RPH Sofbol
RPH Sofbol
RPH Sofbol
Pengetahuan Awal Murid : Murid pernah didedahkan dengan sukan yang melibatkan kemahiran menyambut bola tinggi dan
membaling dalam permainan bola jaring, malah murid pernah menonton perlawanan sofbol di telivisyen dan juga video.
Objektif : a) Psikomotor
1. Murid boleh melakukan kemahiran membaling dengan tepat kepada rakan.
2. Murid dapat melakukan teknik membaling dengan betul mengikut fasa perlakuan
sebanyak 3 daripada 4 percubaan
B) Kognitif
1. Murid boleh menyatakan tujuan membaling dan menyambut bola sofbol
2. Murid boleh mengenal pasti jenis – jenis otot yang terlibat semasa melakukan
kemahiran membaling dalam sofbol.
C) Afektif
1. Murid dapat menunjukkan keseronokkan semasa menjalankan aktiviti.
2. Murid – murid dapat menunjukkan sikap kerjasama di antara rakan – rakan.
Strategi mengajar : Stail C (semak bergandingan), Stail A (Stail arahan), kaedah Kooperatif,
Nilai KBKK : Murid – Murid dapat mengaplikasikan teknik balingan bola sofbol mengikut kesesuaian jarak dan
situasi.
Persediaan pelajar : Pakaian Sukan,
Persediaan guru : ABM, bola sofbol, glove, gelung.
FASA AKTIVITI MAKLUMAT P & P ORGANISASI CATATAN
( masa)
Fasa Permulaan
Set Induksi ‘Siapa Cepat dia dapat’ Guru memberi sampul yang berisi G
(5 minit) kepingan kertas dan meminta pelajar
menyelesaikan perkataan yang akan
terhasil. X X X X X
S O F B A L X X X X X
X X X X X
Pelajar diminta berlari anak ke
hadapan gelung dan mengambil
sampul surat yangterdapat Petunjuk :
didalamnya. Kemudia pelajar perlu G = Guru
menyelesaikan perkataan tersebut. X = Murid
= Gelung
Fasa Permulaan
(Penerangan) Pengenalan dan Sofbol merupakan permainan yang G Stail A (stail
(7 minit ) penerangan sukan telah di ubahsuai daripada permainan XXXX XXXX Perintah)
sofbol. baseball. Permainan sofbol telah XXX XXX
bermula pada tahun 1887. XXX Nota
permaianan initelah dicipta oleh
George Hancock dari Farragu Boat Petunjuk :
Club. Permainan ini dimainkan di G = Guru
dalam dewan ketika musim sejuk. X = Murid
beliau telah menggunkan satu sarung
tangan tinju yang diikat sebagai bola
dan sebatang kayu penyapu sebagai
bet. Pada tahun 1895, Lonis Rober,
pengawal Jabatan Bomba
Minneapolis menjadikan sofbol
sebagai permainan untuk
mengekalkan kecergasan fizikal
anggota bomba pada waktu lapang.
Kini, permainan sofbol ini semakin
di minati ramai, dan kemudian
kemudahan dan peralatan sofbol
wujud. diantaranya adalah
kemudahan gelanggang yang G
berbentuk segi empat sama yang XXXX XXXX
mempunyai empat sudut iaitu base XXX XXX
akhir (home plate), base pertama XXX
(first base), base kedua (second base)
dan base ketiga (third base). Petunjuk :
Lemparan pitcher’s plate terletak G = Guru
ditengah – tengah gelanggang. X = Murid
Pitcher’s plate merupakan tempat
melakukan lemparan yang diperbuat
daripada getah padu berwarna cerah.
