România, Basarabia Şi Transnistria Între 1941 Şi 1944 cl.9

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Data: 17.12.2020
Profesor: Olaru Lilian, gr.II didactic
Instituția: Gimnaziul Tîrgul Vertiujeni
Clasa: a IX-a
Disciplina: Istoria românilor și universală
Subiectul lecției: România, Basarabia şi Transnistria între 1941 şi 1944
Tipul lecţiei: lecţie mixtă
Timp: 45 de minute

Subcompetenţe:
– prezentarea evenimentelor istoriei contemporane în ordine cronologică;
– comentarea schimbărilor survenite pe parcursul istoriei contemporane, cu ajutorul
hărţilor istorice;
– identificarea legăturii cauză – efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane;
– prezentarea rolului personalităţilor din istoria contemporană.

Obiective operaţionale:
• Să distingă perioadele de participare a României în cel de- al Doilea Război
Mondial, utilizînd surse diverse.
• Să determine cauzele şi consecinţele instaurării dictaturii lui I. Antonescu,
conform datelor documentare.
• Să analizeze texte documentare ce reflectă participarea României în Războiul II
Mondial.
• Să localizeze pe harta de contur zone de participare a României în al Doilea
Război Mondial, cu ajutorul datelor documentare și cartografice.
• Să determine cauzele şi consecinţele evenimentelor: instaurarea regimului
dictatorial al lui I. Antonescu; lovitura de stat din 23 august 1944; participarea
României la al Doilea Război Mondial.

Tehnologii didactice:
Forme de organizare a activităţii: lucrul individual

Metode: lucrul individual, analiza documentului, lucrul în grup, identificarea ideilor în


text, analiza şi sinteza.

Mijloace: manualul Istoria românilor şi universală (tema 2), proiector, computer, ecran,
prezentare ppt, tabla, axa cronologică, postere, hărţi de contur.

Evaluarea. Tipul: curentă

Forme, metode, tehnici de evaluare: frontală, continuă, observarea sistematică,


interogarea frontală, verificarea.
Desfăşurarea activităţii
Evocarea
Activitatea 1. Actualizarea cunoştinţelor necesare predării/învăţării temei noi.
- Prezentarea eseului Formarea RSSM – evenimente şi consecinţe
Activitatea 2. Prezentarea temei noi şi a obiectivelor

Realizarea sensului
Activitatea 3. Periodizarea partivcipării României la al Doilea Război Mondial (analiza şi sinteza)
Sarcina 1. Clasificaţi în patru etape evenimentele din rubrica „Repere cronologice”, care reflectă
participarea României la al Doilea Război Mondial şi situaţia politică din ţară.
Activitatea 4. Determinarea cauzelor şi consecinţelor instaurării dictaturii lui I. Antonescu (lucrul
individual)
Sarcina 2. Identificaţi cîte două cauze şi două consecinţe a instaurării regimului dictatorial al lui I.
Antonescu.
Activitatea 5. Analiza Ordinului de intrare a româniei în Război (analiza documentului)
Sarcina 3. Determinați obiectivele participării României la al Doilea Război
Mondial în baza documentului lui I. Antonescu „Ordinul de zi către armată” din
22 iunie 1941.
Activitatea 6. Prezentarea schematică şi cartografică a participării României în al Doilea Război
Mondial (lucrul în grup, sinteza, identificarea ideilor în text)
Grupul 1. Sarcina 4. Elaboraţi o schemă ce ar reflecta regimul politico-administrativ din Basarabia şi
Transnistria în anii 1941-1944.
Grupul 2. Sarcina 5. Prezentaţi schematic factorii care l-au determinat pe
I. Antonescu să continue ofensiva spre Est şi consecinţele acesteia.
Grupul 3. Sarcina 6. Ilustraţi cartografic (cu ajutorul hărţii de contur şi a semnelor convenţionale)
procesul de reocupare a Basarabiei de URSS.
Grupul 4. Sarcina 7. Determinați cauzele şi consecinţele loviturii de stat din
23 august 1944
Cauze Eveniment Consecințe
Lovitura de stat din 23 august
1944

Grupul 5. Sarcina 8. Elucidaţi cartografic participarea României la războiul antihitlerist.

Reflecţie
Activitatea 7. Determinarea cauzelor şi consecinţelor participării României la al Doilea Război
Mondial (sinteza)
- Discuţie dirijată pe marginea subiectului:
Cauze Participarea României la al II- Consecințe
lea Război Mondial
Evenimente:
-
-
-
-

Tema pentru acasă


- Îndeplinirea sarcinilor din rubrica „Activităţi de învăţare şi evaluare”.

S-ar putea să vă placă și