RPH Bina Ayat Berdasarkan Gambar

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 9

Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

4 2 BAHASA MALAYSIA

BAHASA MALAYSIA TAHUN 4


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 4 JULAI 2013 (KHAMIS)


MASA : 1045-1145 PAGI (60 MINIT)
TEMA : PENGALAMAN INDAH
TAJUK : BERKUNJUNG KE RUMAH
KELUARGA ANGKAT IBU
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 4 Julai 2013


Masa : 1045-1145
Tahun :4
Tema : Pengalaman Indah
Tajuk Pelajaran : Berkunjung ke Rumah Keluarga Angkat Ibu
Bilangan Murid : 36 orang

Fokus Utama
5.1 : Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1 (i) : Membaca perkataan, frasa dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Fokus sampingan :
1.2 : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.
Aras 1 (ii) : Mengemukakan soalan dengan kata tanya dan tanpa kata tanya untuk mendapatkan maklumat.
8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk
Aras 2 (i) : Membina ayat majmuk daripada dua atau lebih ayat tunggal yang diberikan.

Pengetahuan Sedia Ada :


i) Murid murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.
ii)Murid-murid mempunyai keluarga masing-masing.
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

Objektif Eksplisit :
Pada akhir pelajaran murid dapat:
i) Membaca tiga daripada lima ayat majmuk dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul.
ii) Menjawab tiga daripada lima soalan dengan kata tanya secara bertatasusila dengan menggunakan ungkapan yang
sesuai.
iii) Membina tiga daripada lima ayat majmuk dengan kata hubung berdasarkan topik yang diberikan.

Sistem Bahasa :
i) Tatabahasa : Kata tanya
ii) Kosa kata : Etnik, abadikan, memori

Pengisian Kurikulum:
i) Ilmu : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan, Kajian Tempatan
ii) Nilai murni : Kerajinan dan kerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah:


i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal dan verbal Linguistik..
ii) Kemahiran berfikir : Menjana idea dan menghubungkait.
iv) Belajar Cara Belajar : Bacaan secara geluncuran.
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

Isi Pelajaran :
i) Petikan Teks
ii) Lembaran kerja
iii) Kosa kata : Etnik, abadikan, memori
iv) Tatabahasa kata tanya

Bahan Sumber Pengajaran:


i) Petikan Teks
ii) Lembaran kerja
iii) LCD, slide,speaker, laptop

Langkah/ Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan


masa
Set Induksi Puzzle Keluarga - Murid diminta untuk menyusun kepingan KBT
(5 minit) gambar menjadi sebuah gambar keluarga TKP
Contoh Soalan : yang lengkap. - Verbal Linguistik
1. Apakah yang anda dapat - Murid bersoal jawab dengan guru mengenai
lihat? gambar tersebut. BSM
2. Mengapakah keluarga amat - Guru mengaitkan jawapan murid dengan - Gambar keluarga
penting bagi anda?
tajuk pelajaran pada hari tersebut.
3. Pada pendapat anda,
Teknik
apakah peranan anda
sebagai anak untuk - Bersoal jawab
mengekalkan keharmonian
dalam keluarga anda?
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

Perkembangan Berkunjung ke Rumah - Guru mengedarkan petikan bertajuk Kemahiran Berfikir:


Langkah 1 Keluarga Angkat Ibu Berkunjung ke Rumah Keluarga Angkat Ibu - Menjana idea
(15 minit) kepada murid.
- Murid diminta untuk membaca petikan Kemahiran Belajar:
Sistem Bahasa
tersebut secara mekanis. - Kemahiran Membaca
Kosa kata:
- Murid dipilih secara rawak untuk membaca
1. Etnik TKP:
petikan tersebut dengan sebutan yang betul.
2. Abadikan - Murid dibimbing untuk membaca petikan - Verbal linguistik
3. Memori tersebut dengan sebutan yang betul. - Interpersonal
- Guru menerangkan makna kosa kata yang
terdapat dalam petikan teks. Ilmu:
- Pendidikan Sivik dan
Kewarganegaraan

BSM:
- Petikan Berkunjung
ke Rumah Keluarga
Angkat Ibu

Nilai murni:
- Kerajinan

Penilaian HP :
FU : 5.1 : Aras 1 (i)
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

Langkah 2 Kantin Saya - Guru menerangkan kata tanya. Kemahiran Berfikir:


(15 minit) - Murid dikehendaki mencari kata tanya yang - Menghubung kait
Penerapan Tatabahasa: terdapat dalam petikan teks tersebut.
Kata Tanya - Murid diminta untuk memberi kata tanya TKP:
1. Apakah selain yang terdapat dalam petikan. - Verbal linguistik
2. Siapakah - Murid diminta untuk membina ayat dengan
3. Mengapakah menggunakan kata tanya yang diberi. Ilmu:
- Kajian Tempatan

Nilai:
- Kerjasama
BSM:
- Lembaran kerja

Penilaian HP
FU : 5.1 Aras 1 (i)
FS : 1.2 Aras 1 (ii)
Langkah 3 - Guru mengedarkan lembaran kerja kepada TKP :
(20 minit) murid-murid. - Intrapersonal
- Guru meminta murid membulatkan watak
serta aktiviti watak tersebut yang terdapat di Ilmu:
dalam gambar. - Pendidikan Sivik dan
- Murid diminta untuk membina ayat majmuk Kewarganegaraan
berdasarkan gambar tersebut secara lisan.
- Murid dipilih secara rawak untuk menulis Kemahiran Berfikir
ayat di atas papan tulis. - Menjana Idea
- Menghubungkait
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

Kumpulan A dan B BSM


Membina lima ayat majmuk berdasarkan - Lembaran kerja
gambar yang diberikan. - Borang pengurusan
grafik
Kumpulan C
Membina tiga ayat majmuk berdasarkan Penilaian HP
gambar yang diberikan. FU : 5.1 : Aras 1 (i)
FS : 1.2 : Aras 1 (iii)
Pengayaan Pengayaan FS : 8.1 Aras 2 (ii)
Kumpulan A dan B Murid diminta untuk mencari perkataan yang
Mencari kata telah disediakan dalam lembaran kerja.

Pemulihan Pemulihan
Kumpulan C Guru membimbing murid untuk melengkapkan
Bimbingan daripada guru soalan yang diberikan.
Penutup TKP:
(5 minit) Rumusan isi pelajaran - Murid dibimbing oleh guru untuk - Verbal linguistik
merumuskan isi pengajaran. - Interpersonal
Soal jawab - Guru menerapkan nilai-nilai murni dalam
kalangan murid sepanjang aktiviti pengajaran Nilai murni:
Penerapan nilai-nilai murni
dan pembelajaran dilakukan. - Kerajinan
- Kerjasama
Aktiviti susulan : Murid diminta untuk menjawab soalan pemahaman yang diedarkan.
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH


(Diserahkan kepada mentor sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Mentor Disemak oleh Guru Besar :

Catatan Catatan

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh
Tahun RPH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
4 2 BAHASA MALAYSIA

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA

ISU BUKTI TINDAKAN SUSULAN


Kekuatan: Penambahbaikan:

Kelemahan: Tindakan Susulan

Disemak oleh Mentor. Disemakkan Oleh Pensyarah Pembimbing.


Catatan: Catatan:

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :
