZARE
1.ADP Activitatea zilei începe cu Conversația frontal Aprecieri verbale
ÎNTÂLNIREA DE întâlnirea de dimineață.
DIMINEAȚĂ Salutul se realizează cu
ajutorul versurilor:
”Bună dimineața în zi de
primăvară Calendarul naturii
Mă bucur că ați venit cu toții
iară
Începe acum o nouă zi
Bună dimineața , copii!”
Se interpretează cântecul
”Autobuzul”. Explicația
Prezența se realizează după
versurile:
”După ce frumos ne-am
adunat/Și frumos ne-am
salutat/Colegii ne-am
întâlnit/Oare cine nu a venit?
Eu mă numesc...și astăzi
vreau să călătoresc cu...”
Calendarul naturii se va
realiza prin formula:
„Cum este vremea astăzi?
„În ce anotimp suntem?”
„Cum ne-am îmbrăcat
astăzi?”
„În ce zi a săptămânii
suntem?”

2.CAPTAREA Se realizează prin Observația Trenulețul din frontal Aprecieri verbale


ATENȚIEI descoperirea unei gări în care Explicația materiale
a oprit trenulețul cu surprize, reciclabile
realizat din materiale
reciclabile, ce are în
locomotivă, respectiv în Plicuri cu
vagoane materialele pentru materiale
activitățile care vor fi extrase didactice
la momentul potrivit.
Copiii , așezați pe scăunele
dispuse în semicerc vor
întâmpina trenulețul surpriză
cu un cântec învățat în această
săptămână: „trenulețul pe
șine”.
3.ANUNȚAREA În locomotiva acestuia este un Conversația Plicul din frontal
TEMEI ȘI A plic cu tema de astăzi.Plicul Explicația locomotivă
OBIECTIVELOR conține sectoarele după care jetoane
vom lucra astăzi, respectiv:
„Bibliotecă, Joc de masă ,
Artă” și ecusoanele după care
se formează grupele de copii,
respectiv : avioane, vaporașe
și mașinuțe.
Copiii primesc ecusoanele și
în funcție de acestea vor
ocupa locurile pe centrele de
interes unde găsesc un
element asociat mijlocului de
transport de pe ecusonul
primit prin tranziția:
„Unu, doi, unu, doi/Să nu
facem tărăboi/trei , patru,
cinci/ O să mă așez aici/Șase,
șapte, opt/ Am să vă arăt ce
pot/Nouă, zece/ Nimeni nu
mă-ntrece.”
4.PREZENTARE La centrul de interes Conversația Cartea Pe grupe Interesul pentru
A ”Bibliotecă ”, copiii vor Explicația Puzzle fiecare centru
CONȚINUTULUI realiza ”Cartea mea cu Fișe
mijloace de transport„. Acuarele
La centrul de interes ”Joc de Burete individual
masă”, copiii vor realiza
puzzle cu mijloace de
transport.
La centrul de interes „Artă”,
copiii vor realiza prin
amprentare cu buretele un
desen ”Apa și valurile” pe
care o vom folosi și la o
activitate ulterioară.
5.DIRIJAREA La sectorul ”Bibliotecă ”, Conversația Cartea cu Pe grupe Interesul pentru
ÎNVĂȚĂRII copiii vor primi o carte Explicația autocolante fiecare centru
realizată într-o activitate Demonstrația Jetoane
anterioară ce conține mediile Puzzeluri
de transport(aerian, terestru și Fișa
maritim) unde vor lipi Acuarele individual
autocolante sau imagini cu Burete
mijloacele de transport în
funcție de mediile de
transport.
La sectorul „Joc de masă”,
copiii vor realiza puzzeluri cu
mijloace de transport.
La sectorul ”Artă”, copiii vor
realiza un desen prin tehnica
amprentării: ”Apa cu valuri”.
6. OBȚINEREA Copiii realizează sarcinile Conversația Lucrările copiilor Pe grupe Aprecieri verbale
PERFORMANȚEI creând astfel :”Cartea mea cu Exercițiul
mijloace de transport”; individual
”Puzzel-uri cu mijloace de
transport”, descriind apoi
imaginile;

