Atributul

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea colar:
Profesor:
Clasa: a V a A
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Poezia
Subiectul leciei: Atributul
Tipul leciei: de consolidare i evaluare a cunotinelor

Durata: 50 de minute

Scopul leciei: de a consolida cunotinele despre atribut i de a forma elevilor capacitatea de utilizare a informaiilor n
comunicare.
Motivaie: Lecia este important pentru c permite ca elevii s lucreze n echipe, s-i consolideze cunotinele despre atribut prin
mai multe tipuri de exerciii.

COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

COMPETENE SPECIFICE:
2.3 alctuirea unor propoziii i fraze corecte din punct de vedere gramatical
3.4 sesizarea corectitudinii utilizrii categoriilor gramaticale nvate

1
OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul activitii, elevii vor fi capabili s:
a). Cognitive:
O1: s ghiceasc ghicitoarea dat;
O2: s defineasc atributul;
O3: s precizeze care sunt ntrebrile la care rspunde atributul;
O4: s completeze ciorchinele;
O5: s sublinieze atributele adjectivale;
O6: s precizeze ce figuri de stil sunt utilizate prin intermediul adjectivelor;
O7: s gseasc cte dou-trei atribute pentru fiecare dintre substantivele date;
O8: s alctuiasc cte o propoziie pentru fiecare dintre substantivele date;
O9: s sublinieze atributele substantivele i pronominale;
O10: s transcrie atributele substantivale i pronominale n tabelul dat;
O11: s completeze spaiile libere cu atribute;
O12: s construiasc propoziii pentru fiecare dintre cerinele date;
O13: s reconstituie un text punnd n ordine enunurile amestecate;
O14: s continuie povestea, adugnd nc patru propoziii;
O15: s analizeze cte un atribut exprimat prin substantiv, adjectiv i pronume;
O16: s ncercuiasc rspunsurile corecte;
b). Psihomotorii:
O.P1: s utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite(fie de lucru);
c). Afective:
O.A.1: s dovedeasc receptivitate fa de exerciii primite, implicndu-se emoional n atmosfer i n rezolvarea acestora;
O.A.2: s manifeste spirit de colegialitate i cooperare n cadrul echipei;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: jocul didactic, conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, tehnica ciorchinelui;
Mijloace didactice: fie de lucru;
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual;

2
BIBLIOGRAFIE:

Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn.Manual pentru clasa a V- a, ed. Humanitas Educaional, 2002;

Victoria Pdureanu, Matei Cerkez, Flori Lupu, Limba romm. Clasa a V a. Caietul elevului, ed.All, 2005

tefania Popescu, Gramatica practic a limbii romne, ed. Tedit FZH, Bucureti, 2007.

Eliza-Mara Trofin(coord.), Luminia Ardelean, , Gramatic. Fie de lucru, ed. Paralela 45, Piteti, 2008

Vasile Goran, Maria-Emilia Goian, Rita Cntiuc, Limba romn. Comunicare. Fie de lucru. Teste iniiale, formative i finale, ed.
Nomina, Piteti, 2009

3
SCENARIU DIDACTIC

Momentele Ob Forme de Resurse Resurse Evaluare


leciei op. Coninuturi organizare procedurale materiale
Moment - se noteaz absenii; -frontal -conversaia -catalogul; - evaluare oral:
organizatoric - se pregatesc materialele pentru -fie; corectitudinea temei.
activitate; -caiete.
- se verific tema pentru acas.
Captarea -elevii vor primi o ghicitoare, ei -frontal -conversaia Anexa 1 Ghici, ghicitoarea mea:
E ateniei trebuie s identifice partea de -jocul didactic Pot sa fiu un substantiv,
V propoziie care poate fi Pronume sau adjectiv
O1 exprimat printr-un substantiv, n propoziii sau nu,
O
pronume sau adjectiv, care Determinand substantivul
C determin un substantiv i Punnd ntrebarea care?
A rspunde la ntrebrile a cui? A cui?, cte?, ce fel de?
R cte? ce fel de? Dai de mine repede.
E (.........................)
Enunarea -frontal Astzi vom continua cu
temei i a -se anun tema i obiectivele atributul, vom face
obiectivelor leciei exerciii....
Voi scrie titlul pe tabl.
Actualizarea O2 -se actualizeaz cunotinele -frontal -exerciiul -Anexa 2 Care este definiia
cunotinelor despre atribut; -conversaia atributului?
O3 - elevii vor fi ntrebai despre Care sunt ntrebrile la care
definiia i ntrebrile atributului; rspunde atributul?
O4 -vor completa ciorchinele; Vom completa un ciorchine
cu tipurile de atribute
nvate i prile de vorbire
prin care se exprim.