Home plate pula merupakan tapak
terakhir yang disentuh oleh setiap
base runner untuk memperoleh run
(mata).Bet, diperbuat daripada kayu
atau juga boleh diperbuat daripada
aluminium yang dibahagikan kepada
tiga bahagian iaitu tombol, pemegang
dan laras. tombol diperbuat untuk
menghalang bet daripada
menggelongsor daripada genggaman,
manakala lapisan getah pula boleh
dipasang pada tombol dan pemegang
untuk mengemaskan genggaman.
bola sofbol diperbuat daripada gabus
atau getah yang dililit dengang
benang dimana bahagian luarnya
dibalut dengan kulit atau bahan
sintetik yang sesuai. jahitan yang
timbul menjadi panduan kepada
pitcher untuk menentukan
pergerakan bola semasa lemparan
pitch. pemain sofbol perlu memakai
topi keselamatan yang ianya
diperbuat daripada gentian dan
bahagian dalamnya dilapik gabus
atau juga getah. pemukul, pemukul
on deck, base runner dan catcher
mesti memakai topi keselamatan bagi
megelakkan daripada berlakunya
kecederaan. glove yang dipakai oleh
pemain adalah diperbuat daripada
kulit atau bahan sintetik yang sesuai
dan dipakai oleh semua pemain yang
memadang. glove ini mempunyai
poket diantara ibu jari dan jari
telunjuk yang berfungsi untuk
memerangkap bola. Manakala glove
catcher yang dikenali sebagai
catcher’s mitt pula mempunyai
pelapik yang lebih tebal untuk
melindungi tangannya. Jumlah
pemain dalam permainan ini adalah
seramai 9 orang dan dibahagikan
kepada tiga kumpulan iaitu, battery,
pemadang dalam dan pemadang luar.
battery terdiri daripada pitcher dan
catcher. pemadang dalam terdiri
daripada base pertama, kedua, ketiga
dan juga pemadang dekat. Pemadang
luar pula terdiri daripada pemadang
kanan, tengah dan kiri.
Fasa Permulaan
Memanaskan Memanaskan badan Pelajar melakukan aktiviti X Stail arahan
X X
badan memanaskan badan di dalam bulatan X X
G
( 10 minit ) dengan mengikut arahan guru. Guru X X
X X
X
akan memberi isyarat seperti :
a) 1 = berlari mengiring ke arah
kanan
b) 2 = berlari mengiring ke arah kiri Petunjuk :
c) 3 = berlari secara mengundur G = Guru
d) 4 = lompat bintang. X = Murid
XXXXXXXXX
G
XXXXXXXXX
Petunjuk :
G = Guru
X = Murid
Fasa Kemuncak
Permainan Kecil Permainan kecil Permainan kecil dijalankan sesama
(10 minit ) kumpulan dalam kalangan murid Nilai :
bagi menimbulkan keseronokan dan menunjukkan
mengelakkan kebosanan daripada G keseronokkan
berlaku. murid – murid dalam setiap dalam kalangan
kumpulan diminta melakukan X X murid,
kemahiran membaling dan juga X X bekerjasama
menangkap secara berulangan sejauh X X antara satu sama
kira – kira 20 meter. Sekiranya bola lain dan saling
yang dibaling ataupun disambut berkomunikasi
terjatuh, ahli kumpulan tersebut serta menberi
diminta memulakan kemahiran dorongan kepada
tersebut dari garisan permulaan. ahli kumpulan
Kumpulan yang tamat dahulu akan yang lain.
dikira sebagai pemenang.
Fasa Penutup
Pengenduran otot Limbering down Guru memilih salah seorang pelajar
(limbering down) ( menyejukkan badan) unutk mengetuai aktiviti Nilai : Sentiasa
5 minit pengenduran otot (limbering down). menghormati
Aktiviti ini boleh dilakukan dengan antara satu sama
menggunakan kaedah PNF ataupun lain
secara statik. G
XXXX XXXX
XXX XXX
Refleksi Perbincangan dan soal Pelajar diminta memberi sedikit XXX
(6 minit) jawab rumusan mengenai aktiviti yang telah
dijalankan dan mendorong pemikiran
mereka terhadap aspek KBKK dan
nilai. Murid juga diberi peluang
sekiranya ingin meneruskan dengan
aktiviti yang mereka minati.
Penilaian Kendiri :
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
Penilaian Penyelia :
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________________
LAMPIRAN