„Desenul cu ”APA CU
VALURI”, denumind ce
mijloace de transport îi
corespund.
7.ASIGURAREA Copiii de la fiecare centru vor Conversația Lucrările copiilor Pe grupe Aprecieri verbale
RETENȚIEI ȘI A realiza pe rând sarcinile de la Explicația individual
TRANSFERULUI celelalte centre. Exercițiul
8. EVALUARE Se realizează prin ”Turul Conversația Lucrările copiilor Frontal Aprecieri verbale
galeriei”, copiii fiind Pe grupe Aplauze
recompensați cu aplauze.
PROIECT DIDACTIC

DATA:27.05.2021
PROPUNĂTOR: NĂSTASĂ LILI- GABRIELA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N . NR 2 SASCUT-SAT
GRUPA : MARE
TEMA ANUALĂ: ”CINE ȘI CUM PLANIFICĂ/ORGANIZEAZĂ O
ACTIVITATE?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ:„CU CE CĂLĂTORIM?”
TEMA ZILEI: „CĂLĂTOR PRIN LUMEA ÎNTREAGĂ”
MOD DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA 1- DȘ 2-DOS 2 - ALA2)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITĂȚI PE DOMENII
EXPERIENȚIALE/ACTIVITATE MATEMATICĂ
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi
SUBIECT LUDIC: „ Numără și potrivește”-joc didactic
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: DEZVOLTARE COGNITIVĂ ȘI
CUNOAȘTEREA LUMII
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Cunoștințe și deprinderi elementare matematice
pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat.
COMPORTAMENTE:
 Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația;
 Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
 Rezolvă situații problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
COGNITIVE:
- Să numere crescător și descrescător în limitele 1-9;
-Să stabilească locul fiecărui număr în șirul numeric;
- Să stabilească vecinii numerelor din concentrul 1-9;
- Să ordoneze elementele unei mulțimi după anumite criterii;
PSIHO-MOTORII:
- Vor păstra o poziție corporală corectă în timpul activității;
AFECTIVE:
-Vor manifesta interes și implicare în desfășurarea activității;
- Vor participa activ și cu interes la activitate.
STRATEGII DIDACTICE
 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația,
problematizarea;
 MATERIAL DIDACTIC: planșe cu mediile de transport, jetoane;
 MODALITĂȚI DE DESFĂȘURARE: pe grupe, individual.
RESURSE:
 UMANE: preșcolarii grupei
 TEMPORALE: 10-15 MINUTE
 SPAȚIALE: sala de grupă
 BIBLIOGRAFICE:
- Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani), MECT, 2019;
- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculum pentru educație timpurie;
-Activitate integrată din grădiniță, Ghid pentru cadrele didactice, L.,Culea ,
Didactica Publishing House, București, 2008;
- Metode interactive de grup, Ghid metodic, Silvia Breben, Ed Arnes, 2002.
SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENT CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
1. CAPTAREA Se realizează cu ajutorul Conversația Plicul cu frontal Corectarea ținutei
ATENȚIEI „Trenulețului” cu surprize”, Explicația sarcini
care are în vagoane plicuri
cu sarcinile activității.
Copiii rămân grupați după
însemnele ecusonului.
2. Ce știm noi despre șirul Conversația Planșe cu frontal Evaluarea
REACTUALIZARE numerelor naturale în Explicația numere răspunsurilor
A concentrul 1-9 ?(ordonare Demonstrația copiilor
CUNOȘTINȚELOR crescător și descrescător, Exercițiul
vecinii , numerele pare,
impare).
3.ANUNȚAREA Pentru a fi mai ușor să Conversația frontal Observarea
TEMEI ȘI A identificăm mijloacele de Explicația sistematică a
OBIECTIVELOR transport și mediile de copiilor
transport vom ordona
jetoanele cu mijloacele de
transport după anumite
cerințe: crescător,
descrescător, numere pare,
numere impare printr-un
joc didactic desfășurat pe
echipe formate după
mediile de transport:
„Numără și potrivește”.
4. PREZENTAREA Așadar la fiecare echipă Conversația Planșe frontal Observarea
NOULUI este înmânată o planșă cu sistemică a copiilor
CONȚINUT unul din mediile de
transport :
Echipa avioanelor-mediul
aerian;
Echipa Vapoarelor- mediul
acvatic
Echipa mașinuțelor- mediul
terestru.
Dintr-un săculeț , copiii vor
extrage jetoane pe care le
vor atribui mediilor de
transport potrivite,
ordonându-le după cerințe:
Echipa avioanelor-
crescător, Echipa
Vapoarelor- descrescător,
Echipa Mașinuțelor-
numere pare și numere
impare.
5. DIRIJAREA EXPLICAREA ȘI Expunerea Săculeț cu frontal
ÎNVĂȚĂRII DEMONSTRAREA Conversația jetoane
JOCULUI Exercițiul Observarea
Se explică și se sistemică a copiilor
demonstrează modul de
desfășurare al jocului. Planșe
Câte un copil de la fiecare
echipă vine să extragă câte
un jeton dintr-un săculeț.
Copiii recunosc mijlocul de
transport și îl atribuie
echipei care deține planșa
cu mediul de transport
aferent, după care își reiau
locul în echipele lor.
JOCUL DE PROBĂ
Se execută un joc de probă
pentru a vedea dacă copiii
au înțeles cerințele.
DESFĂȘURAREA
PROPRIU-ZISĂ
Câte un copil de la fiecare
echipă , vor veni prin
rotație să extragă jetoane
din săculeț; după care
recunosc mijlocul de
transport, îl atribuie
mediului de transport.
Echipele care primesc
jetoanele le ordonează după
cerința dată. Jocul continuă
până ce toate echipele au
completat șirul numeric
după cerințe. Câștigă echipa
care a așezat corect
jetoanele.
COMPLICAREA Evaluarea
JOCULUI răspunsurilor
Copiii dintr-o echipă vor copiilor
închide ochii timp de câteva
secunde, timp în care eu voi
adăuga un jeton diferit pe
planșa lor. Voi ruga copiii
să deschidă ochii să
descopere greșeala.
6.OBȚINEREA Un copil extrage câte problematizare jetoane Individual Evaluarea
PERFORMANȚEI jetoane vrea dintr-o cutie a răspunsurilor
grupă de elemente, apoi copiilor
spune câte a luat , câte au
rămas și așezându-le la loc
spune câte sunt de toate.
7.ASIGURAREA Pun câteva întrebări depre Conversația individual Evaluarea
RETENȚIEI ȘI A activitate: Cum s-a numit Observația răspunsurilor
TRANSFERULUI jocul? copiilor
Cum au fost ordonate
numerele?
Ce mijloace de transport am
folosit în joc?
Ce medii de transport se
potrivesc...?
8. EVALUARE Copiii adună câte o grupă Conversația jucării Pe echipe Recompense
de elemente după cerința Exercițiul individual -jucării
educatoarei și le depune în Explicația
săculeț.
Fiecare echipă primește o
jucărie după obiectele cu
care au lucrat, aceasta
devenind mascota echipei și
fiecare copil primește o
jucărie din mediul în care a
lucrat.
PROIECT DIDACTIC