4
Elevii primesc sarcini pe grupe. Identificai n versurile de
Au 15 minute s le rezolve. mai jos atributele adjectivale
Fiecare grup va fi primi cte o i precizai ce figuri de stil
R
fi cu sarcini de lucru. sunt realizate prin
E Grupa I: intermediul adjectivelor.
A O6 -vor primi o fi n care s -exerciiul -fia de Tnguiosul bucium sun
L O5 sublinieze atributele adjectivale -conversaia lucru nr. 1 L-ascultm cu-atta drag
I i s precizeze ce figuri de stil euristic Pe cnd iese dulcea lun
Z sunt utilizate prin intermediul -explicaia Dintr-o rarite de fag.
adjectivelor; -observaia (M.Eminescu, Las-i
A
Grupa II: lumea...)
R -vor avea ca sarcini de lucru s -pe grupe -exerciiul ..............................................
E gseasc 2-3 atribute pentru Gsii cel puin 2-3 atribute
A O8 fiecare dintre substantive date, -fia de pentru fiecare din
Conducerea O7 apoi s alctuiasc cte o lucru nr. 2 substantivele de mai jos:
nvrii propoziie pentru fiecare dintre
substantive; ..........................................
S
Grupa III: Identific n textele de mai
E -vor avea ca sarcini de lucru s jos atributele substantivale i
N sublinieze atributele -fia de pronominale, apoi trece-le n
S substantivale (genitivale i lucru nr.3 tabelul dat:
O9
U prepoziionale) i atributele
O10 pronominale (genitivale i Completai spaiile libere cu
L
prepoziionale), apoi le vor atributele potrivite:
U
transcrie n tabelul dat; ............................................
I Grupa IV: -fia de Construiete exemple pentru
-vor completa spaiile libere cu lucru nr.4 fiecare dintre urmtoarele
atribute i vor alctui propoziii cerine:
O11 pentru fiecare dintre cerine; ..............................................
O12 Grupa V: -fia de Reconstituie textul, punnd
-vor reconstitui un text, punnd lucru nr.5 n ordine enunurile
n ordine enunurile amestecate; amestecate mai jos. Continu
O13 vor continua povestea, adugnd povestea, adugnd nc

5
O14 nc patru propoziii. patru propoziii. Analizeaz
O15 -vor analiza cte un atribut apoi cte un atribut exprimat
exprimat prin susbstantiv, prin substantiv, adjectiv i
adjectiv i pronume; pronume.
R -individual -exerciiul Citete cu atenie afirmaiile
E Pentru a sistematiza cunotinele -fia de de mai jos. Dac apreciezi c
elevilor, acetia vor primi o fi lucru nr.6 informaia este adevrat,
F Asigurarea O16
n care vor trebui s ncercuiasc ncercuiete A. Dac tu crezi
reteniei i a
L transferului. rspunsul corect pentru fiecare c este fals, nlocuiete F.
E ntrebare. ............................................
C n enunul Un piigoi sta
nemicat pe o ramur de tei
I ndreptat spre fereastr,
exist:
A ............................................
-ca tem pentru acas vor avea -tema acas -caietele Imagineaz-i un dialog, la
de realizat un dialog n legtur elevilor care particip mai muli copii
cu planurile pentru vacan. n legtur cu planurile de
vacan. Folosete toate
felurile de atribute
nvate.Subliniaz
atributele.

6
Ghici, ghicitoarea mea:

Pot sa fiu un substantiv,


Pronume sau adjectiv
n propoziii sau nu,
Determinand substantivul.
Punnd ntrebarea care?
A cui?, cte?, ce fel de?
Dai de mine repede.
(.........................)

Obs.: pe spatele imaginii am scris ghicitoarea, apoi am decupat!

7
ATRIBUTUL

8
Fia nr.1
Identificai n versurile de mai jos atributele adjectivale i precizai ce figuri de stil sunt realizate prin intermediul
adjectivelor.

