Proiect Didactic Goe
Proiect Didactic Goe
Proiect Didactic Goe
Competente generale:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
Competente specifice:
1.2 sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context;
2.2 utilizarea relaiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie n organizarea mesajului oral;
3.3 sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
- s cunoasc activitatea de scriitor a lui I. L. Caragiale;
- s citeasc corect, contient i expresiv textul;
- s explice sensul cuvintelor necunoscute din text;
- s utilizeze corect cuvintele noi n contexte;
- s recunoasc elementele de lexic studiate
- s coopereze cu partenerul de echip.
Strategia didactic:
Metode i procedee: lectura expresiv, lucrul cu manualul, lucrul cu dicionarul, conversaia euristic,
problematizarea, explicaia, exerciiul, rebusul
Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal mbinat cu activitatea independent i
individual
Resurse: clasa cu potenial mediu, plan cu portretul lui I. L. Caragiale
Bibliografie
- Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele textelor literare pentru cls a VI-a, Editura Carminis
- Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
- Nicolae Eftenie, Introducere n metodica studierii limbii i literaturii romne, Editura Paralela 45, 2000
- Dicionarul explicativ al limbii romne, Editura Academiei
- Limba Romana, Manual pentru clasa a VI-a,Anca Serban, Sergiu Serban, editura ALL
EDUCATIONAL, Bucuresti, 2000.
SCENARIUL DIDACTIC
Nr. Momentele leciei Coninutul leciei Metode
crt. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
1. Moment organizatoric Salutul Raspund la salut
Prezena i pregtesc cele necesare
Organizarea colectivului leciei
- lectura- model,
expresiv a profesorului - urmresc interpretarea lui lectura-model