Proiect Didactic - Atributiva

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ghimbaş Maria Loredana


Şcoala Gimnazială “Nicolae Labiş”
Clasa a VIII-a A
Data: 16 decembrie 2016
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Elemente de limbă română
Subiectul: Propoziţia subordonată atributivă
Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe
Timp: 50`
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1- să definească propoziţia subordonată atributivă;
O2- să indice elementele regente ale subordonatei atributive;
O3- să cunoască elementele relaţionale ale subordonatei atributive;
O4- să cunoască topica, punctuaţia şi ortografia propoziţiei subordonate atributivă;
O5- să să nu confunde propoziţia atributiva cu alte propoziţii subordonate ;
O6 - să identifice subordonatele atributive din diferite texte;

O7 - să construiască fraze cu subordonate atributive având diverse elemente regente;


Obiective psihomotorii:
O1- să utilizeze corect mijloacele auxiliare (fişa de lucru).
Obiective afective:
O1- să dovedească receptivitate faţă de exerciţiile primite, implicându-se emoţional în atmosferă şi în rezolvarea acestora;
Competenţe generale vizate:
C1- Dezvoltatea capacităţii de receptare a mesajului oral;
C2- Dezvoltatea capacităţii de exprimare orală;
C3- Dezvoltatea capacităţii de receptare a mesajului scris;
C4 - Dezvoltatea capacităţii de exprimare scrisă;
Competenţe specifice:
1.1 să identifice informaţiile esenţiale dintr-un mesaj oral

1.4 să sesizeze corectitudinea gramaticală a unui enunţ şi/ sau a formelor lexicale

2.1. să realizeze înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral

2.3 să construiască propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere grammatical

3.4 să sesizeze corectitudinea utilizării categoriilor gramaticale învăţate

4.3 să scrie propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere gramatical, folosind corect semnele ortografice
şi de punctuaţie

Valori şi atitudini vizate:


- Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
- Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi
îmbogăţirea orizontului cultural;
Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: conversaţia, descoperirea , exerciţiul, munca independentă, schematizarea.
b .Materiale didactice: manualul, fişa de lucru.
c. Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală.
d. Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor: medie

Bibliografie:
* Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sânmihăian, Manual de limba română-clasa a VIII-a, Editura Humanitas

SCENARIU DIDACTIC

Momentele
Timp lecţiei Conţinuturi Forme de Metode şi Resurse Probe de
şi obiectivele organizare procedee evaluare
operaţionale
Moment *verificarea prezenţei
1’ organizatoric *asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea Activitate Conversaţia Caietele
în mod eficient a evenimentelor instruirii frontală elevilor
Verificarea *verificarea temei prin sondaj Activitate
5’ temei şi a frontală şi Conversaţia Caietele Evaluare
cunoştinţelor individuală elevilor
orală
anterioare

Elevii
citesc
selectiv tema

Captarea *profesorul scrie pe tabla titlul lecţiei şi anunţă Activitate Tabla


5’ atenţiei obiectivele frontală

O5 *profesorul realizează o scurtă trecere în revistă a Activitate Conversaţia


propozițiilor subordonate discutate până în frontală
momentul de față, și anume, propoziția
subordonată subiectivă și propoziția subordonată
predicativă.
Dirijarea * profesorul invită un elev să noteze următoarele Activitate
35’ învăţării propoziții: frontală Evaluare
1. Anotimpul apariției ghioceilor este cel mai
Fişa de lucru scrisă
frumos.
2. Aducerile-aminte năvălitoare îmi alină durerea.
3. Acela de acolo este fratele meu.
4. Al doilea cântăreț este fratele meu.

* elevii trebuie să identifice atributele și să Activitate


precizeze felul lor. După această etapă, elevii sunt individuală
solicitați să înlocuiască atributele respective cu
propoziții corespunzătoare folosind procedeul
expansiunii.
* profesorul îi ajută pe
elevi să formuleze definiţia propoziţiei subordonate
atributive: Activitate Descoperirea
Propoziția care îndeplinește în frază rolul de frontală
atribut pe lângă un substantiv din propoziția
O1
regentă se numește propoziție subordonată
atributivă .
Evaluare
* elevii sunt solicitați să încerce să înlocuiască
frontală
propoziția subordonată atributivă prin contragere
în partea de vorbire corespunzătoare din exemplele Activitate Exerciţiul
O6 următoare: frontală
Îmi amintesc ziua 1/ [când] ne-am întâlnit. 2/ AT
Îmi amintesc ziua întâlnirii. Atribut substantival
Fişa de lucru
Nu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] îl
chinuiau. 2/ AT
Nu dormea din cauza aducerilor- aminte
chinuitoare. Atribut adjectival
Ea, 1/ [care] este sora mea, 2/ a plecat destul de
repede. 1/ AT
Ea, sora mea, a plecat destul de repede. Atribut
substantival apozițional
Cei doi, 1/ [care] sunt frați, 2/ mergeau alăturea.
1
/AT
Cei doi, frații, mergeau alăturea. Atribut
substantival apozițional
Evaluare
* Tot pe baza acestor exemple, prin conversație, frontală
elevii sunt conduși să descopere elementele regente: Descoperirea
Activitate
- Substantiv
O2 frontală
- Locuțiune substantivală
- Pronume
- Numeral