Tnguiosul bucium sun


L-ascultm cu-atta drag
Pe cnd iese dulcea lun
Dintr-o rarite de fag. (M.Eminescu, Las-i lumea...)

Rsare luna palid pe dealuri,


Pe vi se las bruma argintie. (D. Zamfirescu, C poate atunci...)

i pstori, ieii din vreme, ctre staul duc o turm


De oi albe ca i norii unui cer ngndurat.
(I.Pillat, Toamn la Miorcani)

FIA NR. 2

9
1.Gsii cel puin 2-3 atribute pentru fiecare din substantivele de mai jos:

ex.prieten binevoitor, sincer, minunat, harnic, silitor etc.

-vacan .......................................................................................................
-elev .............................................................................................................
-poveste .......................................................................................................
-cine ...........................................................................................................

2.Alcatuii cte o propoziie pentru fiecare dintre substantivele date determinat de cte un atribut adjectival.

ex. Andrei m-a nvaat s fiu o prieten sincer.

FIA NR.3

10
Identific n textele de mai jos atributele substantivale i pronominale, apoi trece-le n tabelul dat:

a). ,,Tcerea cetii unde rsuna odat zgomotul armelor, ntinderea pustiului, singurtatea lunii ce se nla pe cmpiile cerului, mi se
preau a nota n atmosfer ca un fanal aruncat la marginea oceanului.,,
(Gr. Alexandrescu, Tismana/ncheiere)

b). ,,Avea inteligena vie, caracter de bronz, temperament de erou; pe lng acestea, natura-l nzestrase cu un talent de orator de o
putere irezistibil.,,

c).Florile din grdina lui sunt frumoase.


Petalele lor multicolore nvioreaz peisajul.
Buchetul de la el e aranjat cu mult gust.

FIA NR.4

11
1.Completai spaiile libere cu atributele potrivite:

Vara.(care?) a sosit cu cldur i miros (ce fel de?).


Lanurile.. (care?)fonesc pe cele (cte?) ogoare ale satului
. (care?). Cldura ...(care?) a trimis oamenii pe malurile (ce fel de?) ale
(care?). Ei pot prinde (.ci?)peti (ce fel de?)
2. Construiete exemple pentru fiecare dintre urmtoarele cerine:

a).un atribut substantival exprimat prin substantiv comun n cazul acuzatuv

................................................................................................................................

b). un atribut adjectival exprimat prin adjectiv provenit din verb la participiu

................................................................................................................................

c).un atribut substantival exprimat prin substantiv n cazul genitiv

................................................................................................................................

d). un atribut pronominal exprimat prin pronume n cazul acuzativ


.................................................................................................................
FIA NR. 5

12
Reconstituie textul, punnd n ordine enunurile amestecate mai jos. Continu povestea, adugnd nc patru propoziii.
Analizeaz apoi cte un atribut exprimat prin substantiv, adjectiv i pronume.

El i avea cscioara
la marginea unui
codru nesfrit. ntr-o bun zi...

A fost odat un tietor de


lemne. Erau srmani i nu
prea aveau cu ce s-
i astmpre foamea.

Pe bieel l chema Victor,


iar pe feti Maria. Acolo i ducea viaa
mpreun cu nevasta i
cu cei doi copii ai si.

FI DE EVALUARE

13
Citete cu atenie afirmaiile de mai jos. Dac apreciezi c informaia este adevrat, ncercuiete A. Dac tu crezi c este fals,
nlocuiete F.

A-F Atributul determin un substantiv sau un substitut al acestuia.


A-F Un substantiv poate avea unul sau mai multe atribute.
A-F n propoziia : Rsuflul cald al primverii/ Adus-a zile-le-nvierii, exist dou atribute.
A-F n enunul: Fuge ca argintul-viu, cuvntul cu funcia sintactic de atribut este argintul.

n enunul Un piigoi sta nemicat pe o ramur de tei ndreptat spre fereastr, exist:

a). un atribut
b). dou atribute
c). trei atribute

n fraza: Strada prea c se scufund ntr-o minunat linite, la ceasul acesta larg al asfinitului, exist:

a) dou atribute exprimate prin substantive n genitiv


b) trei atribute exprimate prin substantive n genitiv
c) un atribut exprimat prin substantiv n genitiv

14

S-ar putea să vă placă și