DATA:27.05.2021
PROPUNĂTOR: NĂSTASĂ LILI- GABRIELA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N . NR 2 SASCUT-SAT
GRUPA : MARE
TEMA ANUALĂ: ”CINE ȘI CUM PLANIFICĂ/ORGANIZEAZĂ O
ACTIVITATE?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ:„CU CE CĂLĂTORIM?”
TEMA ZILEI: „CĂLĂTOR PRIN LUMEA ÎNTREAGĂ”
MOD DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA 1- DȘ 2-DOS 2 - ALA2)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITATE PRACTICĂ
SUBIECT LUDIC: „Vaporul”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Consolidare de priceperi și deprinderi
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Capacități și atitudini de învățare
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Activare și manifestare a potențialului creativ
COMPORTAMENTE: Demonstrează creativitate prin activitățile artistico-plastice și
practice.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 COGNITIVE:
- Să denumească materialele folosite în elaborarea temei (Vaporul): planșa,
hârtia colorată, foarfece, lipici;
- Să respecte etapele și tehnica de lipire,
-Să lucreze cu ambele mâini pentru a duce la bun sfârșit executarea sarcinilor;
- Să respecte principiile armonice și echilibrul între elementele compoziționale;
- Să realizeze dimensiunea estetică a compoziției aplicative și păstrarea
acurateței lucrării.
 AFECTIVE:
- Să aprecieze critic propria lucrare în raport cu modelul;
-Să participe cu interes și plăcere la activitate;
 PSIHOMOTORII:
- Vor manipula cu atenție materialele puse la dispoziție cu ajutorul coordonării
oculo-motorie;
-Vor adopta o poziție corectă pe parcursul activității.
METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, demonstarțiă,
expunerea;
MIJLOACE: lucrarea model, foarfece, lipici, hârtie colorată;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE:
 UMANE: preșcolarii grupei;
 TEMPORALE: 30 DE MINUTE;
 SPAȚIALE: sala de grupă;
 BIBLIOGRAFICE:
-Proiectarea pas cu pas - îndrumător pentru cadrele didactice din învățământul
preșcolar, Alecsa I., Răileanu D., Vieriu D., Ed. Diamant, 2010;
- Broșneag M., Educație plastică- Ghid metodic pentru învățământul preșcolar,
Ed . Tehno-Art, 2007.
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
1. MOMENT Se asigură condițiile optime pentru
ORGANIZATORIC buna desfășurare a activității.
Pregătirea materialului de lucru.
2.CAPTAREA Se va realiza prin încălzirea mainilor cu Observația frontal Observarea
ATENȚIEI ajutorul versurilor: „Mâinile nu stau Conversația comportamentului
deloc/ Ci se pregătesc de joc/ Degetele- Exercițiul copiilor
mi sunt petale/ Se deschid ca la o
floare/ Ploaia cade ne-ncetat/ Degetele
le-am mișcat/ Spre stânga și dreapta
mea/La mișcări noi uite-așa/ Iar apoi le
răsfirăm/ Și la pian frumos cântăm.”
3. ANUNȚAREA Anunțarea temei se face cu ajutorul Explicația frontal Observarea
TEMEI ȘI A ”Trenulețului cu surprize” care mai are comportamentului
OBIECTIVELOR un plic cu tema de astăzi ”Vaporul”. copiilor
Copiii vor trebui să decupeze și să
lipească piesele vaporului pe fișa pictată
mai devreme la sectorul ARTĂ.
4. PREZENTAREA Copiii vor denumi materialele de lucru Explicația Hârtie frontal Observarea
CONȚINUTURILO pregătite : hârtie colorată, foarfece, Conversația colorată, curentă a copiilor
R lipici. Demonstrația Foarfece.
Pentru a realiza această temă va trebui lipici,
să tăiați pe contur formele geometrice Lucrarea
pe care le aveți fiecare în față. Eu le-am model
pregătit deja și le arăt copiilor. Apoi le
vom lipi începând cu baza , cea mai
mare formă(vaporul), continuând cu
celelalte forme geometrice, după
modelul făcut de mine.
Ne reamintim etapele de lucru și le vom
relua cu ajutorul unui copil.
Voi da startul pentru realizarea
lucrărilor, le voi atrage atenția copiilor
să respecte etapele de lucru și să fie
foarte atenți în folosirea foarfecelui. Eu
o să intervin unde este nevoie.
5. DIRIJAREA Le voi explica și demonstra modul de Demonstrația Foarfece, Frontal Realizarea
ÎNVĂȚĂRII lucru pentru realizarea temei propuse: Explicația hârtie, lipici individual lucrărilor
tăiem pe contur formele geometrice,
apoi le lipim pe fișa pictată
anterior(„Apa cu valuri”), începând din
partea de jos , apoi celelalte elemente.
Pe tot parcursul activității , copiii vor fi
îndrumați sau corectați dacă va fi cazul.
Le voi oferi indicații și le voi reaminti
unele lucruri ca: poziția în timpul
lucrului și curățenia la măsuțe.
6. OBȚINEREA Realizarea de către copii a lucrărilor, Munca Frontal Observarea
PERFORMANȚEI respectând etapele de lucru. După independentă individual curentă
finalizare acestea vor fi fotografiate și
încărcate pe site-ul școlii.
7.ASIGURAREA Se va realiza prin adresarea de întrebări Frontal
RETENȚIEI ȘI A despre lucrările pe care le-au realizat: individual
TRANSFERULUI -Ce lucrare am realizat noi?
-Ce materiale am folosit?
8. EVALUAREA Lucrările copiilor vor fi analizate de Conversația Lucrările Frontal Analiza
către educatoare dar și de ei. Explicația copiilor individual produselor
La finalul activității copiii vor primi recompense activității
aprecieri verbale și recompense din Aprecieri verbale
”Trenulețul cu surprize”
PROIECT DIDACTIC

