Proiect Didactic 8 Grad 1 Vitoria Lipan Caracterizare
Proiect Didactic 8 Grad 1 Vitoria Lipan Caracterizare
Proiect Didactic 8 Grad 1 Vitoria Lipan Caracterizare
Competențe specifice:
2.1 - construirea unui discurs oral pe o temă dată;
3.1 – dovedirea înțelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerințe date;
4.1 – redactarea diverselor texte, adaptându-le la situația de comunicare concretă.
Obiective operaționale:
O1 – să identifice personajele din romanul Baltagul;
O2 - să clasifice personajele din roman, ținând cont de importanța acestora în operă;
O3 – să numească modalitățile de caracterizare ale personajelor;
O4 - să caracterizeze sumar personajul Vitoria Lipan;
O5 - să exprime, în scris, păreri, opinii, sentimente față de personaj.
Strategii didactice:
1. Metode și procedee: conversația euristică, explicația, ciorchinele, exercițiul, cvintetul.
2. Mijloace de învățământ: videoproiector, fișe de lucru, caietul.
3. Forme de organizare a activității: frontală, pe grupe, individuală.
Bibliografie:
1. *** Repere istorico-literare. Baltagul, în vol. Sadoveanu, Mihail, Hanul Ancuţei. Baltagul,
Bucureşti, Editura Minerva, 1987.
2. Bocoș, Mușata-Dacia, Instruirea interactivă, Editura Polirom, Iași, 2013
3. Călinescu, George Istoria literaturii române, Bucureşti, Editura Minerva, 1985.
4. Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014
5. Pamfil, Alina, Limba și literatura română. Structuri didactice deschise, Editura Paralela
45, Pitești, 2003
6. Sadoveanu, Mihail, Baltagul, Editura Agora, București, 2007
7. Sâmihăian, Florentina, O didactică a limbii și literaturii române, Editura Art, București,
2014
SCENARIUL DIDACTIC
operaționale
Obiective
Metode Mijloace Forme de
organizare
I. Evocare * Se organizează clasa și se asigură
(10) climatul necesar desfășurării activității. Conversația
1. Moment
organizatoric * Se verifică tema pentru acasă din
punct de vedere calitativ și cantitativ.
Observare
2. Captarea *Elevii vor spune orice cuvânt le trece Brainstormingul Tabla Frontală sistematică și
atenției prin minte despre romanul ,,Baltagul”, aprecierea
iar acestea se vor scrie pe tablă sub Ciorchinele răspunsurilor
forma unui ciorchine. elevilor
III. Reflecția
(10) Cvintetul Fișe de lucru Individual Evaluare orală
Obținerea performanței *Într-un cvintet se vor sintetiza
și a feedback-ului trăsăturile dominante ale Vitoriei Lipan.
Cele mai reușite vor fi publicate pe
blogul școlii.
TRĂSĂTURI
MORALE
TRĂSĂTURI
FIZICE
VITORIA
LIPAN
RELAȚIA CU
CELELALTE
NECHIFOR PERSONAJE
LIPAN
GHEORGHIŢĂ
MINODORA