* Pentru descoperirea elementelor relaționale Evaluare


(introductive) elevii vor rezolva exerciţiul V din fişa Scrisă
Activitate Munca Fişa de lucru
de lucru. individuală independentă
Elemente de relație:
- Pronume relative (care, cine, ce, de, cel ce,
O3 Descoperirea
cele ce, cei ce, ceea ce) în cazul nominativ,
acuzativ, dativ, gentiv cu sau fără prepoziție
sau locuțiune prepozițională.
- Adjective pronominale relative (care, ce)
- Pronume nehotărâte (oricui)
- Adverbe relative (unde, cum, când, cât)
- Conjuncții subordonatoare (că, să, ca...să,
dacă)

* Profesorul le atrage atenția elevilor să observe Evaluare


topica și punctuația subordonatei atributive din frontală
Activitate Exerciţiul
exemplele:
O4 frontală
Voi, 1/ [care] v-ați pregătit pentru concurs, 2/
Fişa de lucru
veți câștiga. 1/ - AT postusă regentei, izolată
Cântecul 1/ [pe care] îl ascult 2/ este vechi. 1/
- AT intercalată în regentă, neizolată

Schematizarea Tabla
Propoziția subordonată atributivă stă
întotdeauna după termenul regent,
de obicei, imediat după aceasta și este
adesea intercalată în regentă.
De cele mai multe ori, atributiva nu se desparte
prin virgulă de regentă.
Când aduce o explicație suplimentara,
atributiva se numeste atributivă explicativă și se
desparte prin virgulă sau linie de pauză de regentă.
Asigurarea *se realizează pe tot parcursul lecției prin aprecieri Evaluare
3’ feed-backului frontală
verbale și prin efectuarea unui exercițiu de pe
fișa de lucru:
[Dacă] îți tot plângi de milă 1/ înseamnă 2/ [că]
nu vei face față unei situații 3/ [care] te va găsi
nepregătit. 4/

Asigurarea *profesorul dă indicaţii referitoare la temă Activitate Conversaţia Caietele


retenţiei şi a frontală elevilor
1’ transferului.
Tema pentru
acasă

O7
Anexa 1
Fişă de lucru

I. Subliniați atributele și precizați felul lor:


1. Anotimpul apariției ghioceilor este cel mai frumos.
2. Aducerile-aminte năvălitoare îmi alină durerea.
3. Acela de acolo este fratele meu.
4. Al doilea cântăreț este fratele meu.

II. Realizați expansiunea atributele identificate în exercițiul anterior.

III. Contrageți atributivele din frazele următoare:


1. Îmi amintesc ziua când ne-am întâlnit.
2. Nu dormea din cauza aducerilor-aminte ce îl chinuiau.
3. Ea, care este sora mea, a plecat destul de repede.
4. Cei doi, care sunt frați, mergeau alăturea.

IV. Precizați care sunt elementele regente ale subordonatelor atributive descoperite în exemplele precedente.

V. Identificați elementele de relație ce introduc subordonatele atributive în frazele următoare:


1. Fructele care nu sunt coapte dăunează grav sănătății.
2. Problema cine v-a monta spectacolul s-a rezolvat.
3. Țara pe care am vizitat-o m-a fermecat.
4. Bătrâna față de care se arăta atentă era bunica ei.
5. Orașul în care m-am născut este minunat.
6. Colindătorii cărora le deschizi ușa reprezintă comunitatea.
7. Elevul a cărui mamă sunteți vă așteaptă.
8. Locul în jurul căruia am așteptat este vechea gară.
9. M-am întâlnit cu Ion, de era morar la noi în sat.
10. Întrebarea ce temă avem este frecventă.
11. Ascultă părerea oricui se pricepe.
12. Ador orașul unde ne-am cunoscut.
13. M-am bucurat de modul cum ai răspuns.
14. Am retrăit cu plăcere clipa când ne-am revăzut.
15. A venit vremea să merg la școală.
16. Mă preocupă ideea că nu voi ajunge la timp.
17. Decizia ca toți să o ajutăm pe mama la treabă e a voastră.
18. Ne-a mirat întrebarea dacă vine și Simona.

VI. Ce puteți observa pe baza exemplelor date referitor la topica și punctuația subordonatelor atributive ?
1. Voi, care v-ați pregătit pentru concurs, veți câștiga.
2. Cântecul pe care îl ascult este vechi.

VII. Analizaţi următorul enunţ, identificând felul fiecărei propoziţii, termenii regenţi, elementele de relaţie şi în final realizaţi
schema frazei:
Dacă îţi tot plângi de milă înseamnă că nu vei face faţă unei situaţii care te poate găsi nepregătit.

S-ar putea să vă placă și