DATA:27.05.2021
PROPUNĂTOR: NĂSTASĂ LILI- GABRIELA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: G.P.N . NR 2 SASCUT-SAT
GRUPA : MARE
TEMA ANUALĂ: ”CINE ȘI CUM PLANIFICĂ/ORGANIZEAZĂ O
ACTIVITATE?”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ:„CU CE CĂLĂTORIM?”
TEMA ZILEI: „CĂLĂTOR PRIN LUMEA ÎNTREAGĂ”
MOD DE REALIZARE: Activitate integrată (ALA 1- DȘ 2-DOS 2 - ALA2)
CATEGORIA DE ACTIVITATE: ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 2
SUBIECT LUDIC: „ZBURĂM CA AVIOANELE”- JOC DE MIȘCARE
TIPUL ACTIVITĂȚII: CONSOLIDARE
DOMENIUL DE DEZVOLTARE: Dezvoltarea fizică , a sănătății și igienei
personale;
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Conduita senzorio-motorie pentru orientarea
mișcării.
COMPORTAMENTE:
- Utilizează simțurile în contact cu mediul apropiat;
-Se orientează în spații pe baza simțurilor;
- Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- Să respecte regulile jocului;
- Să execute corect mișcările sugerate;
-Să răspundă prompt comenzilor primite;
- Să participe cu interes la jocuri, păstrând ordinea;
METODE ȘI PROCEDEE: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul;
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, imdividual;
RESURSE:
 UMANE: preșcolarii grupei;
 TEMPORALE: 20 de minute;
 SPAȚIALE: sala de grupă
 FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale, observarea curentă;
 BIBLIOGRAFICE:
- Antologie de jocuri pentru învățământul preșcolar;
- Revista învățământului preșcolar nr 3-4 /2009, ed. Arlequin, București, 1997;
- Curriculum pentru învățămantul preșcolar, aprobat MECTS; 2019.
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


