RPH 1

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Tarikh : 8 Feb (Rabu)
Masa : 8:45-9:15pagi (30 minit)
Tahun : 5 English
Bilangan Pelajar : 30 Orang
Tajuk : Kemahiran asas permainan kategori jaring.

Standard Kandungan: Berkebolehan melakukan pelbagai jenis hantaran menggunakan alatan dan anggota badan
mengikut katagori jaring dengan lakuan yang betul.
Standard Pembelajaran: 1.7.4 Melakukan pelbagai jenis hantaran menggunakan alatan dan anggota badan yang
dibenarkan mengikut situasi.
2.7.2 Mengenal pasti perkaitan antara kelajuan kontak alatan atau anggota badan dengan
kelajuan objek pascakontak.
5.4.3 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa aktiviti.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar servis pada pengajaran dan pembelajaran yang lepas.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir aktiviti pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Psikomotor : Melakukan hantaran menggunakan anggota badan mengikut kategori jaring dengan lakuan
yang betul sekurang-kurangnya 4 daripada 5 kali percubaan.
Kognitif : Mengenal pasti perkaitan antara kelajuan anggota badan dengan kelajuan objek
pascakontak.
Afektif :Berasa seronok dan berani menerima cabaran semasa aktiviti.
Penerapan nilai : Kerjasama, tanggungjawab, yakin diri
Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan
Bahan & Alat Bantu Mengajar :

Bil Bahan / Peralatan Jumlah


1. Marker 1 set
2. Bola tampar 16
3. Bola Pantai Besar 2
4. Skitel 4
Bahagian/ Aktiviti Fokus Pembelajaran Pengelolaan/Strategi PdP Alatan/
Masa Catatan
1. Pemanasan - Meningkatkan suhu badan ABM :
1.Permulaan badan - meningkatkan kadar degupan Skitel (4)
(5 minit) a) Larian pelbagai jantung Bola tampar
arah. -mewujudkan keseronokan X X X X X (1)
b) Lompat arnab X
X X X X
X X X
X X X
2. Regangan - regang otot di bahagian tangan,
badan dan kaki untuk elak daripada Strategi:
~kepala Memusatkan
~badan kecederaan.
guru dan
- meningkatkan julat pergerakan
~tangan murid
~kaki
1. Murid berada dalam
kawasan
yang telah ditandakan.
2. Murid berlari dalam
3. Set induksi gelanggang mengikut
Menunjukkan bola arahan
tampar kepada guru.
murid.
Soalan:
Apakah jenis bola
ini?
2. Gerak kerja Pengumpan ABM :
Perkembanga berpasangan. 1. Mata pandang sasaran. Skitel (4)
X X X
n 2. Melantun bola ke sasaran. Bola tampar
(7 minit) Menyangga bola (16)
5m
.Penerima
1. Fleksikan lutut untuk bersedia. X X X
2. Rapatkan tangan.
3. Titik kontak pada lengan tangan. Strategi :
4. Mata pandang sasaran. 1. Murid secara berpasangan. Memusatkan
5. Jarakkan kaki. 2. Jarak antara murid ialah guru
5m. demonstrasi
3. Seorang menjadi
pengumpan,
seorang menjadi penerima.
4. 10 kali latihan menyangga
bagi
setiap murid.
5. Tukar peranan.
6. Ulangi set latihan sebanyak
2
kali.

3. Gerak kerja ABM:


Perkembanga kumpulan. Servis bawah tangan.
n 1, 2, 3 lepas 1. Mata pandang sasaran. Skitel (4)
(7 minit) Bola tampar
2. 1 kaki di depan, 1 di belakang.
(16)
3. Kontak di tengah bola.

Menyangga
1. Fleksikan lutut untuk bersedia. Strategi :
2. Rapatkan tangan. Kaedah ansur
3. Titik kontak pada lengan tangan. maju
1. Murid dalam kumpulan Demonstrasi
4. Mata pandang sasaran.
kecil. Latih Tubi
5. Jarakkan kaki. 2. Permainan dimulakan
dengan lakuan servis.
3. Kumpulan yang Objektif
menerima akan Psikomotor:
menghantar bola dengan
umpan atau sangga
sesame rakan.
4. Hantaran yang ketiga
hendaklah dihantar ke
gelanggang pihak lawan.
5. Mata diberikan kepada
kumpulan yang berjaya
membuat 3 hantaran.
6. 6. Tukar peranan.
Kemuncak 1. Murid duduk dalam gelanggang. ABM :
(8 minit) Permainan TGFU 2. Servis bola. Skitel (4),
Sitting Ball 3. Hantar bola dengan cara Marker (14)
menyangga dalam kumpulan. Bola besar (2)
4. Tepuk bola untuk pihak lawan.
5. Tangan buka sedia terima
hantaran. Strategi:
6. Mata pandang pada sasaran. Memusatkan
murid
Koorperatif

1. Murid dibahagikan kepada 4 Objektif


kumpulan A, B, C, D. Afektif:
2. A dengan B, C dengan D.
3. Murid duduk di dalam
gelanggang.
4. Murid boleh membuat 3 kali
hantaran sebelum dihantar ke
pihak lawan.
5. Murid tidak boleh berdiri dan
bertukar tempat.
5. Penutup 1.
(4 minit) Aktiviti Gerak 1. Merehat dan memulihkan degupan ABM :
8:10-8:15am Kendur jantung. X X X X X Skitel (4)
~berjalan 2. Mengendurkan otot-otot yang X X X X X
sekeliling telah diregang secara aktif ketika X X X X X
~goyang badan bermain. X X X X X Strategi :
~goyang kaki 3. Mengembalikan sistem fisiologi X X X X X Memusatkan
secara beransur-ansur selepas guru
diguna aktif. Kemahiran
- lebih cepat bertindak, lebih cepat berfikir
bola dihantar.
Objektif
2. Refleksi dan 1. Murid-murid beratur kognitif
soal mengikut kumpulan.
jawab. 2. Guru berada di hadapan
Soalan : murid.
Nyatakan kaitan
antara kelajuan
bertindak dengan - Merumuskan pengajaran hari ini.
kelajuan objek
pascakontak.

3. Rumusan/
Refleksi
