02 Martac Olimpia RED TR Proiect Didactic IV ROM

Descărcați ca pdf sau txt
Descărcați ca pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

PROPUNATOR: Martac Olimpia


Scoala Gimnaziala Sfintesti
CLASA: a IV-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba şi literatura română
SUBIECTUL: – Unitatea de învăţare ,,FILE DE ISTORIE”
TEMA: „Mos Ion Roata si Voda Cuza” de Ion Creanga
TIPUL LECŢIEI: predare
SCOPUL:
 citirea corectă, conştientă , fluentă a textului literar si intelegerea lui;
 exersarea priceperii de a povesti şi de a formula idei principale;
 stimularea interesului pentru lectura textelor literare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A) Cognitive: La sfârşitul şi pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 : să citească corect, conştient şi fluent un text;
O2 : sa raspunda la intrebarile din lectie;
O3 : să formuleze propozitii cu noile cuvinte;
O4 : să descopere amănunte legate de personaje şi evenimente;
O5 : să identifice cuvinte cu înţeles asemănător / cu înţeles opus.

B) Afective:
Elevii: îşi vor manifesta sentimentele faţă de faptele personajelor literare.
C) Psiho-motorii:
Elevii : îşi vor coordona activitatea pentru utilizarea şi orientarea eficientă pe materialele prezentate de învăţător.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1 . Resurse procedurale :
a) metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, dialogul dirijat, Explozia stelară, Harta
povestirii;

b) forme de organizare : individuală, frontală.

2. Resurse materiale : fişe, portrete ale domnitorilor şi ale scriitorilor;

3. Forme şi tehnici de evaluare :


- observarea sistematică;
- evaluare orală;
- tema de lucru în clasă.

BIBLIOGRAFIE:
 Ministerul Educaţiei şi Cercetării – Consiliul Naţional pentru Curriculum – Ghid metodologic pentru aplicarea
programelor de limba şi literatura română – învăţământ primar şi gimnazial;
 Ioan Şerdean – Didactica limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Bucureşti, Ed.Corint, 2002;
 Ioan Cerghit – Metode de învăţământ, ediţia a III-a, Iaşi, Ed.Polirom, 2006;
 Dumitru Almaş – Povestiri istorice, Bucureşti, E.D.P., 2001;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Conţinutul activităţii Resurse Evaluare


lecţiei Metode Mijloace Forme de
didactice organizare
1. Moment Se creează condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: Conversaţia Frontală
organizatoric pregătirea materialului didactic necesar, stabilirea
liniştii, îndrumarea elevilor în activitatea de pregătire.
Elevii pregătesc manualele, caietele de notiţe,
caietele de teme, instrumentele de scris.
2. Verificarea -Se verifică tema cantitativ şi calitativ, prin sondaj.(ex. Conversaţia Frontală
temei 4,pag 47).
-Copiii raspund cerintelor si corecteaza acolo unde este
necesar. Frontală si
individuala
Manualul Frontală

3.Captarea -Le citesc copiilor cateva date despre Mos Ion Roata si ii Conversaţia Frontală
atenţiei intreb in ce alte lectii studiate am mai intalnit pesonaje Frontală
istorice.

4.Anunţarea - Astăzi vom trece la lectia ”Moş Ion Roată şi Vodă


temei şi a Cuza” scris de Ion Creangă, vom citi textul si vom Conversaţia
obiectivelor efectua exerciţii de îmbogăţire a vocabularului. Explicatia Manualul
- Se scrie data şi titlul lecţiei pe tablă, apoi pe caietele
elevilor.

5.Dirijarea -Se discută medalionul literar. Observa-


învăţării - Se cer alte exemple de opere literare scrise de Ion Frontala re sistema-
Creanga. Individuala tică
-Se citeşte textul ,,Moş Ion Roată şi Vodă Cuza”, în Conversatia
lanţ. Explicatia
- Se explica cuvintele noi si se introduc in enunturi noi Caiete
folosindu-se verbele la diferite timpuri (oral). Manualul
-Se citeste textul pe roluri. ( O singura data, cu
promisiunea ca ora viitoare vor citi toti.)
-Sa se citeasca enuntul in care este prezentat
comportamentul lui Mos Ion Roata fata de fetele boiesti
prezente la Adunare.
-Sa se citeasca enuntul in care este amintita localitatea in
care Cuza se reintalneste cu vechea cunostinta, Mos Ion
Roata.
-Sa se citeasca enunturile in care este mentionat modul
in care Cuza spala rusinea lui Ion Roata.
-Elevii raspund la intrebari legate de lectie.

6.Retenţia şi - Se prezintă,,Harta povestirii”. Elevii citesc cerintele si Harta Plansa


transferul ies la panou sa completeze spatiile punctate (Anexa 1) povestirii Frontală
Conversatia

7.Încheierea - Se fac aprecieri, de către învăţător, asupra modului în Explozia


activităţii care elevii au participat la lecţie. stelara
- Tema pentru acasă –fisa de lucru(Anexa 2).
ANEXA 1

Harta povestirii

Numărul de Scriitorul Personaje:


fragmente ............................ ...........................
................................ ………………….......... ..................................

Titlul povestirii:
………………..
...........................

Găsiţi cuvinte cu acelaşi înţeles:


patrie - …………………………..
drapel - …………………………..
obuz - ……………………….
dorobanţ - …………………………..
armată - …………………………….
Anexa 2 - ,,Explozia stelară”

CINE?

CÂND? DE CE?

Divanul
ad-hoc.

UNDE? CUM?

S-ar putea să vă placă și