ACTIVITĂȚII METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANIZARE
1.CAPTAREA Se va realiza cu ajutorul versurilor: frontal
ATENȚIEI „Traversează cerul și are o elice Conversația
Ce se-nvârte într-una în zor
Îl cunoști, spune tu
E un elicopter ce trece de un nor
Trece peste ape și leagă continente
Cu săli amenajate luxos
E-un transatlantic foarte mare
E un vapor înalt și frumos
Plin de baloane sau submarine
Dirijabile sau limuzine
Sunt mijloace de transport foarte rare
Ce ne poartă departe, în zare”.
2. ANUNȚAREA Se anunță jocurile pe care le vom Explicația frontal Observarea
TEMEI ȘI A desfășura: ”Avioanele zboară, comportamentului
OBIECTIVELOR Mașinuțele circulă, Vapoarele plutesc”. copiilor
După ecusoanele pe care le poartă , la
semnalul dat de educatoare cu ajutorul Demonstrația
unei imagini , copiii se vor deplasa în
jurul băncilor.
Când educatoarea schimbă imaginea,
copiii trebuie să fie atenți să se așeze
pe scăunele și alții să se ridice.
3. DIRIJAREA Copiii sunt atenți la semnalul Explicația Imagini cu Frontal Respectarea
ÎNVĂȚĂRII educatoarei care ridică o imagine cu Conversația mijloace de Pe grupe regulilor jocului
avioane- copiii avioane zboară circa 20 Demonstrația transport individual
de sec; când educatoarea ridică o
imgine cu mașinuțe, copiii- mașinuțe
circulă iar copiii - avioane se așează pe
scăunele.Când educatoarea ridică o
imagine cu vaporașe, copiii- vaporașe
încep să plutească iar copiii - mașinuțe
se așază pe scăunele.
Complicarea jocului se face când
educatoarea ridică două imagini iar
copiii execută sarcinile.

4.ASIGURAREA -Cum s-a numit jocul? Conversația frontal Aprecieri verbale


RETENȚIEI ȘI A - Ce au făcut mijloacele de transport? și colective
TRANSFERULUI (avioanele au zburat, mașinuțele au
circulat, vaporașele au plutit).
5. EVALUARE Aprecieri verbale asupra modului în cântecul frontal
care s-a desfășurat jocul.
Repetăm versurile de la începutul
activității.
Cântăm cântecul ”Autobuzul„.

S-ar putea să vă placă și